Kärhön istuttaminen

ggggg3

Joka paikassa lukee kyllä kärhöjen istutussyvyyksiä ja hiekan laittamista tyvelle, mutta mihin aikaan kärhön taimen uskaltaa istuttaa maahan? Pitääkö sitä suojata kylminä öinä? Vai olisiko parempi istuttaa taimi ruukkuun sisätiloihin ja siirtää se päiviksi ulkoilemaan vielä kuukaudeksi?

5

897

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se pupu

      minäpä pistelin jo maahan 6kpl alppikärhöjä... 2 viinikärhöä ostin juuri tänään ja ne aion huomenna maahan laittaa.... ohjetta on jos jonkinsorttistä, toinen neuvoo istuttamaan 10senttiä syvemmälle ja toinen samaan tasoon sen paakun pinnan, viinikärhöllekin on 10-20senttiä syvemmälle ohje.... ota näistä sitten selvä. Ne alppikärhöt laitoin ohjeen puoliväliin, eli n.5senttiä multaa paakun päälle.

    • saviruoho

      Istuta niin, että pari senttiä maata tulee ensimmäisen juuren päälle. Jos myöhemmin juuret alkavat näkyä, niin saahan multaa lisättyä. Suojaa kylminä öinä.

    • AnelmaS

      Minä olen istuttanut aika syvälle(15-20sm), koska ne monta kertaa paleltuvat aika helposti. Kiinankärhö jo menikin. Kun kärhö on syvällä, se voi toipua, vaikka lähempää pinnasta osa paleltuisikin talven aikana. Sieltä jostain voi vielä tulla uusi verso.

      Vaikka luulee, että se on jo paleltunut, kannattaa odottaa, sillä siellä saattaa olla elämää. Maltti on valttia näiden kanssa.

    • neiti kesäheinä

      Totta. Olen itsekkin ihan huuli pyöreänä näitten kasvien kanssa. Kärhöjä on muutamaa lajia, itäsuomessa ja ihan etelärannikolla, kuljetettu edestakasin, istutettu uudelleen ja aina ne vaan kukkii ja loistaa. Ihan sama mihin syvyyteen istuttaa, kunhan juuret ei paista maasta, kuten ei muittenkaan kasvien, jotka juurillaan vettä imee itseensä:-)
      Kaikkein paras tulos, kun vie ne ulos:-) ja unohtaa, paitsi loistavan kukinnan, siitä voi nauttia kahvikupposesta nauttien ja keinussa lekotellen. Hyvää kesää.

    • Anelmas

      Minulla on tosi vanha sinikukkainen, jalokärhö. Se on kasvanut ihan hienosti monet vuodet, mutta viime vuonna se ei tullut ylös penkistä ollenkaan. Mietin jo, että se on nyt sitten kuollut. Ei ollutkaan, sillä nyt se taas on tullut esille. Minun pitää nyt sitä hoitaa ja lannoittaa, että se jaksaa voimistua.

      Olen alun pitäen istuttanut kärhöt tosi syvälle, koska tuntuu siltä, että usein talvi vie ne juuriaan myöten. Luulen, että sen pelastus olikin juuri tuo syvälle istuttaminen, koska se taas jaksoi nousta esille. En usko, että viihtyy ruukussa kuin korkeintaan kesäajan ulkona, sitten suosittelen syvälle istuttamista paikkaan, missä ei vesi makaa.

      Eiköhän jo uskalla istuttaa ulos, ja jos ruukkuun laitat niin laita ruukku seinän viereen suojaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      127
      10358
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      130
      4251
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      116
      4007
    4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      443
      3839
    5. 61
      3536
    6. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      52
      2796
    7. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      19
      2296
    8. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      2009
    9. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      20
      1591
    10. Kemijärven kapungin teknisen osaston johtajat

      KossuPekka ja KankaarannanMarkku olivat hyviä näissä tehtävissään. Tulevan vuodenvaihteen jälkeen tulee Kemijärvelle uu
      Kemijärvi
      8
      1419
    Aihe