Corollan kaiuttimet

corollaperkele

Okay, eli mulla on 92 toyota corolla (taino käyttöönotto 93) 1.6, samanlainen kuin tässä:

http://image.nettiauto.com/extra/carimg/6113001_6113100/toyota-corolla-6113072_l_039d37405623287b.jpg

Probleema on, että musiikki kuuluu vain kuskin ovesta. En tiedä mitä toinen etuovi pitää sisällään, kun en repimään ole uskaltanut ruveta. Takana taas on tyhjät aukot, kun ei ole kaiuttimia. Siis siellä takapenkkien takana.

Sattuisko kukaan tietämään, mitä minun pitäisi ostaa, että ääni alkaa kuulumaan? Minkä kokoiset kaiuttimet taakse? Jos johdot vaikka pilalla toisessa etuovessa tai jotain, jääkö hirveät jäljet jos kurkkaa sisään jotenkin? Ja jos tässä kaarassa ei ole edes johtoja missään, en tiedä, niin mitä veikkaatte, paljonko maksaa äänentoiston laitto?

3

661

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • corollaperkele

      Niin, ja siellä takana kun on ne kaiuttimenpaikat, sellaset pyöreet reiät, jotka menee peräkonttiin, niin eihän sielä kontissa edes ole mitään johdonpaikkoja tai mitään, miten ne kaiuttimet saa virtaa? Vedetäänkö piuhat jonnekin? Aivan, minusta ei tule autonasentajaa.

      Mutta lähinnä nyt haluan tietää, että riittääkö, jos ostan parit kaiuttimet, kuten nämä tässä
      http://www.autostudio.fi/hertz-dcx460-3-4x6-2-tiekaiuttimet.html
      ja menen ammattilaiselle ja sanon että asennatko kuntoon? Tuleeko hirveesti lisäkustannuksia jostain johdoista, tarviiko jotain akkua tai vahvistinta yms. osia..

    • corollaperkele

      Lähtötilanne on siis 2 reikää hattuhyllyllä, joista on mukava tiputella tölkkejä peräkonttiin. Ei mitään johtoja tai niiden paikkoja missään näkyvillä. Musiikki kumpuaa satunnaisesti rätisten kuskin ovesta :) Ihanaa.

    • jotain tietoa

      Oven paneelin irrotus on hyvin helppo homma tehdä. Muutama muovi klipsi pois ja ruuvit auki. Kahva jolla ovi avataan sisältä päin yleensä pysyy paikoillaan ja ovi vedetään pois kahvan läpi eli tämä osa http://tinyurl.com/m6gg5p8

      Jos käsi käyttöiset ikkunat niin veivi täytyy irroitaa pois tieltä. Helppo sekin on ottaa. Tarvitset esin taltta meisselin jolla poistat jännityksen veivin juuressa olevasta jousesta, siellä on pieni kolo jonne meisseli laitetaan http://tinyurl.com/mvpcrmn Lähtökohta on se että oven pitäisi lähtä nätisti ilman väkivaltaa ylöspäin nostamalla irti. Takaisin kasaaminen on helppo tehdä. Yleensä ei ole mitään johtoja tai muuta vastaavaa, mutta jos on esim. sähköikkunat niin siellä on liittimet jotka vain otetaan vetämällä irti niin saadaan ovi irti. Yleensä suositellaan laittamaan eteen oviin esim. laadukas erillisarja ja peräkonttiin subbari. taakse ei välttämättä tarvitse mitään ellei tarvitse takapenkin väelle ääntä. Kannattaisi ensin selvittää vaikka sisään katsomalla minkäkokoiset kaiuttimet käy eteen ja käydä sitten suunnittelemaan.

      Kaiuttimille voi soittaa esim. autosoittimella niissä ei tosin ole paljoa tehoa tai sitten hankkia erillisen vahvistajan joka vaatii jo johtotöitä. Vahvistin tarvii kytkeä akkuun, maadoitukset ja herätteet yms. johtotöitä ja soittimessa pitäisi olla vähintään yksi RCA lähtö jos käyttää ulkopuolista vahvistinta. 2 RCA silloin jos haluaa esim kytkeä subbarille oman vahvarin ja etukaiuttimille vielä oman. Takakajareillesi joutuisit vetämään johdot soittimelta jos haluaisit saada ne soimaan ilman vahvistinta.

      Tässä on jotain tietoa poppien asentamisesta http://keskustelu.suomi24.fi/node/8481212

      https://www.youtube.com/watch?v=dYgoCZPXolg

      https://www.youtube.com/watch?v=n4QtnKM4RWI

      Tuossa yhden liikkeen asennushinnat, on kyllä pirun kallista http://www.hifitalo.fi/uploads/files/products/Hifitalo autohifiasennushinnasto 9_2013.pdf

      Suosittelen itse perehtymään tai sitten pyytämään osaavaa kaveria asentamaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      33
      3164
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      44
      1569
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      19
      991
    4. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      32
      979
    5. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      59
      943
    6. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      22
      938
    7. Tuli vain mieleen

      että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -
      Ikävä
      37
      850
    8. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      36
      803
    9. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      173
      793
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      48
      709
    Aihe