Huostaanotettujen kaltoinkohtelu (AVUNHUUTO)

Avunhuutaja

Nyt on tosi hätä! Kyseessä on Ojantakasen Perhekoti pulkkilassa, jossa nuoria kohdellaan todella väärin. On esimerkiksi Halveksuntaa, fyysistä että henkistä väkivaltaa. Asialle ei ole pahemmin tehty mitään, koska useimmiten nuoria ei kuunnella tarpeeksi, nuorille ei ole kerrottu heidän oikeuksistaan ja heitä halvennetaan keskusteluissa missä ohjaajat ja nuoret törmäävät yhteen. Useamman kerran olen Ojantakaseen sijoitettujen nuorten kuullut kertovan että keskusteluissa mitä käydään nuoren ja useamman ohjaajan kanssa, ohjaajat vetoavat siihen että heidän ei tarvitse kuunnella nuorten näkökantoja asioista, eikä heidän tarvitse perustella asioita nuorille, ja toteavat usein että valitettavasti nuoren sana ei paina, koska keskustelussa on ainoastaan ohjaajia ja nuori jonka kanssa keskustellaan, eli nuorella ei ole tilanteesta todistajia keskustelun sujumisesta. Ojantakasessa on myös ollut fyysistä väkivaltaa. Ohjaaja oli käynyt nuoreen poikaan käsiksi jalkapallopelissä, napannut niskasta kiinni ja vienyt piiloon pusikon taakse muiden silmien edestä, todennut pojalle että uskooko hän vai pitääkö lyödä. Pusikosta tullessaan poika oli ollut todella järkyttyneen oloinen. Viime aikoina on sattunut muutakin käsiksikäymistä Ojantakasessa. Tällä hetkellä on ainakin 3 nuorta karkuteillä perhekodilta, ja toivon että tämä avunhuuto kuullaan ja ihmiset, varsinkin viranomaiset herää todellisuuteen ja tajuaa tilanteen vakavuuden. Suurin osa Ojantakasen perhekodista päässeistä nuorista ovat alkoholisteja ja narkomaaneja. Enkä tätä ihmettele yhtään, sen takia miten nuoria "kasvatetaan" tuolla perhekodilla. Toivottavasti asiaan nyt kiinnitetään huomiota ja saadaan muutoksia aikaan!

10

3535

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paskamaista

      valitettavaa, usein nuoria ei kuunnella myöskään laitoksissa ollessaan, koska he ovat "kapinallisia ja katkeria" eikä heidän pahaa oloa tunnisteta oikein.

      • A.Pesonen

        Valitettavaa.....? Älä vittu kävele mua vastaa...!


    • liikaa paskaa

      joo tuosta paikasta on kuulunu paskaa paljo, mä voin sanoo et on myös muutamia muitakin samanlaisia paikkoi mitä ei oo tutkittu sen koommin ja ois kyllä jo aika

      • tiedän tunteen

        Sama oli pienryhmäkoti pihlassa hollolassa. Mitään ei asian eteen tehä.. Toivottavasti nuoret ei joudu kokee sitä mitä meil sillo oli..


      • Anttipesonen

        4.6v ja riitti mun kohalta nenä murtu mut auvo sulta vissii murtu jotai muuta... Kiitos mika!
        Raveissa nähdään äimällä...


    • Hei,
      olen pahoillani tilanteestasi. Näin aikuisena ajattelisin, että parhaan avun itsellesi saat omalta sosiaalityöntekijältäsi. Jos kaipaat kuuntelijaa tai haluat muuten vaan keskustella, voit kirjoittaa esimerkiksi www.tukinet.net, https://sekasin247.fi/ , https://www.mielenterveysseura.fi.

      Nettisaapas Helsinki/ Minna

      • Fjovvgj

        Et tiedä millainen sosiaalityöntekijä on, joten avun laadusta et voi sanoa mitään. Ehdotat pahoinpitelyyn keskustelua. Omituista.


      • Anonyymi

        Tiedätkö yhtään, miten nämä hommat toimii? Ei varsinkaan tämmöiseen paikkaan sijoitetuilla oo minkäänlaista mahdollisuutta saada ääntään kuuluviin, yksi sana ohjaajalta "nuori vaan kapinoi" riittää siihen että kaikki painetaan villasella.

        Ojiksen porukalle, toivon että karma kostaa joku päivä. Joka ikinen päivä vuosikymmenien jälkeen kiitän itseäni siitä että mun ei tarvi enää koskaan herätä Pulkkilan loukosta.


    • 0tol

      Kukaan mikään ei muutu täälle kirjoittamalla. Moni ei usko edes ja syy on ymmärrettävä; samasta suunnasta tulee suurimmaksi osaksi schaibaa kaikesta mitä tapahtuu tai tehdään. Tämä on syytä ymmärtää jos on oikeasti tietoa väärästä toiminnasta ja haluaa muutosta.....

      Itse asiaa on jo helppo alkaa muuttamaan, itse en huutelisi mihinkään mitään vaan hankkisin selkeää todistusaineistoa....Ei vaadi paljoakaan älyä tai rahaa.

      aloituksen mukaisesta jos olisi osannut jo niitä hankkia niin iso soppa kiehuisi jo yli ja seuraukset olisivat sitäkin vakavampia...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      40
      2594
    2. Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?

      Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli
      Sinkut
      60
      1945
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      52
      1809
    4. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      91
      1633
    5. Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä

      Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi
      Kaste
      41
      1464
    6. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      62
      1055
    7. Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla

      Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise
      Maailman menoa
      121
      1015
    8. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      166
      991
    9. Kristinuskossa Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimessä

      Jeesuksen kehoitus kastamiseksi Isän ja Pojan ja PH:n nimeen. Matt 28:19: "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun
      Kaste
      378
      965
    10. Rakkaalle J miehelle.

      Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.
      Ikävä
      64
      935
    Aihe