Asun yksityisellä opiskelijana kämppiksen kanssa kaksiossa. Ovessa on näin ollen kaksi sukunimeä. Olemme vuoden ajan maksaneet yhdessä yhtä tv-lupaa, mutta nyt tv:n hommattuani olen harkinnut omaa.
Onko vaaraa, että tv-lupatarkastaja käy, kun osoitteesta on jo yksi lupa maksettu? Onko tv-maksuhallinnolla tiedot, että asunnossa asuu kaksi eri taloutta?
Kaksiossa kämppiksen kanssa...
5
1167
Vastaukset
- Maksan kun jaksan
Sanoisin että jos osoite on sama, niin yksi maksu riittää, periaatteella osoite = talous. Telkkareita saa olla vaikka kuin monta, ei vaikuta maksun määrään.
- Tarkastaja
Kyllä kaksi TV-lupaa täytyy ehdottomasti tuossa tapauksessa olla. Kyseessä ei ole yksi talous vaan kaksi taloutta. Jos olisitte avio- tai avopari, riittäisi yksi TV-lupa.
Sama osoite ei riitä yhteisen talouden muodostamiseksi. - Liner
Tarkastaja kirjoitti:
Kyllä kaksi TV-lupaa täytyy ehdottomasti tuossa tapauksessa olla. Kyseessä ei ole yksi talous vaan kaksi taloutta. Jos olisitte avio- tai avopari, riittäisi yksi TV-lupa.
Sama osoite ei riitä yhteisen talouden muodostamiseksi.Eli ei siis muuta kuin maistraattiin virallistamaan suhde ja tulee selvää säästöä tv-lupamaksuista! :P
- Tarkastaja
Liner kirjoitti:
Eli ei siis muuta kuin maistraattiin virallistamaan suhde ja tulee selvää säästöä tv-lupamaksuista! :P
Suhteen virallistamista ei tarvita. Riittää jos on avopari ja yksi yhteinen talous esim. yhteinen makuuhuone, ruoat jne..
Mutta tässä teidän tilanteessa tarkastajaa ei ole helppo huijata, vaan kyllä sen helposti näkee onko kyseessä avopari vai vaan kämppikset. Ja sille jonka nimellä ei ole TV-lupa, tulee kivat pikku rapsut ja lupamaksu maksettavaksi. Eikä selittelyt auta. Todisteetkin löytyvät helposti esim. Kelalta. - Rene
Tarkastaja kirjoitti:
Suhteen virallistamista ei tarvita. Riittää jos on avopari ja yksi yhteinen talous esim. yhteinen makuuhuone, ruoat jne..
Mutta tässä teidän tilanteessa tarkastajaa ei ole helppo huijata, vaan kyllä sen helposti näkee onko kyseessä avopari vai vaan kämppikset. Ja sille jonka nimellä ei ole TV-lupa, tulee kivat pikku rapsut ja lupamaksu maksettavaksi. Eikä selittelyt auta. Todisteetkin löytyvät helposti esim. Kelalta.Heh... Tarkastajan tullessa täytyy vitsiin huutaa 'muru' kanssa ovelle, sattuu vaan olemaan miespuolinen minun kämppiksenikin :D
Joo. Olen kyllä harkinnut aika vakavasti tuota tv-lupaa, ja kyllä kai se on hankittava.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "984446Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293303No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452370- 351378
- 341113
- 321036
- 121033
- 158997
- 6924
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12862