sade veden kerääminen ja juominen

mökillä ei vettä !

onko kokemuksia
6503
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

kokeile kestääkö maha

Äänestä

Google.fi saattaisi olla avuksi.. "Sadeveden juominen", noin 232000 tulosta 0,28 sekunnissa.

Äänestä

Sadevesi toimii. Ja säilyy. Mulla sama juttu et ei oo kaivoo mökillä ja juomavesi loppu kesken. Löyty pari vuotta vanka kanisteri sadevettä ja maku oli hyvä ja väri kirkas, eikä mitään vatsaoireita. Muutaman litran sitä join. Parin talven aikana on varmaan päästy miinus 20-30 lämpöihin, ehkä pakkanen on tappanut pöpöt jos niitä mikrobeja kuiteskin pääsi keräysvaiheessa kanisteriin. Tai pääsikin koska oli kanisterin pohjalla oli runsaasti jotain sakkaa, siitepölyä tai jotain.

Äänestä
  • Meneehän moneen kaivoonkin pintavettä, ja jonkin ajan kuluttua pinnalta voi ottaa kipolla kirkasta vettä. Bakteeripuoli on toinen juttu, mutta työpaikallani tutkittiin myynnissä oleva lähdevesi, ja todettiin että siinä on paljon enemmän bakteereita kuin laitoksen hanavedessä. Siitä ja säästösyistä juomavesiautomaateista on jo monta vuotta tullut täällä puhdistettua, läheisestä järvestä tulevaa vettä.

    Äänestä

Sadetanssit ovat hauskoja.

Äänestä

Eikö kannattaisi ostaa suodatin laite jolla voisi vaikka esim. järvivettä suodattamalla saa juomakelpoista vettä tietenkin mökilläsi pitää olla sähkö .

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vettä janoon kirjoitti:

mökillä ei vettä !

onko kokemuksia

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu