Merimieskuvia palsta on sikapalsta

Netin Merimieskuvia palsta on yhtä sikailijoiden skeida tarinaa! Pilaavat kaikkien merimiesten maineen. Totuus on että se sikailijaporukka kävi heittämässä reissun tai pari ja sai lemput. Siinä ne merikokemukset on ja niitä jaksetaan tahkota ja leuhkia.
Tämä merimieskuvia palstan pitäjä vähän ihmetyttää kun suosii sitä ryyppyjengiä.Panee miettimään palstanpitäjän omia kokemuksia merillä jos niitä edes on.
13697
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Sinäkö sitten olet olevinasi merimies. Jos ajelet Turku Tukholma väliä niin et ole kuin kaislakiitäjä. Montakohan kertaa olet kiertänyt maapallon.? Kysyn vaan. Ennen merimiehet sentään seilasivat ympäri maailmaa ja satamaajat olivat pitkä. Lauantaisin lopetettiin hommat Klo 13.00 ja pyhät olivat vapaita. Jäi aikaa kupin ottoonkin. Tämän kirjoitti 41 vuotta meriä kyntänyt ex skönö.

Äänestä
  • Suurimmat merimiehet löyty ennenvanhaan jäänsärkijöiltä ja reimarin oikojilta, muut ei ollu mitään niiden mielestä. Jos tuli välillä oikea merimies jopia täyttämään, niin nämä samankylän sukumerikarhut söi pois muukalaiset.
    JM Sampossa oli 60 luvulla keskipohjanmaalainen miehitys. Sukua tai ainakin naapurinmiestä löyty.

    Äänestä

  • talvi jäätä puskemas kirjoitti:

    Suurimmat merimiehet löyty ennenvanhaan jäänsärkijöiltä ja reimarin oikojilta, muut ei ollu mitään niiden mielestä. Jos tuli välillä oikea merimies jopia täyttämään, niin nämä samankylän sukumerikarhut söi pois muukalaiset.
    JM Sampossa oli 60 luvulla keskipohjanmaalainen miehitys. Sukua tai ainakin naapurinmiestä löyty.

    Näihän se menee turha kuvitellakaan että aukenis jutut,jos ei ole seilannut muualla kuin pyykki vesillä.Aku anka ihan hyvä lehti.

    Äänestä

No onpa tämänkin palstan jutut sellaisia. Viinaa ja laivahuoria.
Tottahan se pinppi kiinnostaa tervettä miestä mutta ei laivahuorat kuitenkaan.

Äänestä

Kävin just ensimmäistä kertaa katsomassa sitä merimiskuvapalstaa. Sehän oli aika hyvä! Ensisilmäyksellä ryyppyjengi ei paista silmiin kuvista sen paremmin kuin jutuistakaan. ennemmin sanoisin että tänne on muutama ryyppymuistelo tullut liikaa.

Äänestä

Roskapalstoilla roskasakkia!

Äänestä

Katsokaa, miten Enkerissä ylitimme linjan ( joskus - 80 Intian-
valtamerta ) "alhaalta ylös " oli kastajaiset.Otin kuvat

Äänestä

Itse ylitin " Linjan " 1952 ( silloin ei annettu " todistusta " niinpä
oli vaarassa joutua taas kastettavaksi.)
Oneksi silloinen 3 perämiea oli nyttenkin 3 perämiehenä .
Muisti minut ja todisti.
tuo laiva oli Bore VII , olin " konekallena " nytten olin
Konepäälikkönä.
Tuosta perämiehestä on kuva myös ( hän on sillalla )

Äänestä
  • 1952? Koska oli "nytten"?

    Äänestä

Onpa tyhmä jätkä.

Äänestä
  • Tosi tyhmä vastaa 12v vanhaan....

    POISTOON !!!!!!!!

    Äänestä

Kauniita meripoikia kuvineen pitää hakea muilta sivuilta.

Äänestä

Pari keikkaa tukholmaan ja takaisin keittiöapulaisena ja olet suuri ja kokenut merikarhu!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


känniläisten örinää kirjoitti:

Netin Merimieskuvia palsta on yhtä sikailijoiden skeida tarinaa! Pilaavat kaikkien merimiesten maineen. Totuus on että se sikailijaporukka kävi heittämässä reissun tai pari ja sai lemput. Siinä ne merikokemukset on ja niitä jaksetaan tahkota ja leuhkia.
Tämä merimieskuvia palstan pitäjä vähän ihmetyttää kun suosii sitä ryyppyjengiä.Panee miettimään palstanpitäjän omia kokemuksia merillä jos niitä edes on.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu