Ensimmäinen raskaus(rv 13) ja jatkuva päänsärky

Toto

Elikkä minulla nyt ensimmäinen raskaus ja viikkoja 13.
Minulla nyt ollut jo 4 päivää putkeen aamusta iltaan kestävä kova päänsärky. Niska/hartiaseutu hierottu kuten myös kallonpohjaa ja niissä ei ole mitään jumeja. Särkylääkkeeksi olen ottanut 1g panadolia 3krt/pvä ja mitään vaikutusta ei ole ollut.
Onko muilla ollut vastaavaa oiretta raskauden aikana?

Kannattaako marssia lääkärille,saako sieltä raskaana oleva mitään muuta helpotusta tähän päänsärkyyn?
Alkaa vain hermot loppumaan kesken, kun mitään ei voi tehdä, pää on niin kipeä. Ruoka ei maistu ja tietysti huono olo sen takia kun pää kipeä, ja olo vain pahenee siitä, ettei saa syötyä.

Ja mitään kodin askareita ei pysty tekemään, kun pää vain särkee ja särkee.

2

2381

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 16+7

      Mä kyllä ehdottomasti kävisin lääkärin puheilla, koska tuo ei kuullosta kauhean hyvältä.

      Voihan kyseessä olla vain hormonipäänsärkyä tai migreeni jonka raskaus on laukaissut, mutta yhtä lailla se voi olla pahimmassa tapauksessa (enkä nyt halua pelotella) vaikka veritulppa päässä. Raskaus kuitenkin voi nostaa veritulppien mahdollisuutta. :/

    • Tellus

      Mäkin kävisin lääkärillä varmuuden vuoksi, jos päänsärky on noin paha. Itselläni oli esikoista odottaessani jatkuvaa päänsärkyä, kesti monta viikkoa putkeen, mutta ei ollut mikään hirveä hedari, vaan pikemminkin sellainen alituinen tylsä jomotus, johon satunnaisesti otin särkylääkkeitä. Tässäkin raskaudessa ajoittain päänsärkyä, mutta ei yhtä pitkäkestoista. Neuvolatädin mukaan lievä päänsärky on tod näk hormonaalista.

      Jos päänsärky haittaa noin paljon arkea, kävisin lääkärillä varmuudeksi. Päänsärky voi myös olla raskausmyrkytyksen oire, etenkin jos on pilkkuja näkökentässä ja muita oireita. Vaikka jos en väärin muista, raskausmyrkytys on tyypillisempi raskauden loppupuoliskolla.

      Paracetamolin käytöstä on myös uusia tutkimuksia, joiden mukaan se ei välttämättä oel sittenkään ihan turvallinen, loppuraskaudessa ainakaan. Eli jos joudut koko ajan käyttämään särkylääkettä, menisin tämänkin takia lääkärille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      126
      1790
    2. 117
      1300
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1120
    4. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1019
    5. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      56
      972
    6. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      130
      940
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      245
      923
    8. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      77
      796
    9. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      789
    10. Pridekulkue kiellettävä?

      Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla
      Luterilaisuus
      179
      760
    Aihe