Amanin kartta

Lilian

kenellä tuli silmarillionin mukana amanin kartta? mulla ei tullut,joten mistä olisi mahdollista saada sellanen....onko tietoa????

5

1022

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jawetus
    • Lilian

      löytyiskö vielä parempaa karttaa?=)

    • Ers

      Tietääkseni Silmarillionin mukana tulee Beleriandin kartta, ei Amanin. Tämä koskee vain kovakantista painosta, eli pehmeäkantiseen tyytyneet eivät saa mitään karttaa. Johtuen kustannus syistä (tiedän tämän kun olin yhteydessä Likeen asian tiimoilta jokunen vuosi sitten). Alkuperäisiä J.R.R tai Christopher Tolkienin tekemiä karttoja ei myydä tietääkseni erikseen.

      Ainoa Amanin kartta, joka Suomeksi on julkaistu on David Dayn epäluotettavissa Tolkien hakuteoksissa. Tietääkseni Tolkien itse eikä hänen poikansa ole koskaan piirtänyt Amanista karttaa luonnostelmia pidemmälle, joten mitään virallista karttaa ei ole edes olemassa.

      Virallisimmaksi menee Karen Wynn Fonstadin "Atlas of Middle Earth" kirjan kartat, jotka perustuvat Tolkienin tekemiin kartta luonnostelmiin. Lisäksi ne on piirretty aika taitavasti.

      Piirsin itse aikoinaan Amanista kartan, tarkkuudesta en vastaa, enkä karkeasta piirtojäljestä.

      http://img47.exs.cx/img47/2080/aman1.gif

      • jawetus

        Todella hyvä kartta!!!

        Mandosin salitkin ovat (oikealla) paikallaan (Tolkienin luonnoksen mukaisella) toisin kuin näissä linkittämissäni yrityksissä.

        Jotenkin Puiden sijainnin muistelin vähän etelämmäksi, mutta muistini on yleensä luvattoman heikko tällaisissa pikkufaktoissa (ja joskus vähän isommissakin).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      60
      5840
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      210
      4813
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      19
      4493
    4. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      53
      3802
    5. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      67
      3752
    6. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      11
      3491
    7. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      96
      3426
    8. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      74
      3265
    9. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      33
      2981
    10. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      35
      2604
    Aihe