Koskahan uskaltaa laittaa siemenet maahan etelä-suomessa. Tarkoitus olisi laittaa , porkkanaa, lanttua? sipulia, salaatteja, papuja, naurista,erilaisia kukkia ja mahdollisesti perunaa. Osaisiko joku auttaa ensikertalaista, kiitos ?
Aloittelijan kasvimaa
5
230
Vastaukset
- 1+21
En tiedä estääkö mikään kylvämästä aikaisinkin jos on lämmintä, mutta jos siemenet alkavat itää ja tehdä versoa ja tuleekin kylmä, versoille voi käydä huonosti. Yöt ovat pitkään kylmiä vielä.
Tutki ohjeita, milloin eli missä lämpötilassa mitkäkin siemenet alkavat itää.
Monia siemeniä kylvetään kesäkuulla. Ja kiireisimmät laittoi jo pottuja Etelä-Suomessa, jokin aika sitten..
- laitettu on
Juu me laitettiin potut jo pariviikkoa sitten :)
- jemmaaja
Itse laitoin viime viikonloppuna sipuleita ja porkkanoita kasvatuslaatikkoihin, jotka peitin harsokankaalla. Terassilla on muutama parvekelaatikko sidesalaattia ja sikuria kylvettynä. Perunat on tarkoitus istuttaa ensi viikonloppuna. Muut saavat odottaa toukokuun lopulle.
Tärkeintä on, että maa on riittävän lämmin. Tätä voi edesauttaa möyhimällä maa kunnolla, antaa auringon paisteen lämmittää sen ja kastella se lämpimällä vedellä (tynnyristä auringon lämmittämää vettä). Siementen istutuksen jälkeen on hyvä peittää ne harsokankaalla - se estää kosteuden haihtumista ja suojaa yölliseltä kylmyydeltä - etelä-suomessakin yöt ovat olleet aika kylmiä (noin 1 astetta alimmillaan).
Joten jotain voi jo laittaa maahan ja jos eivät lähde kasvamaan, niin uudet siemenet maahan sitten vähän myöhemmin. Hei nimimerkki, siiripi.
Onnea ja iloa uudelle harrastuksellesi. Olet aloittamassa viljelyä ja kyselit milloin voi istutuksia tehdä. Saitkin jo vastauksia, joissa painotettiin sitä, että on oltava riittävän lämmintä. Se riippuu aina joka vuonna kevään lämpenemisestä ja siitäkin missä päin Suomea asuu. Vielä ei ole kiiretta kylvämisen kanssa vaikka intoa tietysti on, kun aloittaa uutta juttua. On olemassa puutarha- ja viljelykirjoja sekä lehtiä myös, niitä on mukava katsella ja lueskella. Hyvä juttu on tietysti kysellä neuvoja, kuten juuri teitkin. Toivottavasti vietät kasvimaallasi rentouttavia ja mukavia hetkiä kesän aikana.
Kevätterveisin,
Pirkko-pappi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2716276- 506170
Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?925804Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k415150Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️524814Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem2264158Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan
Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe43981- 1513676
Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!393242Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.283163