Hengenahdistusta ja palantunnetta koivusta

JooPee

Tuleeko muille hengenahdistusta ja palantunnetta kurkussa siitepölyistä tai muista allergioista? Itselle tulee ja se on todella piinaavaa. Perus antihistamiini ei tunnu riittävän :/ Millä ootte saanu apua?

5

515

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anneli8

      Tulee hengenahdistusta, koska mulla on allerginen astma. Mulla auttaa astmasuihkeet.

      Suosittelen varaamaan ajan astmahoitajalle keuhkopuhallustesteihin.

    • JooPee

      Kävin puhallustesteissä ja sain loistavat arvot. Ahdistava kohta onkin tuossa kurkun päässä/kurkussa. Keuhkoissa ei ollu mitään vikaa.

    • Zanttuliini

      Mulla on aivan sama tilanne ahdistava tunne kurkunpäässä ja tuo palantunne myös. Lisäksi kuiva yskä ja nenä ihan tukossa. Lääkäri oli sitä mieltä että johtuu allergiasta: koivu ja timotei. Määräsi antibioottikuurin ja revitelle allergialääkkeitä.

    • hätsiuh

      Mulla on buventol suihke jota käytän hengenahdistukseen vaikka mulla ei ole todettu astmaa sain sen tk:sta. Hengitys ei mulla vingu mutta väliilä tuntuu että kurkun yläosa turpoaa tai on niin ärtynyt ja silloin vetelen siitä pari suihkausta. Nyt tosin ei tunnu hyvin auttavan. Joten kyse ei ilmeisesti ole ahdistuksesta keuhkoissa ts siitä että hengitystiet olisi ahtaalla vaan kurkunkannen limakalvo ärsyyntyy allergeeneista, samalla tapaa kuin flunssassakin taudinaiheuttajista. Välillä äänikin menee käheäksi.
      Nenäsuihkeet vois vaikuttaa myönteisesti aattelin itse kokeilla niitä nehän valuu kurkkuunkin. Tosin niitäkin. Glinor suihke ei sopinut ainkaan vain sain hirveen aivastelu kohtauksen. Kurkkupastilleja tulee syötyä rasiakaupalla. Lääkärissä voisit pistäytyä.

    • jummero

      mulle tulee kanssa palantunnetta ja ahdistusta koivun siitepölystä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      95
      1821
    2. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      487
      1380
    3. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      88
      1193
    4. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      48
      1170
    5. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      75
      1160
    6. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      193
      1130
    7. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      937
    8. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      11
      864
    9. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      65
      715
    10. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      176
      711
    Aihe