Imetys ja ehkäisy

vimmu

Mitä ehkäisymenetelmää muut imettäjät käyttävät?

Itse aloitin minipillerit jälkitarkastuksen jälkeen eli n. 8 vkoa synnytyksestä. Kuukautiset eivät olleet vielä alkaneet. Nyt reilun viikon syötyäni minipillereitä, alkoi verinen vuoto. Myös kasvot kukkivat todella paljon!

Lopetin pillerit siihen paikkaan, sillä en kaipaa nyt mitään vuotoja ym. Täysimetän vauvan ollessa nyt 2,5 kk.

Osaako joku sanoa, onko tämä vuoto minipillerien kuuluisaa tiputteluvuotoa/sivuvaikutusta vai ovatko nämä oikeat kuukautiset?

Ajattelin etteivät kuukautiset ala vielä pitkään aikaan, sillä tosiaan täysimetän ja vauva syö 2-3h välein.

Kokemuksia?!

7

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei vaikuta aina

      Voi ihan hyvin alkaa noinkin pian, vaikka imetät. Se on ihan samanlailla tavallista, kuin että ei alkaisi imettäessä :)

    • samat

      Mulla myös minipillerit, poika pian 3kk. Vuotoa ei oo tullut kertaakaan, ja oon aiemminkin syönyt minipillereitä vuoden verran, jolloin ei tullut kertaakaan kuukautisia. Vaihdan kyllä varmaan yhdistelmäpillereihin sitten kun en enää imetä...

      Tuo vuoto voi johtua sulla joko minipillereistä tai voi olla kuukautiset. Ei ole epänormaalia että kuukautiset tulee vaikka täysimetyksellä onkin.

    • Meillä imetys toimi ehkäisynä. Sitten kun imetys päätettiin lopettaa ja yrittää toista vauvaa,niin hetihän se tärppäsi.Puoli vuotta imetys toimi ehkäisynä hyvin.

    • ............

      Mulla oli myös lapsi täysimetyksellä ja menkat alkoivat 2kk synnytyksestä. Vissiin sukuvika, olen itse ollut täysimetetty ja äiti on tullut uudestaan raskaaksi 3kk syntymästäni.

      Käytän hormonikierukkaa, toinen lapsi ei ole vielä toiveissa. Ensimmäisen muutaman viikon aikana oli tiputteluvuotoa, mutta sitten vuodot jäi pois ja mielestäni helppo menetelmä. Kierukka ollut 8kk.

    • piina44

      Tietääkö joku, miten ehkäisyrengas vaikuttaa imetykseen / maidon tuloon?
      Jälkitarkastuksessa lääkäri sanoi, että voin aloittaa ehkäisyrenkaan käytön vauvan ollessa 6kk, koska tällöin vauva syö jo muutakin kuin maitoa.
      Onkohan renkaalla muuta vaikutusta kuin maidon tulon väheneminen?
      KOkemuksia?!

    • 18+15

      Mulla jälkivuoto kesti 2kk sen jälkeen oli parin viikon tauko ja sitten alkoikin kuukautiset, vaikka imetin.
      Että eipä se imetys takaa sitä, ettäkuukautiset pysyisi poissa..

    • Imetystukiäiti

      Piina44, ehkäisyrengasta niin kuin yhdistelmäehkäisypillereitä sekä ehkäisylaastareita voi tosiaan lääkärin luvalla käyttää, kun vauva on täyttänyt 6kk. Joillakin ne saattaa vähentää maidon erittymistä, ei kuitenkaan kaikilla. Jos huomaa, että maitomäärä alkaa vähentyä renkaan käytön aloitettuasi, voi palata toiseen ehkäisyyn. Muita sivuvaikutuksia voi lukea tuotemerkin nettisivuilta, kaikille ei tule kaikkia haittavaikutuksia, monille ei mitään. Oletko käyttänyt ehkäisyrengasta ennen raskautta?

      Tuttavapiirissäni on yksi yhdistelmäpillereitä imetysaikana käyttänyt, joka oli ihan tyytyväinen niiden kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      134
      11194
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      79
      3570
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      91
      2855
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      70
      1474
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      316
      1355
    6. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      34
      1339
    7. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1286
    8. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      143
      1255
    9. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      112
      1206
    10. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      49
      1160
    Aihe