Japanin ihmekukan myrkyllisyys?

selaht

Hei,
Miten myrkyllinen on japanin ihmekukka, onko kenelläkään kokemusta tai tietoa?
Ovatko kaikki kasvin osat myrkyllisiä?

5

178

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tämätämä 8

      Jos niin sanotaan, luu8ltavasti se on jollekin myrkyllinen. Kerrohan hei laji tieteellinen nimi, jos tiedät sen!
      Ihmekukka-nimi epäilyttää minua, on niin, että loiistavalla värillä_ulkonäöllä on usein varoittamisen tarkoitus. Eräs kasvi houkttelee kärpäsiä ja syö ne. Ihmiselle viestiksi Älä koske minuun ennen kuin tunnet minut!

      • Temeteme9

        Leipä loppui eilen tai toissapäivänä. Söin puolukkasurvosta ja hapankaalia; ylen määrin c-vitamiinia. - Ei hätää!

        Tämä vitamiini on vesiliukoinen, = kusiliukoinen. Jos tarvitsee kompostiin appelsiinin tai satsuman kuoria, voi ajaa ostamaan noita hedelmiä. Ne on pestävä jo ennen kuorimista!


      • selaht

        Mirabilis jalaba, on tieteellinen nimi.


    • syötä leipää..

      Ihmekukka..Japanin ihmekukka, Mirabilis jalaba , on myrkyllinen, mutta kukapa niitä syömään menee.

      Melkein kaikki kukat ovat myrkyllisiä , eihän sitä mitään uskaltais maahansa laittaa, jos sitä pelkää ja luonnossa niitä on pilvinpimein.
      En ymmärrä tätä vouhotusta....

    • 25+100

      On totta, että lähes kaikki kukkakasvit ovat myrkyllisiä. Siitä ei toitoteta, koska kukapa kukkia syö. Jotkut koristelevat ruokiaan ruusunterälehdillä ja muilla ei myrkyllisillä, mutta ei tulis kuitenkaan itselle mieleen.
      Kukat kukkana. Ruoka ruokana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      117
      10282
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5020
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2201
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2058
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1914
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1591
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1392
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      991
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      24
      983
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      967
    Aihe