Neuroleptit voivat aiheuttaa psykooseja

Etenkin niille joilla niitä ei ole. Tässä muutamia todisteita: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3736929/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1348269

ja blogi aiheesta http://knowledgeisnecessity.blogspot.fi/2010/11/supersensitivity-psychosis-evidence.html

Itselläni oli masennus ja paniikkihäiriö joihin noita lääkkeitä määrättiin. Lääkkeiden lopetuksen jälkeen aloin kuitenkin saada outoja oireita: kuulla ääniä, maistaa outoja makuja suussa, harhanäkyjä. Tuntuu kuin ne olisivat tulleet aivoistani, tiesin että ne olivat harhaa. Ketipinor on ehkä ollut kaikkein pahin, ääniä aloin kuulla kun otin sitä pelkkään ahdistukseen. Sairasta! Nyt lopetin risperdalin, saa nähdä mitä hulluuksia siitä tulee.
596
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Minä olen syönyt Risperidonia monta vuotta. Se aiheuttaa hirvittäviä painajaisia. Tunnen erään ihmisen, jolle Zyprexa aiheutti mittavia painajaisia. Hän lopetti nopeaan tahtiin Zyprexan syömisen,ja meni psykoosiin,niin kuin oli odotettavissakin niiden nopeaan lopettamisesta. Hän luuli,että sekoaa lopullisesti. Lopulta 3-4 viikon kuluttua vieroitusspykoosi alkoi helpottaa,niin kuin sekin oli odotettavissa,ja hän alkoi taas olla normaalissa olotilassa. Ja painajaiset loppuivat täysin Zyprexan lopettamiseen.

Äänestä

Juu ei kannata mitä tahansa skeidaa popsia. Itselläin Seroguel Prolong kaksisuuntaisuuteen, ok.

Paitsi että aiheuttaa mustavalkoajattelua?

Äänestä
  • Itsekin koen että seroquel aiheuttaa mustavalkoajattelua. Ilmeisesti estää mitään korkeampitasoisempaa ajattelua. Sääli. Siksi haluankin lopettaa koska en halua loppuelämääni elää palikka-aivona, ja kaiken lisäksi diagnoosiini kuuluu mustavalkoajattelu mutta koen että se on vain pahentunut tällä lääkityksellä!

    Äänestä

Mitä on mustavalkoajattelu?

Äänestä

Neuroleptit altistavat pahemmille psykooseille. Ilmiötä kutsutaan nimellä supersensitivity psychosis. Tieto on salattu useita vuosikymmeniä kaikilta "psykoosilääkkeitä" syöviltä eli ei ole mitään uutta tietoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


gbbb4 kirjoitti:

Etenkin niille joilla niitä ei ole. Tässä muutamia todisteita: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3736929/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1348269

ja blogi aiheesta http://knowledgeisnecessity.blogspot.fi/2010/11/supersensitivity-psychosis-evidence.html

Itselläni oli masennus ja paniikkihäiriö joihin noita lääkkeitä määrättiin. Lääkkeiden lopetuksen jälkeen aloin kuitenkin saada outoja oireita: kuulla ääniä, maistaa outoja makuja suussa, harhanäkyjä. Tuntuu kuin ne olisivat tulleet aivoistani, tiesin että ne olivat harhaa. Ketipinor on ehkä ollut kaikkein pahin, ääniä aloin kuulla kun otin sitä pelkkään ahdistukseen. Sairasta! Nyt lopetin risperdalin, saa nähdä mitä hulluuksia siitä tulee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu