Hengenahdistusta ja palantunnetta koivusta

JooPee

Tuleeko muille hengenahdistusta ja palantunnetta kurkussa siitepölyistä tai muista allergioista? Itselle tulee ja se on todella piinaavaa. Perus antihistamiini ei tunnu riittävän :/ Millä ootte saanu apua?

5

461

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anneli8

      Tulee hengenahdistusta, koska mulla on allerginen astma. Mulla auttaa astmasuihkeet.

      Suosittelen varaamaan ajan astmahoitajalle keuhkopuhallustesteihin.

    • JooPee

      Kävin puhallustesteissä ja sain loistavat arvot. Ahdistava kohta onkin tuossa kurkun päässä/kurkussa. Keuhkoissa ei ollu mitään vikaa.

    • Zanttuliini

      Mulla on aivan sama tilanne ahdistava tunne kurkunpäässä ja tuo palantunne myös. Lisäksi kuiva yskä ja nenä ihan tukossa. Lääkäri oli sitä mieltä että johtuu allergiasta: koivu ja timotei. Määräsi antibioottikuurin ja revitelle allergialääkkeitä.

    • hätsiuh

      Mulla on buventol suihke jota käytän hengenahdistukseen vaikka mulla ei ole todettu astmaa sain sen tk:sta. Hengitys ei mulla vingu mutta väliilä tuntuu että kurkun yläosa turpoaa tai on niin ärtynyt ja silloin vetelen siitä pari suihkausta. Nyt tosin ei tunnu hyvin auttavan. Joten kyse ei ilmeisesti ole ahdistuksesta keuhkoissa ts siitä että hengitystiet olisi ahtaalla vaan kurkunkannen limakalvo ärsyyntyy allergeeneista, samalla tapaa kuin flunssassakin taudinaiheuttajista. Välillä äänikin menee käheäksi.
      Nenäsuihkeet vois vaikuttaa myönteisesti aattelin itse kokeilla niitä nehän valuu kurkkuunkin. Tosin niitäkin. Glinor suihke ei sopinut ainkaan vain sain hirveen aivastelu kohtauksen. Kurkkupastilleja tulee syötyä rasiakaupalla. Lääkärissä voisit pistäytyä.

    • jummero

      mulle tulee kanssa palantunnetta ja ahdistusta koivun siitepölystä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45291
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      179
      10827
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9691
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8508
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3190
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2202
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      32
      1525
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1490
    Aihe