Gerbiilin koti?

Tricker

Vaikka kaikkien mittapuiden mukaan olen jo ihan aikuinen ja kahden lapsen äiti, useiden eri lemmikkien omistaja, minulla ei koskaan ole ollut jyrsijää. Harkitsen nyt gerbiilejä, ja minulla olisi valmiina äsken isomman tieltä poistunut akvaario, jonka koko on 100x40x45. Jos laittaisin siihen verkkokaton ja hankkisin muut tarpeelliset tykötarpeet, kuinka monta gerv0biiliä siihen voisi laittaa? Olisiko 2 sopiva määrä? 2 naarasta? Itku, kun tuntuu että selkokielisiä ohjeita juuri tähän asiaan on vähän. Eli kuinka monta ja samaa sukupuolta vai ei? En haluaisi alkaa kaupitsemaan kohta gerbiilin poikasia..

5

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tricker

      ..Pieniä kirjoitusvirheitä tähän aikaan illasta näköjään.. :D

      • 7518645248

        Kahdelle gerbiilille tuo on aivan riittävän kokoinen. Kannattaa ottaa kaksi samaa sukupuolta olevaa, jos ei halua poikasia :)


    • Hei vaan!

      Hei! Jos menee ekat gerbiilit niin kannattaa ottaa 2 urosta. Ne ovat ainakin oman kokemukseni mukaan rauhallisempia, kuin naaraat. Ja tuo vanha akvaario on hyvän kokoinen kahdelle gerbiilille.

    • Sedä

      Kumpikin sukupuoli on ihan hyviä. Ota ne hyvältä kasvattajalta, älä eläinkaupasta, niin ne on varmasti helposti käsiteltäviä jo tullessaan :)

      • Tricker

        Kiitos ystävällisistä vastauksista, täytyy harkita asiaa ja tutustua vielä tarkemmin gerbiilien tarpeisiin. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      34
      3976
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1899
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1354
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1286
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1185
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1031
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      941
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      333
      904
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      901
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      882
    Aihe