Evoluutiobiologi Richard Dawkins ja fyysikko Lawrence Krauss matkustavat maailman ympäri kohtaamaan uskovia ja ei-uskovia ihmisiä ja keskustelemaan tieteen ja uskontojen suhteesta.
Millainen on tieteen suhde uskontoihin?
http://areena.yle.fi/tv/2159743
Millainen on tieteen suhde uskontoihin?
http://areena.yle.fi/tv/2159743
Vastaukset 8
Vanhimmat
Valehtelemme paukuttaessamme kuorossa uskontunnustusta.
Luuletteko Luojan - - rakastavan valehtelua?
Jankutamme vanhoja tarinoita, vaikka tiede tuo uutta
melkein päivittäin.
"Kaikki on muuttunut, vain ajatustapamme on pysynyt entisellään."
Mikset kysy toisinpäin ?
Ei tieteillä ole mitään erityissuhtautumista uskontoihin. Kansanperinteitä jne tutkitaan kyllä. Kuten uskontojakin. Ainoa ongelma on, vaikka kuinka tarkasti niitä tutkitaan, mitään tieteellistä todistetta uskontojen todenperäisyydestä henkimaailmaan ei ole löydetty. Kaikki uskontojen väittämät, joita tutkittu, voitu joko todistaa ihan fyysisesti ja loogisesti tapahtuneiksi asioiksi, taikka sitten toteennäyttämättömiksi.
Uskonnoilla perussuhtautuminen tieteisiin on järjestelmällisesti kieltää kaikki todisteet asioitten todellisista syistä tai peräti kiistää kaikki selkeät todisteet. Joissain asioissa vedotaan kristittyjen tyyliin sanaleikeillä tyyliin "tutkimattomat ovat herran tiet"- Minkä herran, ei ole mitään todisteita minkään herran olemassa olemisesta.
Niettä mieti perusongelmaa, älä yritä uskistyyliin kääntää asiaa päinvastaiseksi ja valheeksi tosiasioita, jotka siis tieteellisesti todistettu oikeiksi.
=DW=
set, sillä uuten olisi jäänyt hyvä ohjelma katsomatta.
Olen samaa mielta USKONpuhdistus-nikin kanssa:
>>Katri-Helenan oppi sielunvaelluksesta / jälleensyntymisestä on kyllä parempikuin tuo verinen ristiinnaulitseminen, ihmisen kiduttaminen kuoliaaksi, jossa muka Jumala oman poikansa surmautti muka ihmisten perisyntien anteeksiantamiseksi!!!
Eikö muuta anteeksiantamisensa edellytystä keksinyt
tuo n.s. "Kaikkivaltias" ?
Tiede suhtauu uskontoon hymähtäen,uskovaisten on pakko hyväksyä tiede tieteineen muuten olisimme kivikaudella,itse elämää,,siinä on ristiriitaa,kun raamattu on heille totuus,siitä ne eivät luovu vaikka henki menisi..jaa empä tiedä jos tiukoille laitettaisiin.
Uskovaiset ovatkin poispyyyhkäisseet koko kuoleman keksimällä kuoleman jälkeisen elämän taivaassa. Siten kuolema on poistettu ihmisen elinkaaren lopusta ja siten on yksi pelko vähempänä.
Ihminen on tehnyt jumalan omaksi kuvakseen (eikä niin, että jumala on tehnyt ihmisen omaksi kuvakseen). Siten ihminen on suunnitellut itselleen sellaisen jumalan, mikä sopii hänen moraaliinsa ja toivomuksiinsa ja alkanut uskomaan siihen. Tällaisella näppärällä jipolla on kaikki saatu näyttämään ymmärrettävältä, moraalisesti ja loogisesti oikeudenmukaiselta ja oikein toimivalta. Mukavahan tuohon on uskoa, kun "kaikki menee juuri miten itse on sen parhaakseen suunnitellut".
Heidän koko elämä nojaa tuohon keinotekoiseen uskonkyhäelmään. Ja jos joku yrittää sitä sortaa, niin heille tulee hätä. Heidän koko maailmankuva uhkaa luhistua ja silloin on kaikki menetetty. Tästä syytä he niin fanaattisesti puolustavat näkemyksiään.
Onhan siihen edellä kuvaamaani uskonsepitelmään sovitettu myös optio, että aina kun pyytää anteeksi, niin kaikki synnit nollautuu. Se helpottaa taivaspaikan saantia ja alentaa irstastelukynnystä. Esim alaikäisiin voi vapaasti sekaantua ja saa pilata heidän koko elämänsä, kunhan vaan sitten lopuksi muistaa sanoa: ”Anteeks”.
julitetaan 'pyhimyksiksi' ja miljoona ihmistä tekee ristinmerkejä.
Eivät raukat tiedä, että risti oli tappoväline, kidutusta kuoliaaksi asti sillä toimitettiin. Koskahan katoliset ottavat inkvisitiossa käytetyn giljotiininkin ja alkavat tehdä sen merkkejä?
Ihiset voidaan johtaa harhaan, kun vauvana aloitetaan aivopesu.
vievät ihmisiltä järjen. Uskonnossahan oikein korostetaan sitä, ettei järkeä pidä käyttää, vaan ainoastaan uskoa.
Ja aineet kuten viina ja huumeet sekä sekakäyttö vievät järjen mennessään.
Näitä uutisia tulee päivittäin:
" Kolme ihmistä on pidätetty lauantai-iltana tapahtuneesta ammuskelusta Tukholman Skogåsissa.
Silminnäkijöiden mukaan neljän miehen joukkio käveli ravintolaan. Yksi heistä meni kahden miehen luo ja ampui heitä kaulaan ja selkään, kirjoittaa Aftonbladet.
Uhrit loukkaantuivat vakavasti. Tapausta tutkitaan kahtena murhan yrityksenä. Poliisin mukaan pidätyksiä tehtäneen vielä lisää.
Kolmaskin on hakeutunut sairaalaan jalkaansa
ampumisesta."HS
Olen uskovainen ja tunnen monia akateemisesti koulutettuja; jopa tohtoreita ja diplomin inssejä, jotka ovat. palavia uskovaisia, hellareitakin. Kyllä uskis voi olla tieteen ammattilainen.