Corollan kaiuttimet

corollaperkele

Okay, eli mulla on 92 toyota corolla (taino käyttöönotto 93) 1.6, samanlainen kuin tässä:

http://image.nettiauto.com/extra/carimg/6113001_6113100/toyota-corolla-6113072_l_039d37405623287b.jpg

Probleema on, että musiikki kuuluu vain kuskin ovesta. En tiedä mitä toinen etuovi pitää sisällään, kun en repimään ole uskaltanut ruveta. Takana taas on tyhjät aukot, kun ei ole kaiuttimia. Siis siellä takapenkkien takana.

Sattuisko kukaan tietämään, mitä minun pitäisi ostaa, että ääni alkaa kuulumaan? Minkä kokoiset kaiuttimet taakse? Jos johdot vaikka pilalla toisessa etuovessa tai jotain, jääkö hirveät jäljet jos kurkkaa sisään jotenkin? Ja jos tässä kaarassa ei ole edes johtoja missään, en tiedä, niin mitä veikkaatte, paljonko maksaa äänentoiston laitto?

3

541

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • corollaperkele

      Niin, ja siellä takana kun on ne kaiuttimenpaikat, sellaset pyöreet reiät, jotka menee peräkonttiin, niin eihän sielä kontissa edes ole mitään johdonpaikkoja tai mitään, miten ne kaiuttimet saa virtaa? Vedetäänkö piuhat jonnekin? Aivan, minusta ei tule autonasentajaa.

      Mutta lähinnä nyt haluan tietää, että riittääkö, jos ostan parit kaiuttimet, kuten nämä tässä
      http://www.autostudio.fi/hertz-dcx460-3-4x6-2-tiekaiuttimet.html
      ja menen ammattilaiselle ja sanon että asennatko kuntoon? Tuleeko hirveesti lisäkustannuksia jostain johdoista, tarviiko jotain akkua tai vahvistinta yms. osia..

    • corollaperkele

      Lähtötilanne on siis 2 reikää hattuhyllyllä, joista on mukava tiputella tölkkejä peräkonttiin. Ei mitään johtoja tai niiden paikkoja missään näkyvillä. Musiikki kumpuaa satunnaisesti rätisten kuskin ovesta :) Ihanaa.

    • jotain tietoa

      Oven paneelin irrotus on hyvin helppo homma tehdä. Muutama muovi klipsi pois ja ruuvit auki. Kahva jolla ovi avataan sisältä päin yleensä pysyy paikoillaan ja ovi vedetään pois kahvan läpi eli tämä osa http://tinyurl.com/m6gg5p8

      Jos käsi käyttöiset ikkunat niin veivi täytyy irroitaa pois tieltä. Helppo sekin on ottaa. Tarvitset esin taltta meisselin jolla poistat jännityksen veivin juuressa olevasta jousesta, siellä on pieni kolo jonne meisseli laitetaan http://tinyurl.com/mvpcrmn Lähtökohta on se että oven pitäisi lähtä nätisti ilman väkivaltaa ylöspäin nostamalla irti. Takaisin kasaaminen on helppo tehdä. Yleensä ei ole mitään johtoja tai muuta vastaavaa, mutta jos on esim. sähköikkunat niin siellä on liittimet jotka vain otetaan vetämällä irti niin saadaan ovi irti. Yleensä suositellaan laittamaan eteen oviin esim. laadukas erillisarja ja peräkonttiin subbari. taakse ei välttämättä tarvitse mitään ellei tarvitse takapenkin väelle ääntä. Kannattaisi ensin selvittää vaikka sisään katsomalla minkäkokoiset kaiuttimet käy eteen ja käydä sitten suunnittelemaan.

      Kaiuttimille voi soittaa esim. autosoittimella niissä ei tosin ole paljoa tehoa tai sitten hankkia erillisen vahvistajan joka vaatii jo johtotöitä. Vahvistin tarvii kytkeä akkuun, maadoitukset ja herätteet yms. johtotöitä ja soittimessa pitäisi olla vähintään yksi RCA lähtö jos käyttää ulkopuolista vahvistinta. 2 RCA silloin jos haluaa esim kytkeä subbarille oman vahvarin ja etukaiuttimille vielä oman. Takakajareillesi joutuisit vetämään johdot soittimelta jos haluaisit saada ne soimaan ilman vahvistinta.

      Tässä on jotain tietoa poppien asentamisesta http://keskustelu.suomi24.fi/node/8481212

      https://www.youtube.com/watch?v=dYgoCZPXolg

      https://www.youtube.com/watch?v=n4QtnKM4RWI

      Tuossa yhden liikkeen asennushinnat, on kyllä pirun kallista http://www.hifitalo.fi/uploads/files/products/Hifitalo autohifiasennushinnasto 9_2013.pdf

      Suosittelen itse perehtymään tai sitten pyytämään osaavaa kaveria asentamaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      146
      4824
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      184
      3923
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      116
      3604
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      43
      2911
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      138
      1876
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      41
      1673
    7. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      59
      1330
    8. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1299
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1271
    10. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      23
      1213
    Aihe