Katkaisin komeen osaan, latva juurtui nopeasti, mutta varren pätkän juurtuminen kesti pari kuukautta. Yllätys oli, että pelkät lehdetkin näköjään juurtuneet. Laitoin huvikseni vesiastiaan kun en raaksinut heittää pois, ihmettelin kun eivät lakastu ja nyt niissäkin juuria. Mitenkähän ne lähtee kasvamaan, mistä ne alkaa versoa tehdä kun on pelkkä yksi lehti.
Siroliuska-aralia
lisääminen
3482
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tämä on vanha aloitus, mutta laitanpa silti kysymykseni sen jatkoksi. Taisin katkaista Araliani liian lyhyeksi, ruukkuun jäi törröttämään puumainen runko ilman lehtiä. Onko mitään toivoa, että siihen kasvaa vielä lehtiä vai heitänkö suosiolla biojätteisiin? Irtileikattu osa voi hyvin lehtineen ja toivottavasti kasvattaa parhaillaan juuria.
Millaisia kasvoi aloittajan lehtipistokkaista?
Jos jotain sattuu aihe kiinnostamaan:
Onneksi en heittänyt Araliaani pois, koska nyt sen puisessa latvassa on pienenpieniä lehtiä. Eivät lähteneet kasvamaan leikkauspinnasta, vaan rungosta. Irtileikattu osa on edelleen hengissä, mutta ehkä vähän nuutunut.
Lehtipistokkaat eivät ole kasvattaneet juuria vedessä. Olisiko parempi tökätä multaan?
Araliasta irtileikattu osa ei juurtunut eikä lehtipistokkaat. Kuihtuivat hissuksiin pois. Onko vinkkejä Aralian lisäämiseen?