Miten saan koirani tekemään tarpeet ulos...

Niko14

Minulla on noin 4kk vanha kiinanharjakoira. Käyn sen kanssa 30 minuutin lenkkejä useasti päivässä, mutta se ei millään thado tehdä tarpeitaaan ulos :(. Tarttis melko nopeita neuvoja siihen. Se siis tekee aina tarpeet lattialle.

Kiitos jos autoit

4

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiinurityttö 5kk

      Ikäväähän tuollainen toki on,mutta oletko kokeillut tuota vanhaa pennun opetus tapaa?Elikkä,heti herättyä ulos,syönnin päälle ulos,leikin jälkeen ulos jne.Ei välttämättä tarvi joka kerta noita 30 min.lenkkejä,vaan joka käänteessä pentu ulos.Ole itse rauhallinen ,äläkä väkisin yritä pissattaa tai kakattaa.Kun pentu ulkona haistelee,voit vaikka itse kyykkyä rauhallisesti viereen,pentu muomaa,ettei olekkaan kiire sännätä minnekkään,vaan voi rauhoittua tarpeiden tekemiseen.Omani on hyvin tarkka "paikanetsijä",mihin tarpeensa tekee:))Joskus voi mennä aikaa enemmänkin,ennenkö hyvä paikka löytyy.Jaksa vain "ulkoiluttaa",niin kyllä se siitä lähtee,mutta ennenkaikkea pysy itse rauhallisena joka kerta!! Koira kun vaistoaa niin herkästi pienenkin kireyden sinussa.

    • 4+17

      Kai se osaa lehdelle tehdä? Jos, niin sitten lehti ensin muutamaksi päiväksi oven pieleen sisäpuolelle. Sen jälkeen siirrät ulkopuolelle odottamaan. Voit ottaa myös lehden mukaan lenkille ja sopivassa paikassa levittää sen.

      • Niko14

        Ajattelinkin jo tota lehden mukaan ottoa. Ja yleensä menee niin että minä kävelen hitaasti ja koira menee edellä. Ja koira haistelee jotain puunkulmaa tai tolppaa mutta heti lähtee jatkamaan matkaa


      • Ed.
        Niko14 kirjoitti:

        Ajattelinkin jo tota lehden mukaan ottoa. Ja yleensä menee niin että minä kävelen hitaasti ja koira menee edellä. Ja koira haistelee jotain puunkulmaa tai tolppaa mutta heti lähtee jatkamaan matkaa

        Pyri pääsemään ohi ja sitten lasket sen lehden, kehotat hoitamaan hommat siihen. Päälle kehut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6364
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5438
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      62
      4279
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      76
      4159
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      67
      3911
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      78
      1261
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      328
      1105
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      60
      1070
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      32
      890
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      831
    Aihe