perhetuttu

tekohymy

Tulimme jälleen kerran kutsutulta vierailulta tuttavaperheen luota. Nämä vierailut ovat tosi väsyttäviä, koska ystäväperheen rouva yleensä paasaa jostain omasta intohimon (harrastus) kohteestaan niin, ettei juuri suunvuoroa saa. Ja vaikka ehtisikin kommentoimaan, juttu jatkuu hänen puoleltaan samaa rataa, eli keskustelusta ei tule mitään. Siinä sitten hymyilet teennäisesti ja nyökyttelet ja mietit, missä vaiheessa pääsisi lähtemään.

Tälläkin kertaa tiesin ennalta uudesta suurimittaisesta harrastuksesta ja kun kutsu kylään tuli, varauduimme kuuntelemaan monologista esitelmää aiheesta. Varautumisesta huolimatta huokaisimme syvään helpotuksesta, kun arkiaamu huomenna, jonka varjolla pääsimme aikaisin lähtemään.

Tilanne on tosi kiusallinen. Olemme itse hyvin kotiorientoituneita, eikä muutenkaan perheellisiä ystäviä ole montaa. Kyseessä on myös etäinen sukulainen ja olemme perheen lapsen kummeja. Kummiudestakin on tullut muodollista synttärilahjan antamista, kun luonteva yhteydenpito on hankalaa. Vuosien varrella paasaavien saarnaamisten aiheet ovat vaihdelleet sen mukaan, mikä innostuksen kohde on milloinkin perheen rouvalla sattunut olemaan (esim. Koirat, hevoset, lasten kasvatus,remontointi). Periaatteessa aiheita, joista voisikin syntyä kivaa keskustelua, mutta keskustelutyyli tukkii tehokkaasti suun.

Tilanne on päätynyt nyt siihen, että oma-aloitteisesti emme itseämme kylään tuputa ja vastaanotetut kyläilykutsut yritämme sovitella mahdollisimman lyhyiksi. Onko kellään muulla vastaavaa ja miten olette tilanteen luovineet?

4

345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuttua1

      Hehe, tuttua! Tuttavapiirissämme on muutama tuollainen ylipuhelias, yli-itsekeskeinen ihminen, joka puhuu ja puhuu itsestään, ja toisen osapuolen asiat ei kiinosta tippaakaan. Mietin välillä, onko puheliaisuus yleensäkin juuri sitä. On niin täynnä itseään että vie kaiken puhetilan toisilta. Siinä on turha kertoa omia kuulumisiaan, kun näkee että toinen ei edes kuuntele, odottaa hetken malttamattomana että pääsisi jatkamaan omaa asiaansa.

      Väkisinkin alkaa vältellä tapaamisia. Mutta kun hänen puolisonsa on lähisukulainen, jota kuitenkin halutaan tavata, ei auta muuta kuin kestää. Minä olen antanut periksi, enkä yritäkään saada syntymään oikeaa seurustelua tämän papupadan kanssa. Annan pälpätyksen mennä toisesta korvasta ulos ja mietin omiani samalla kun hän puhuu, tai käyn samanaikaisesti keskustelua toisten paikallaolevien kanssa. Yhtä aikaa muiden kanssa muista asioista puhuminen onkin aika hyvä keino välttää sitä että koko vierailu olisi pelkkää kuuntelemista.

    • Tunnen myös tapaukse

      Varmasti jokaisen tuttavapiiriin sopii ainakin yksi tuollainen epäsosiaalinen tapaus, jolta puuttuu keskustelutaito. Keskustelu kun ei todellakaan ole sitä, että yksi ihminen on koko ajan äänessä.

      Toki puheenvuoron voi käyttää omasta senhetkisestä "intohimonaiheestaan", mutta tuntosarvet täytyvät olla valmiina huomaamaan, kiinnostaako aihe lainkaan muita ja jos kiinnostaa, täytyy muillekin antaa tilaisuus puhua.

      Toisaalta vielä pahempia ovat ihmiset, joilla ei ole mitään sanottavaa, joiden elämässä ei tapahdu mitään ja joiden kuitenkin pitää saada olla koko ajan äänessä. He myös puhuvat ihmisistä, joita kuulija ei edes tunne ja näillekään ihmisille ei taphdu muuta, kuin että he sanoivat päivää monologin esittäjälle. Monologihan usein myös alkaa siitä, "kun mä aamulla heräsin..." haukotus...

    • Ahneen paskoja

      Pitääkö sinne vielä lahjoja kantaa jotta rouva saa eläintarhallaan rehvastella. Ei tuo hevosten pito ole ihan köyhän harrastusta. Mistä se rouva tahkoaa rahaa harrastuksiinsa.

      Minä lopetin joulupukkina olemisen perheelle joidenka vanhemmat rehvastelivat kalliilla harrastuksillaan eikä itsellänikään ollut varaa sellaisiin. Ostelkoon itse lahjat lapsilleen ja laitan nekin rahat omiin harrastuksiini. Sen jälkeen alkoivat valittamaan kuinka lapset kuluttaa kamalasti. Itse he eivät olleet kenenkään kummeja eivätkä vieneet lahjoja kenellekkään vaan omat harrastukset tärkeimpiä.

    • NiceToBeNormal

      Näitä valitettavasti riittää. Ihmiset jotka haluaa kuvaruutuun kyynärpäätaktiikalla " minä,minä, minä, MINÄ !!!!" Siskonpeti ohjelmassa heistä tehtiin oikein sketsejä. Ja ai että tällaista normaaliksi itseään luokittelevaa nauratti. :) :) :) ps.vinkki ;ota kummilapsesi joskus hoitoon tai vie vaikka leffaan, sinne tuskin vanhemmat ilkeävät tulla pälpättämään omista harrastuksistaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      3250
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1640
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      96
      1488
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1399
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1344
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      160
      1276
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1198
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1029
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      932
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      52
      855
    Aihe