Onko tämä lenovon kannettava yhteessopiva ubuntun kanssa?
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/25990/dqmcf/Lenovo-ThinkPad-Edge-E540-15-6-Full-HD-i7-4702MQ-8GB-GT740M
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/25990/dqmcf/Lenovo-ThinkPad-Edge-E540-15-6-Full-HD-i7-4702MQ-8GB-GT740M
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllä: http://www.ubuntu.com/certification/hardware/201309-14166/
Mutta, älä missään nimessä osta sitä. Kyseinen läppärimalli on hyvin ongelmallinen. Tuossa talvella korjailin yhtä tuollaista Windows 7:lla esiasennettuna ja tässä oli joku käsittämätön kahden grafikkapiirin viritys mikä ei vaan toimi oikein. Koneen grafiikkapiiri on Intel ja ohjelmille se näkyi Intelinä (vaikka mainosteksteissä mainostavat nVidiana). Osaa sitten ohjelmallisella kikkailulla vaihtaa grafiikkasuorittimen erilliskortille. Näytönohjaimen ajurien päivitys särkee grafiikat ja toisaalta ne oli bugiset. Toisin sanoen, haukkaat paskaa jos tuollaisen ostat.
Tuossa Ubuntu sertifioinnissa on fiksusti jätetty se toinen grafiikkapiiri kokonaan pois, että se on sertifioitu Intelin mopo grafiikkapiiriksi, mitä se todellisuudessa onkin.
Kiitos tiedosta. Jätän tuon koneen ostamatta.
Voitko suositella jotain kannettavaa 17 tuuman näytöllä i-3 tai i-5 prosessorilla varustettuna johon ubuntun voi asentaa heittamällä ja joka on myös kestävä kannettava. Kiitos.
Muutkin voi suositella, kiitos.
Linkissä on lista sopivista koneista. Delliä tai Lenovoa ottaisin mutta ei kannata maksaa tuollaisesta nVidiasta mikä onkin oikeasti Intel, mikä näkyy tuolla sertifioitujen laitteiden listalla.