Mustasilmäsusanna taimet

kolmosvyöhyke

Hei,
olen kylvänyt ensimmäistä kertaa mustasilmäsusannaa ja sanin jopa 4 niistä kasvamaan. Olen istuttanut yhden taimen sellaiseen vähän korkeampaan jugurttipikariin ja taimissa on nyt kolmas lehtipari ja ne on latvottu.

Kysyisinkin että kuinka kauan taimet pärjäävät tuollaisessa multatilassa hyvin?Haluaisin nimittäin siirtää taimet isompaan amppeliin, 2 tainta per amppeli, ja mietin että kärsiikö juuret jos tässä vaiheessa lähden purkkia vaihtamaan.

2

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hiljaa hyvä tullee

      Isompaan purkkiin istuttamisen aika on, kun juuret tunkevat ulos vanhan purkin pohjasta. Silloin ne ovat tehneet paakun, joka ei hajoa siirrettäessä. Pienessä purkissa pärjäävät aika pitkään, kun annat kastelulannoitetta.

      Liian aikaisin isoon astiaan istutettaessa käy helposti niin, että kasteluvesi karkaa alas juurien tavoittamattomiin. Parempi ratkaisu on vaihtaa asteittain isompaan ja antaa juuriston kehittyä kunnolla.

      • kolmosvyöhyke

        Hei,
        hienoa, ja paljon kiitoksia tiedosta.

        Lannoitetta olen varovaisesti antanut kerran viikossa, joten odottelen rauhassa, ja siirrän taimet amppeliin vasta kun juuret näkyvät.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2304
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      27
      1304
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      87
      1086
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      1022
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      163
      975
    6. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      934
    7. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      893
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      843
    9. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      833
    10. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      73
      808
    Aihe