Mitäpä mieltä Cheekin lyriikoista?
Cheekin lyriikat
8
387
Vastaukset
- Hhhmmm
'Ei mulla muuta'
Pitää nyt katsella, että auttaako uuden otsikon alla kirjoittelu ilman yhteyden katkeamista. Kirjoitan tekstin osissa.
Kysyit, että mikä niissä lyriikoissa on niin hienoa. Mietin sitä edelleen itsekkin, mutta koen, että lyriikat koskettavat psyykettäni voimakkaasti. Niistä avautuu vastine omaan elämääni. Ja tiedät, että silloin ei tarkoiteta sanatarkkaa tulkintaa. Ihailen Cheekin taitoa avata näkemään selkeämmin esim. minun omaa reagointitapaani ongelmatilanteessa. Sellainen selkeyttää omaa psyykettä.
Ja tiedät, että tulkintojeni pohjalta ei voi tehdä päätelmiä muiden fanittajien tulkinnoista. Cheekillä on taito tehdä lyriikoita, joissa on tilaa yksilöllisille tulkinnoille. Sen hän tekee esim. sanavalinnoilla. LIIOTELLEN sanon, että Cheek tuntee kuten minäkin. Sellainen vahvistaa omaa psyykettä ja tuntee samankaltaisuutta.
Jatkuu...- Hhhmmm
Jatkuu...
Otan esimerkiksi realistisen arkielämän lyriikan 'Ukonilmalla'.
Cheek runottaa ukonilmani.
Kun minulle tulee ongelmia putkessa, niin tiedostan selkeästi, että tulee päivä, jolloin putki loppuu. Ja tiedän, että kukaan ei tule kiittämään tarpeeksi selviytymistäni. Ja kavereille olen vuolaasti kertonut tapahtumista ukkosen jylinöiden keskellä. Ja teen järkiratkaisuja sen minkä tapahtumat antavat myötä. Vedän happea tiukasti kehon soluille ja sen myötä myös psyyke jaksaa.
Koen, että Cheek on erittäin tunneherkkä ja osaa tuoda sen lyriikoissaan esiin. Ja kuitenkin hän on erittäin vahva, koska uskaltaa tuoda herkkyytensä julkisuuteen.
Huomenna lisää, jos haluat.
Nyt muut asiat kutsuu.
Moikat!
- Hhhmmm
"Ei mulla muuta"
Vielä noista lyriikoista.
Olen pitänyt Cheekin nimissä olevia vain hänen itsensä tekeminä. Jos luotettavasti osoitetaan myös muita sanoittajia, niin otan sen tiedon vastaan. Ja tieto ei lisää tuskaani vaan selkeyttää asiaa entisestään.
Koen Cheekin tunnemaailman laajaksi. Lyriikoissa on tunnekokemuksia arjesta huippufiilikseen, tuskasta vahvaan rakkauteen jne., limittäin ja lomittain, tunteisiin vaikuttaen.
"Jossu" on huippuhauska. "Timantit on ikuisia" kuvaa huippuonnistumisen, jonka moottorina on ollut pyrkimys onnistua.
"Mitä kuuluu, mitä sä teet nykyää, miten miesten kanssa, onko ollu mitään pysyvää?" Etsi joku toinen -lyriikka alkaa näillä sanoilla. Taijanomaisen kauniisti esitetty kysymys. Tässä kohtaa lähtee jo jalat alta.
Jatkuu...- Hhhmmm
Jatkuu...
Esitän näissä kirjoituksissani omia näkemyksiäni. Ja mielellään kuulen myös sinun näkemyksiäsi. Itsekkäästi ajattelen, että ne vain selkeyttää asian selvittelyä mielessäni :)
Sinulla on varmaankin musiikkiin perehtyneenä taso aivan toinen kuin minulla. Minulle musiikki ei ole kiinnostuslistan kärkisijoilla. Cheek tekee kylläkin poikkeuksellisen vaikutuksen. Jokainen arvostaa mieltymyksiään omista lähtökohdistaan. Tuskin olet sitä mieltä, että ihmisen tulee kysyä joltakin auktoriteetiltä lupaa mieltymyksilleen.
