Gluteeni -> akne

13*46

Kokeilkaapa jättää ruokavaliosta pois gluteeni. Siis ohra, ruis, vehnä. Gluteenitonta kauraa voi syödä. Voit myös kokeilla välttää hiilihydraatteja muutenkin. Vähemmän perunaa ja riisiä, sokeria ja viljoja. Enemmän kasviksia, lihaa, kananmunia, hapanmaitotuotteita kuten maitorahkaa ja maustamatonta jogurttia (eivät tosin sovi kaikille).

Gluteenin haitallisuudesta elimistölle on paljon tutkimustietoa. Aiheuttaa mm. aknea. Googlailkaa niin löydätte artikkeleita.

Minulla gluteenin välttäminen auttaa. Syön myös D-vitamiinia ja sinkkiä. Iho on paljon paremmassa kunnossa! Ei enää koskaan antibiootteja, Roaccutania tai minkäänlaisia brevoxylejä tai muita litkuja. Kaikki lähtee ruokavaliosta.

4

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vittuperkelex

      Kokeile sä vetää kätees ravintotieteilijä

    • Parantunut

      Voin allekirjoittaa tämän itse täysin. Olen nimittäin itse parantunut kokonaan keskivaikea-vaikea aknesta pelkällä gluteenittomalla ruokavaliolla. Ehdottomasti kokeilemisen arvoinen kaikille jotka kärsivät aknesta.

    • 4+7

      vehnä on kaikkein pahin, mutta ei ne muutkaan viljat mitään terveyttä edistäviä ole

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      35
      4593
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      55
      3165
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2863
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      60
      2787
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      6
      2370
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      54
      2165
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      15
      1589
    8. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      17
      1564
    9. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1504
    10. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1498
    Aihe