Sain äidiltäni Flamentaz? köynnösruusuja keväällä kolme kappaletta, vaikka hän tietää kykyni puutarhapuolelta tosi hyvin. Olen siis uusavuton!
Mitä teen nyt syksystä niille? Jatkanko kastelua ja koska peittelen...ostin jotain talvisuojaukseen ison säkillisen (kekkilä).
Ruusut ovat kesän aikana kasvaneet yli kaksimetrisiksi ja hyväkuntoisilta näyttävät. Kukkivat jo tänä kesänä komeasti. Mutta nyt tarvin apua!!
Kiitos!
Kastelenko vielä ja miten suojaan?
Tumpelo
1
462
Vastaukset
- ruusu
Etippä netistä haulla, Flammentaz köynnösruusu, niin löydät tietoa.
On ollut koko kesä sateinen, luulempa että ei tarvi kastella enään. Voit laskea köynnnökset maahan jos se on mahdollista. Sitten kun maa jäätyy ruusut vasta peitellään. Laita sitä talviturvetta rusujen tyvelle ainakin. Puutarhaliikkeistä saa pakkaspeiteitä tai sitten havuja köynnöksen peitoksi talveksi. Havuja vähennetään keväälä pikkuhiljaa, kokonaan vasta sitten kun maa on sula.
Jotkut eivät tee ruusilleen mitään ja silti ne menestyy. Kysyppä äidiltäsi miten hän hoiti ruusujaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3574186Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1333692Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92401Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei112224Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1491872- 1181779
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181768Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241389KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti441240Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1531061