Kokilla lävistyksiä tai rastat

Moro

Ajattelin lähteä kokkikouluun. Kysysmys kuuluukin, että joudunko ottamaan korvikset, nenäkorun ja rastat pois vai riittääkö jos peitän tukan siisyisti hatulla?
61205
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jos saat tukan sullottua kokonaan hattuun, niin eiköhän se käy. Muuten on pakko lyhentää. Mutta kaikki korvikset ja muut hilavitkuttimet joudut varmasti poistamaan. Keittiössä kun ollaan hygienin kanssa hyvin tarkkoja.

Äänestä

Tuskin ne tukasta käy nillittämään, kunhan pidät sen kiinni ja myssyn alla.

Mutta noita läväreitä tuskin saat pitää keittiötuntien aikaan.

Äänestä

Rastojen ei pitäisi olla este. Yhdellä työkaverilla on valtava rastapehko, jonka hän peittää omatekoisella myssyllä. Korut ja lävistykset pitää ottaa pois työn ajaksi. Tästä ollaan tosi tarkkoja. Nyt on tämä uusi OIVA-naamajuttu, niin keittiö voi saada huomautuksen tai surunaaman siitä, jos työntekijällä on koruja tai lävistys. Ja ei kannata ajatella vain hygienian kannalta vaan myös itsesi takia. Koru voi jäädä laitteeseen kiinni tuottaen pahaa jälkeä.

Äänestä

Asiakkaana en mene enää kebabbilaan jossa työntekijällä oli hyvin karvaiset käsivarret, olisi voinut peittää ne pitkähihaisella kokintakilla. Kerran kävi sama juttu Hesburgerilla: silloin jätin ruuan tilaamatta.
Sama koskee tatuointeja ja lävistyksiä.
Parempi olla täysin huomaamaton kuin herättää asiakkaassa negatiivisia tunteita.
Yhdellä ravintolareissulla tarjoilijalla oli kielikoru, ja kun sen huomasi, niin vei koko ajan huomion. Häiritsi jutella hänen kanssaan.
Nyt olen päättänyt että seuraavalla kerralla juoksen pakoon....
Asia on eri jos itse omistat ravintolan voit olla juuri sellainen kuin haluat.

Äänestä
  • Et oo tosissas??? :D:D voi luoja....

    Äänestä

  • eiköhän tuo oon pikkasen liiottelua? :D voin kertoa, että useammallakin kokilla/tarjoilijalla on esim. kielikoru, koska ainoastaan näkyvät lävistykset on kielletty.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Janemane kirjoitti:

Moro

Ajattelin lähteä kokkikouluun. Kysysmys kuuluukin, että joudunko ottamaan korvikset, nenäkorun ja rastat pois vai riittääkö jos peitän tukan siisyisti hatulla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu