Metsä hinnoissaan, jäin

Tein tarjouksen 7 ha metsäpalasta, kolmasosa jossa jotain hakattavaa, kolmasosa riukua ja loput hoitamatonta taimikkoa, 4 tonnia hehtaari ja joku maksoi enemmän !
10247
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

suoraan omistajaan, asiat alkaa luistaa.

Äänestä

Hulluutta on monenlaista.

Äänestä

Metsä on pitkäaikainen sijoitus, ei niitä ite pääse käyttämään.
Sijoituksena kumminkin pommin varma.

Äänestä

Eihän kukaan oo niin hölmö että 4000 eurolla hehtaarin myy... 25 000 e on listahinta hehtaarilta jos osaatte laskea, taulapäät!!! sama puukaupoissa, 328e kuutiolle on minimi hinta pystykaupassa tukkipuulla!!! miettikää ketä huijaatte ja opetelkaa laskento ennen uskontoa!!!

Äänestä
  • Saahan sitä hinnoitella puunsa miten haluaa.Maksajsita vain lienee pulaa.

    AIka kova luu olet jos karteelleja vastaan pystyt nokittamaan.

    Metsänomistaminen ei ole mikään bisnes oikeesti

    Äänestä

Terävä huomio... :) puun myynti kaava on esim. Tukkipuu: 56,51e eli 56 510e,
56,51e x 6,25 =353,19e kuutio ja 353.19e kerrotaan 160 kuutiota hehtaarilta
= 56 510e , HUOM. Minimi summa.... :D
Tässä maailmassa kun kaikki näkyvä ja painettu ilmoitetaan väärinpäin... Ja pilkku on toinen hämäys... Joku sairas laskenta fanaatikko leikkii sairasta leikkiä laskukaavoilla täällä ihmisiä kiusaten... Mutta onneks myytit voi murtaa... :)

Äänestä

Mutta muistakaa metsäkaupoissanne, että ostatte myös veroja. Tukkikuormassa jossa perävaunussa on kaksi nippua, niin nuppikuorman nippu-osuus onkin jo valtion omaa.

Äänestä

Sen takia kannattaa sopia metsäyhtiöiden herrojen kanssa hinnat hissun kissun paperilla ettei käy niin et on rahan pesussa mukana... Ja joudu kuluttajana pesukoneen virkaa toimittamaan.... Muistaa jakaa verottajalle luvut 6,25 saaduista myyntituloista....

Äänestä
  • kaikki laitetaan paperille ja veroprosentti on 30 tavallisissa puukaupoissa..

    Äänestä

Metsän osto on taitolaji. Aina olen metsäkaupassa palstan saanut jos olen sen halunnut. Ilmoitan myyjälle että pitää huutokaupan ja kun viimeinen voittajahuuto on
Selvillä minä maksan palstasta 5000 tai 10000 euroa voittohuudon päälle. Tuo summa riippuu hieman palstan koosta ja sijainnista. Yksinkertaista mutta toimivaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


toiseksi.. kirjoitti:

Tein tarjouksen 7 ha metsäpalasta, kolmasosa jossa jotain hakattavaa, kolmasosa riukua ja loput hoitamatonta taimikkoa, 4 tonnia hehtaari ja joku maksoi enemmän !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu