Työkkärin lähihoitajakoulutus 2v Omnia

Jiska dryy

Onko joku käynyt? Kauhistuttaa, että koko aikana on vain 3 viikkoa lomaa ja 35 viikkoa palkatonta harjoittelua :-S Taidan hakeutua aikuispuolelle Stadin aikuisopistoon ja käydä saman koulun omaehtoisena opiskeluna ansiosidonnaisella.

9

1318

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ja sitten sä heräsit

      Ei onnistu tosta vaan, vaikka haluaisitkin.

      Stadin ammattiopisto, Vilppulantien toimipaikka
      Aloituspaikat 215
      Kaikki hakijat 1133

      "Aikuiskoulutuskeskus Amiedun lähihoitajalinjalle oli 436 hakijaa. Koulutuspäällikkö Riitta Kokin mukaan opiskelupaikka aukeaa korkeintaan 36:lle.

      Sisäänpääsyprosentti on siis kahdeksan hujakoilla – siis jopa tiukempi kuin perinteisesti suosittuun oikeustieteelliseen."

      Ymmärrät varmaan pointin.

      • ensivuonnavauhtiin

        Nämä pääsyprosentit olivat hyödyllinen tieto, kun en ole muualta löytänyt mitään "pyrkineet ja otetut" -tietoa kys. koulutusalasta. Vaikka onkin muutaman vuoden takaa, niin työllisyystilanne ei ole merkittävästi muuttunut. Sain juuri tiedon, etten ole tullut hyväksytyksi Omniaan ja aloin googletella näitä tietoja.


    • jiska dryy

      Ymmärrän pointin, mutta tuonne voivat hakea kaikki peruskoulutaustaiset. Mukana ovat myös huonosti suomen kieltä osaavat maahanmuuttajat. Minulla etuna on usean vuoden työkokemus ja työkokemus lasten kanssa työskentelystä. Ymmärrät varmaan pointin?

      • jiska dryy

        Ja stadin aikuisopisto on eri asia ;-)


    • Ent. oppilas

      Jos työkkäri on jo paikan osoittanut, ei sitä niin vain muuteta edellyttäen, että aiot opiskella ansiosidonnaisen turvin. Siksi toisekseen, se opiskelu on melkein lomaa, että silleen.

      • Hoitsu vsm 2011

        Kyl lähihoitajaopinnot ihan tiukka paikka on, kun niin paljon pitää tehtäviä tehdä. Eräs luokanopettaja taustainenkin oppilas ihmetteli työmäärää. Pitäs olla käytännönläheinen ammattiala, mutta opintojen teorioilla uuvutetaan. Ne pyhääkin pyhemmät ammattitaitovaatimukset.


    • paska Amiedu

      Amiedussa (Helsinki)aikoinaan lähihoitaja opiskelijoita eräässä luokassa vanhustyön osaamisalaopintojen alussa 28 kappaletta.Muutaman kuukauden kuluttua koulutuksen keskeyttäneitä 7 kappaletta.Lopullisia valmistuneita luokalla lopulta viisi kappaletta.Siis yhteensä koulutuksen keskeyttäneitä opiskelijoita jo yhdellä luokalla niin törkeän monta 28:sasta että en osaa laskea:)Paskin koulu mitä on olemassa.Nostakaa maljat sen kunniaksi,jos ette ole kyseiseen kouluunpäässeet.Aamen.

      • muut yhtä paskoja

        P...askoistakin p...askimpiin koulutuksiin on tätä nykyä paljon hakijoita.Suurin osa hakijoista haluaa lähihoitajaksi,koska alalla on vielä (ainakin toistaiseksi) töitä paremmin tarjolla,mitä monella muulla alalla.Aikuispuolen lähihoitajakoulutukset ovat monessa eri oppilaitoksessa "pelkkää ilmaa",joiden teoriaopinnoissa ei opeteta yhtään mitään.Amiedu ei ole sen p...askempi oppilaitos,mitä muutkaan vastaavat oppilaitokset.Yhtä syvältä ovat myös aikuispuolen lähihoitajalinjat muualla.Esimerkkinä mainittakaan armas paikka päällä maan eli Omnian aikuisopisto.


      • perusjaksolle tunkua
        muut yhtä paskoja kirjoitti:

        P...askoistakin p...askimpiin koulutuksiin on tätä nykyä paljon hakijoita.Suurin osa hakijoista haluaa lähihoitajaksi,koska alalla on vielä (ainakin toistaiseksi) töitä paremmin tarjolla,mitä monella muulla alalla.Aikuispuolen lähihoitajakoulutukset ovat monessa eri oppilaitoksessa "pelkkää ilmaa",joiden teoriaopinnoissa ei opeteta yhtään mitään.Amiedu ei ole sen p...askempi oppilaitos,mitä muutkaan vastaavat oppilaitokset.Yhtä syvältä ovat myös aikuispuolen lähihoitajalinjat muualla.Esimerkkinä mainittakaan armas paikka päällä maan eli Omnian aikuisopisto.

        Suoritin aikoinaan lähihoitajan tutkinnosta perusjakson Espoon Omniassa ja osaamisalaopinnot (sairaanhoito ja huolenpito) sitten Helsingin Amiedussa.Meidän luokalla Amiedussa oli tuolloin yhdeksän oppilasta.Kaikki valmistuivat.Vapaita opiskelupaikkoja näihin osaamisalaopintoihin olisi ollut käsittääkseni opintojen alkaessa kolmekymmentä kappaletta,mutta kun hakijoita siihen oli vain yhdeksän niin siksi niin pieni luokka.Joitakin teoriaopintoja käytiin samaan aikaan vanhuspuolen opiskelijoiden kanssa yhdessä ja näitä vanhuspuolen osaamisalaopintojen opiskeljoita oli neljä kappaletta.Olen ymmärtänyt asian niin että kun olet saanut suoritettua lähihoitajan tutkinnosta pakollisen perusjakson,niin sitten jatkoon siitä eteenpäin on helpompi päästä.Amieduun tai mihin tahansa pk-seudun aikuispuolen oppilaitoksiin lähihoitajakoulutuksiin on vaikea päästä aloittamaan lähihoitajan perustutkinnon perusjaksoa,koska niihin on se suuri hakijamäärä.Perusjaksolle voi todella hakea satoja opiskeljoita,joista valitaan vain 30 tai jotain.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      21
      4724
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      43
      4374
    3. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      254
      4209
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      66
      2390
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      45
      1821
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      23
      1764
    7. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      77
      1694
    8. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      17
      1688
    9. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1417
    10. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      12
      1404
    Aihe