Gerbiilin koti?

Tricker

Vaikka kaikkien mittapuiden mukaan olen jo ihan aikuinen ja kahden lapsen äiti, useiden eri lemmikkien omistaja, minulla ei koskaan ole ollut jyrsijää. Harkitsen nyt gerbiilejä, ja minulla olisi valmiina äsken isomman tieltä poistunut akvaario, jonka koko on 100x40x45. Jos laittaisin siihen verkkokaton ja hankkisin muut tarpeelliset tykötarpeet, kuinka monta gerv0biiliä siihen voisi laittaa? Olisiko 2 sopiva määrä? 2 naarasta? Itku, kun tuntuu että selkokielisiä ohjeita juuri tähän asiaan on vähän. Eli kuinka monta ja samaa sukupuolta vai ei? En haluaisi alkaa kaupitsemaan kohta gerbiilin poikasia..

5

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tricker

      ..Pieniä kirjoitusvirheitä tähän aikaan illasta näköjään.. :D

      • 7518645248

        Kahdelle gerbiilille tuo on aivan riittävän kokoinen. Kannattaa ottaa kaksi samaa sukupuolta olevaa, jos ei halua poikasia :)


    • Hei vaan!

      Hei! Jos menee ekat gerbiilit niin kannattaa ottaa 2 urosta. Ne ovat ainakin oman kokemukseni mukaan rauhallisempia, kuin naaraat. Ja tuo vanha akvaario on hyvän kokoinen kahdelle gerbiilille.

    • Sedä

      Kumpikin sukupuoli on ihan hyviä. Ota ne hyvältä kasvattajalta, älä eläinkaupasta, niin ne on varmasti helposti käsiteltäviä jo tullessaan :)

      • Tricker

        Kiitos ystävällisistä vastauksista, täytyy harkita asiaa ja tutustua vielä tarkemmin gerbiilien tarpeisiin. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      223
      4111
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2593
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2325
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1298
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1037
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      913
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      896
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      891
    Aihe