http://www.digitoday.fi/tietoturva/2014/04/25/microsoftin-virustorjunta-epaonnistui-testissa/20145903/66?rss=6
"Testin surullisimmasta lopputuloksesta vastasi Microsoftin Security Essentials / Windows Defender"
"Microsoft Security Essentialsin tarjoama haittaohjelmaturva sai lopputulokseksi pyöreän nollan, mikä tarkoittaa sitä, ettei esimerkiksi Windows 8:n ja 8.1:n oletusvirusturvaa voida pitää missään nimessä riittävänä."
Ja sitten kommentteja FED-puudelilta ja muilta jotka ovat kilpaa ylistäneet noita Microsoftin "virusturva" ohjelmistoja....
"Testin surullisimmasta lopputuloksesta vastasi Microsoftin Security Essentials / Windows Defender"
"Microsoft Security Essentialsin tarjoama haittaohjelmaturva sai lopputulokseksi pyöreän nollan, mikä tarkoittaa sitä, ettei esimerkiksi Windows 8:n ja 8.1:n oletusvirusturvaa voida pitää missään nimessä riittävänä."
Ja sitten kommentteja FED-puudelilta ja muilta jotka ovat kilpaa ylistäneet noita Microsoftin "virusturva" ohjelmistoja....
Vastaukset 13
Vanhimmat
FEDin mielestä tuo testi on tehty Iranissa ja vähintäänkin puolueellinen. ;)
Jo kahdeksan (8) vuotta Windowsia, eikä vieläkään yhtään haittaohjelmaa!
XP ja Seiska!
ei hyötyohjelmia sovi torjua!
only in windows...heh heh...............................!
...ja tubutin tuhoo.....†
Ei ms voi julkaista toimivaa virustorjuntaa. Kolmannes maailman suljettujen ohjelmien kaupasta on erilaisia windowsin virus- ja haittaohjelmien torjuntaohjelmia. Jos ms antaisi ilmaiseksi toimivan virustorjunnan niin kaikki nämä poppatohtorit menettäisi elantonsa ja saattaisivat kääntyä ms:ää vastaan. Huono skenaario kun ottaa huomioon että juuri näissä firmoissa on paras osaaminen windowsin murtamiseen.
Ms ei voi myöskään taistella piraatteja vastaan vaikka se pystyisikin tälläkin hetkellä torppaamaan suurimman osan piraattiwindowseista. Jos ms estäisi piraattiwindowsien käytön niin se menettäisi muutamassa päivässä miljardi käyttäjää linuxille. Vaikka nämä piraatit eivät olekaan maksaneet windowsistaan niin ms:lle on parempi että he käyttävät piraattia kuin että he siirtyisivät linuxiin.
Käytännössä tämä tarkoittaa sitä että linux jakelut eivät taistele työpöytien hallitsevasta käyttiksestä maksullista windowsia vastaan vaan ms:n suosiollisella myötävaikutuksella ne joutuvat taistelemaan ilmaista piraattiwindowsia vastaan.
Windows on voitolla koska käyttäjät käyttävät mielummin tuttua ilmaista käyttistä kuin uutta ilmaista käyttistä.
Onkos Fede lomilla vai miksei ole tullut sitä epätoivoista jankutusta mikkiksen puolustelemiseksi ?
Tuplastandartit taas kukkii. Täällä on nimenomaan linuks hihhulit väittäneet että MIKÄÄN virustorjuntaohjelma ei tunnista kuin pienen osan, ~20%, uusista haittaohjelmista ja nyt "uskotaan" hevonpaska humpuuki "tutkimusta" jossa on muutamien virustorjuntaohjelmien kohdalla saatu 100% tunnistustulos myös 0-päivän viruksien kohdalla.
Tosi uskottavaa.
Oma empiirinen kokemukseni on että "hyvät" virustorjunnat, MSE mukaan lukien, tunnistavat enintään puolet uusista yleiseen jakoon laitetuista haittaohjelmista.
Tulihan se FUD-kitinä sieltä :D
Vaikka tuo testi ei todellisen elämän olosuhteita vastaakaan niin eri torjuntaohjelmien suhteellisen toimivuuden se kuitenkin kertoo hyvin.
Tuo 100% tunnistustulos testissä johtuu siitä että tuossa ei testattu läheskään kaikkia viruksia mitä maailmalla leviää vaan ainoastaan pientä osaa, kuitenkin riittävän edustavaa otosta jotta torjuntaohjelmien suhteellinen toimivuus näkyy todenmukaisena. Todellisessa elämässä se löytämisprosentti on kaikilla ohjelmilla huomattavasti tuota testiä alhaisempi mutta se paremmuusjärjestys ei siitä muutu, Microsoftin roskaohjelmat ovat surkeimpia löytämään mitään.
Kommenttisi ensimmäinen kappale kertoo hyvin selvästi että et tajua mitään tuoillaisten vertailujen suoritustavasta ja tulosten tulkinnasta. Tosin monet muutkin kommenttisi ovat jo kertoneet saman, et osaa tulkita tilastoja etkä tutkimusten tuloksia edes suunnilleen oikein koska et ymmärrä niiden toteutusta ja havaintojen merkitystä.
"Todellisessa elämässä se löytämisprosentti on kaikilla ohjelmilla huomattavasti tuota testiä alhaisempi .."
Siis "TODELLISESSA ELÄMÄSSÄ"
Eli hevonpaska humppuki "testi" jossa valehdellaan että 100% tunnistuu.
"MIKÄÄN virustorjuntaohjelma ei tunnista kuin pienen osan, ~20%, uusista haittaohjelmista"
Heh heh......Nythän sinä itse myönsit, että JOKAISELLA winhihhulilla saattaa olla virus koneella, vaikka ei sitä itse tiedäkkään. Niillä, jotka väittävät, että on mukamas 8 VUOTTA ollut ilman haittaohjelmaa, heillä niitä luultavasti silti on.
Kannattaa vaihtaa siis oikeaan käyttöjärjestelmään, jossa ei virukset kuki.
Minullakin World of Warcraft-tili (kun sitä pelasin) varastettiin, vaikka Malwarebytes ja Avast eivät kumpikaan havainneet ainoatakaan haittaohjelmaa.
Haittaohjelmia voi havaita monella tavalla ilman että virustorjuntaohjelma tunnistaa mitään.
- Virustorjuntaohjelma lakkaa toimimasta, esim. lakkaa lataamasta uusia tunnisteita.
- On line scanneri sivustot ja tietoturvafirmojen sivustot eivät toimi.
- Palomuuri ei pysy käytössä.
- Tehtävienhallinnassa näkyy outoja prosesseja joita ei voi lopettaa / ilmestyvät aina uudelleen
- Modemin valo vilkuttaa jatkuvasti vaikka ei pitäisi olla mitään liikennettä
- Selittämättömiä tilttauksia vaikka rauta on ehjä.
- Kaikki valevirustorjunnat, kiristysohjelmat, mainoshaittaohjelmat jne. ilmoittavat hyvin selkeästi itse itsestään.
Haittaohjelmilta suojaudutaan niin että
-niitä ei itse asennella koneelle,
-pidetään käyttöjärjestelmä ja kaikki ohjelmat jotka avaavat netistä ladattuja tiedostoja aina tietoturvapäivitettynä ja
-ei suhailla järjestelmänvalvojan oikeuksin.
Tuo ohjeesi haittaohjelmilta suojautumiseen toimii lähes kaikilla käyttöjärjestelmillä mutta valitettavasti ei kuitenkaan Windowsilla. Windowsiin kun haittaohjelma pääsee tarttumaan nettisivulta vaikka käyttäjä ei klikkaisi mitään ja selain kaikki muutkin ohjelmat olisivat viimeisimmillä päivityksillä. Myös järjestelmänvalvojan oikeuksien kaappaus Windowsissa on haittaohjelmalle valitettavan helppoa. Mutta eihän aivopesty puudeli voi tuollaista tunnustaa vaikka noita tapauksia on todettu tämänkin vuoden aikana useampia. Et ilmeisesti juurikaan seuraa alan uutisointia ? Niin ja se MikroBitti ei ole alan johtava uutismedia.
Älä jauha paskaa. Viimeisessä hakkerikisassa ainoa käyttöjärjestelä selaiyhdistelmä joka korkattiin niin että saatiin samalla rootin oikeudet oli OS X Safari selain.
Linkkiä sitten vaan esiin paskanjauhaja:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11928051