Mikä oksasilppuri

Risuneuvoa

Eli olisiko kokemuksia hyvästä oksasilppurista hintaluokassa 100-250,-.Kiitos vinkeistä niin ei mene rahat haaskuun!

2

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Risuneuvos

      Kas, kun ei hyvään kysymykseen ole päiväkausiin tullut mitään vastausta. Pidetty kai itsestään selvänä, että kun haluat hyvän ja halvan koneen, mene kauppaan ja osta yksi kumpaakin lajia. Näinhän asia tuppaa olemaan.
      Siksi tuo vanha vitsi, että budjettihaarukkasi antaa asialle aiheen. Sieltä ylärajalta kannattaa aloittaa. Ota se 250 mukaan, ja mene asialliseen alan liikkeeseen, ei siis puuiloihin, tokmanneihin, hongkongeihin...ja lopeta alkuunsa se nettikauppiaiden halpakoneiden ylisanakuorrutettujen mainospuheiden seuraaminen.
      Alan liikkeessä on asiantuntija, joka vartissa selvittää Sinulle (ja Sinulta) kaiken tarpeellisen, ja myy tarpeisiisi sopivan toimivan silppurin. Myyjä selittää jopa vaadittavan sulakekoon, ja myy sinulle sopivan kaapelin jos menaan sattuisi huushollista puuttumaan.
      Uusikin kone tarvitsee huoltoa, varaosiakin joskus.Varmistu siitäkin asiasta. Häiriötapauksissa myyjäliike neuvoo, huoltaa ja korjaa. Näitä tarpeita eivät "honkkarin muovista ja tinasta kasatut ysiysi-hintaiset teelmät" täytä.
      Mikä on "alan liike"? Puutarha/maatalous-alan erikoisliikkeet ovat ykkönen. Isojen tavaratalojen puutarha-alan osastot (Kodin Terrat, Rautakeskot) eivät myöskään kovin kelvotonta myy. Sanoisin, että valinnanvaraa on. Johtavia merkkejä on hyvinkin puolisen tusinaa, jokainen kaupan setä tai täti tietysti kehuu omansa. Ennen kaupan tekoa pyydä/vaadi nähtäväksesi suomenkielinen käyttöohje. Jotenkin oletan, että se olisi kielesi. Se kertoo yllättävän paljon siitä, miten maahantuoja ja myyjä asiakkaaseen (lue: Sinuun) suhtautuvat.
      Aika paljon merkitsee se, mitä koneeltasi vaadit, mitä ja minkälaisia määriä sinne suppiloon aiot työntää ja mihin sen silpun/murskan aiot sitten sijoittaa. Tämä on juuri sitä asiaa, jota asiantunteva myyjä Sinulta tulee kysymään.

      Ennustukseni on, että Sinulle ilmestyy käyttötarpeisiisi sopiva laatumerkki, ja makselet siitä vähän vajaat 300 euroa. Saat itsellesi sopivan, luotettavan laitteen, jota on ilo käyttää. Tällaista konetta huoltaakin mielellään, ja säilyttää talven yli paremmin kuin sitä halpishärveliä, joka "unohtuu talveksi kompostin taakse peittämättä."
      Nyt vaan odottelemaan niitä vastauksia, joissa edelläkirjoittamastani sanotaan, että eihän se nyt noin ole....

    • 1010

      kyllä se noin on....meillä on ollut jo 30 vuotta viking- merkkinen puutarhaliikkeestä ostettu... ei mikään valtavan suuri kitainen, mutta tuollaiset 4-5 senttiä paksut 'rungot' on hyväksi silpuksi menneet.... aika paljon on käyttöä vuosittain, kaikki istutuksien ruohovartiset alelemme ja niitä on paljon, pensaat vuorovuosina tapille leikomme ja silpuksi ajelemme. Nykyisin on jo paljon tehokkaampia kuin tuo 30v. vanha mutta olemme tyytyväisiä olleet.... kunhan heti jo ennen käyttöön ottoa poistaa sen suojuksen joka estää laittamasta oikeastaan mitään sinne kitaan... eihän sinne mahdu kuin sorvatut peukalon paksuiset puut jollei sitä poista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      381
      5390
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1332
    3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      103
      905
    4. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      821
    5. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      41
      793
    6. Haikeaa miten kaikki meni

      Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
      Ikävä
      56
      777
    7. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      49
      776
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      56
      764
    9. Kuinka monesti olet itkenyt?

      Kuinka monesti olet itkenyt kuluneen viikon aikana toisen ihmisen takia? Itse itken joka kerta, kun joku sanoo jotain i
      Sinkut
      132
      763
    10. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      43
      759
    Aihe