Kysymyksiä

Jakezzi

Moikka,

Ajattelin kysäistä muutaman mielipiteen teiltä arvon forumistit. Sain tuossa eräästä hollantilaisesta maailman top100-listallekin sijoittuvasta yliopistosta hyväksymiskirjeen pari päivää sitten. Pääsisin myöskin Tallinnan yliopistoon, aine jääköön sanomatta. Ongelmana on se, että tyttöystäväni ei halua muuttaa ulkomaille ja hän hakee Suomessa kouluun. Onko kenelläkään kokemuksia opiskelusta ulkomailla silloin, kun parisuhteen toinen osapuoli on Suomessa? Entäpä kokemuksia Tallinnan yliopistosta tai Hollannissa opiskelusta?

3

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hjdsjdsx

      Yksi vinkki: follow your dreams.

    • jklöäåpoi

      Ihan vaan elämänkokemuksen perusteella kerron, että löydätte kumpikin uudet kumppanit opiskelupaikkakunnaltanne. Muutaman vuoden kuluttua näistäkin tulee ero, ja kuvioihin astuvat taas uudet kumppanit.

      Jos oikein hyvä tuuri käy, löydätte toisenne uudelleen eläkeläisten riennoista sitten aikanaan.

      Usko tai älä, mutta näitä tarinoita on enemmän kuin niitä, että naimaikäiset vain odottaisivat toisiaan lemmestä palaen eri maissa.

    • KylläKylläKyllä!!

      Hei,

      Opiskelen itse ulkomailla ja seurustelen poikaystäväni kanssa. Olen ollut täällä vuoden ja moni asia on ehtinyt muuttua sen aikana. Olemme seurustelleet 4 vuotta ja suhteemme on vakaalla pohjalla. Kuintekin kun päätin lähteä opiskelemaan ulkomaille, tiesin vaikeuksia tulevan, koska eihän se ole sama kuin asua yhdessä.

      Kuten jo aikaisemmin on sanottu, follow your dreams! Itse seurasin unelmaani ja en ole koskaan ollut tyytyväisempi itseeni. Tämä aika ja itsensä toteuttaminen on kasvattanut minua ihmisenä ja se tyytyväisyys omaan elämään ja itseensä loistaa kauas. Ja nämä kokemukset mitä olen saanut ovat mittaamattoman arvokkaita. En osaisi kaivata näitä, mutta nyt kun olen päässyt totetuttamaan itseäni rajattomasti ja kokenut ihmeellisiä asioita en voi kun vaan olla onnellinen, että lähdin.

      Suosittelen siis kaikille lähtöä ulkomaille opiskelemaan. Minulle ainakin sen on ollut parasta ikinä :) Parisuhteemme on kärsinyt paljon minun muuttumisesta enemmän itsekseni, mutta mielestäni suhteen on kestettävä se ja jos ei kestä ei sitä kannata jatkaa. Katsotaan mitä tapahtuu, kun menen kesäksi takaisin kotiin töihin. Kaikesta voi selvitä, jos kummatkin haluavat sitä, mutta omille unelmille ja mielettömille mahdollisuuksille ei kannata sanoa "ei".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      3032
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2651
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2604
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      105
      2304
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      50
      2136
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      342
      1903
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1556
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1418
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1248
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1185
    Aihe