Mustasilmäsusanna taimet

kolmosvyöhyke

Hei,
olen kylvänyt ensimmäistä kertaa mustasilmäsusannaa ja sanin jopa 4 niistä kasvamaan. Olen istuttanut yhden taimen sellaiseen vähän korkeampaan jugurttipikariin ja taimissa on nyt kolmas lehtipari ja ne on latvottu.

Kysyisinkin että kuinka kauan taimet pärjäävät tuollaisessa multatilassa hyvin?Haluaisin nimittäin siirtää taimet isompaan amppeliin, 2 tainta per amppeli, ja mietin että kärsiikö juuret jos tässä vaiheessa lähden purkkia vaihtamaan.

2

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hiljaa hyvä tullee

      Isompaan purkkiin istuttamisen aika on, kun juuret tunkevat ulos vanhan purkin pohjasta. Silloin ne ovat tehneet paakun, joka ei hajoa siirrettäessä. Pienessä purkissa pärjäävät aika pitkään, kun annat kastelulannoitetta.

      Liian aikaisin isoon astiaan istutettaessa käy helposti niin, että kasteluvesi karkaa alas juurien tavoittamattomiin. Parempi ratkaisu on vaihtaa asteittain isompaan ja antaa juuriston kehittyä kunnolla.

      • kolmosvyöhyke

        Hei,
        hienoa, ja paljon kiitoksia tiedosta.

        Lannoitetta olen varovaisesti antanut kerran viikossa, joten odottelen rauhassa, ja siirrän taimet amppeliin vasta kun juuret näkyvät.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      290
      4771
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3066
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      51
      2963
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      996
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      991
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      969
    Aihe