Netin Merimieskuvia palsta on yhtä sikailijoiden skeida tarinaa! Pilaavat kaikkien merimiesten maineen. Totuus on että se sikailijaporukka kävi heittämässä reissun tai pari ja sai lemput. Siinä ne merikokemukset on ja niitä jaksetaan tahkota ja leuhkia.
Tämä merimieskuvia palstan pitäjä vähän ihmetyttää kun suosii sitä ryyppyjengiä.Panee miettimään palstanpitäjän omia kokemuksia merillä jos niitä edes on.
Merimieskuvia palsta on sikapalsta
11
620
Vastaukset 11
- Ei kaislakiitäjä!
Sinäkö sitten olet olevinasi merimies. Jos ajelet Turku Tukholma väliä niin et ole kuin kaislakiitäjä. Montakohan kertaa olet kiertänyt maapallon.? Kysyn vaan. Ennen merimiehet sentään seilasivat ympäri maailmaa ja satamaajat olivat pitkä. Lauantaisin lopetettiin hommat Klo 13.00 ja pyhät olivat vapaita. Jäi aikaa kupin ottoonkin. Tämän kirjoitti 41 vuotta meriä kyntänyt ex skönö.
- talvi jäätä puskemas
Suurimmat merimiehet löyty ennenvanhaan jäänsärkijöiltä ja reimarin oikojilta, muut ei ollu mitään niiden mielestä. Jos tuli välillä oikea merimies jopia täyttämään, niin nämä samankylän sukumerikarhut söi pois muukalaiset.
JM Sampossa oli 60 luvulla keskipohjanmaalainen miehitys. Sukua tai ainakin naapurinmiestä löyty. - kontrapantsika
talvi jäätä puskemas kirjoitti:
Suurimmat merimiehet löyty ennenvanhaan jäänsärkijöiltä ja reimarin oikojilta, muut ei ollu mitään niiden mielestä. Jos tuli välillä oikea merimies jopia täyttämään, niin nämä samankylän sukumerikarhut söi pois muukalaiset.
JM Sampossa oli 60 luvulla keskipohjanmaalainen miehitys. Sukua tai ainakin naapurinmiestä löyty.Näihän se menee turha kuvitellakaan että aukenis jutut,jos ei ole seilannut muualla kuin pyykki vesillä.Aku anka ihan hyvä lehti.
- nolous
No onpa tämänkin palstan jutut sellaisia. Viinaa ja laivahuoria.
Tottahan se pinppi kiinnostaa tervettä miestä mutta ei laivahuorat kuitenkaan. - maakrapu
Kävin just ensimmäistä kertaa katsomassa sitä merimiskuvapalstaa. Sehän oli aika hyvä! Ensisilmäyksellä ryyppyjengi ei paista silmiin kuvista sen paremmin kuin jutuistakaan. ennemmin sanoisin että tänne on muutama ryyppymuistelo tullut liikaa.
- ei kiitos
Roskapalstoilla roskasakkia!
- ## Lämminmies
Katsokaa, miten Enkerissä ylitimme linjan ( joskus - 80 Intian-
valtamerta ) "alhaalta ylös " oli kastajaiset.Otin kuvat - ## Lämminmies
Itse ylitin " Linjan " 1952 ( silloin ei annettu " todistusta " niinpä
oli vaarassa joutua taas kastettavaksi.)
Oneksi silloinen 3 perämiea oli nyttenkin 3 perämiehenä .
Muisti minut ja todisti.
tuo laiva oli Bore VII , olin " konekallena " nytten olin
Konepäälikkönä.
Tuosta perämiehestä on kuva myös ( hän on sillalla )- Ihmettelijä
1952? Koska oli "nytten"?
- Anonyymi00010
Onpa tyhmä jätkä.
- Anonyymi00011
Tosi tyhmä vastaa 12v vanhaan....
POISTOON !!!!!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j761099- 42804
Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden229672Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.34522- 45518
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga48494Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️74490- 23478
Ihan pikku vinkki
Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin52419- 18414