Koen, että Cheek kokonaisuudessaan tulee voimakkaasti kohti. Se saa omia ajatuksia ja muistoja elämään. Luulen, että kohti tuleminen aiheuttaa myös "vihaajissa" voimakkaita reagtioita. Ehkä joskus vielä osaan sanoittaa paremmin tuon kohti tulemisen.
Muista aiheista myöhemmin.
Moikat! - Hhhmmm
Hhhmmm kirjoitti:
Jatkuu...
Esitän näissä kirjoituksissani omia näkemyksiäni. Ja mielellään kuulen myös sinun näkemyksiäsi. Itsekkäästi ajattelen, että ne vain selkeyttää asian selvittelyä mielessäni :)
Sinulla on varmaankin musiikkiin perehtyneenä taso aivan toinen kuin minulla. Minulle musiikki ei ole kiinnostuslistan kärkisijoilla. Cheek tekee kylläkin poikkeuksellisen vaikutuksen. Jokainen arvostaa mieltymyksiään omista lähtökohdistaan. Tuskin olet sitä mieltä, että ihmisen tulee kysyä joltakin auktoriteetiltä lupaa mieltymyksilleen.
Koen, että Cheek kokonaisuudessaan tulee voimakkaasti kohti. Se saa omia ajatuksia ja muistoja elämään. Luulen, että kohti tuleminen aiheuttaa myös "vihaajissa" voimakkaita reagtioita. Ehkä joskus vielä osaan sanoittaa paremmin tuon kohti tulemisen.
Muista aiheista myöhemmin.
Moikat!"Ei mulla muuta"
Kyllä on Palefacella termistö hallinnassa ja hyvä ilmaisukyky. Meinasin jo alkaa googlettamaan sanastoa, mutta en kuitenkaan alkanut.
Ymmärrän tuon intelektuellisen omaisuuden merkityksen taloudellisesti, mutta ja mutta...
Joka alallahan vastaavia asioita tapahtuu ja osasta käydään myös oikeutta. Ja tietenkin musiikkialan ammattilaisilla on oikeus pitää puoliaan niin kuin muillakin. Ja kuitenkin kaltaiselleni fanittajalle "Parempi mies" on Cheekin biisi. En ole lukenut mistään luotettavasta lähteestä, että korvauksia olisi jouduttu maksamaan.
Ajattelen myös niin, että ihminen tietämättään ja myös tiedostaen ottaa vaikutteita itseään kiinnostavasta aihepiiristä. Sen vuoksi on aika vaikea totuudellisesti tietää asioiden taustaa. Tietenkin jossakin on raja, mutta sen määrittely lienee aika vaikeaa. Ja näin sanoo ihminen, joka ei tiedä tästä musiikkiasiasta yhtään mitään :)
- Hhhmmm
"Ei mulla muuta"
Kirjoittelen mitä mieleeni tuli aiheesta. Vastaile, jos haluat. Oli kuitenkin mukavaa, että 'pakotit' miettimään asioita.
Otit esille ulkomusikaaliset syyt Cheekin fanittamisessa. Se on myös yksi tärkeä osa-alue musiikkialan ammattilaiselle. Ammattiosaamisesta kertoo faneihin yhteydenpito, miellyttävä käyttäytyminen, silmiin katsominen, bisnestaidot yms. Cheekin kohdalla moni asia on hoidettu ammattitaidolla.
Suosio Cheekillä on poikkeuksellista, että luulenpa, että jos järjestettäisiin pilkkikilpailu, niin kalat uisivat koukkuun kannatuksen vuoksi.
Cheekin musiikki on muuttunut vuosien kuluessa. Samaa mukavaa muuttumista luulen tulevan jatkossakin. Olen iloinen, että Cheekillä on bisnestaitoja. Sehän on molemminpuolinen etu; Cheek saa rahat ja fanit laadukasta viihdettä.- Hhhmmm
"Ei mulla muuta"
Minä pidän Cheekkiä ammattilaisena. Ja hänelläkin on se yksityiselämä, josta minä muiden mukana tietenkin ollaan myös kiinnostuneita. Täytyy vain ihailla Cheekin hermojen kestoa.
Olet oikeassa tuossa romanttisten unelmien kohdistumisesta Cheekkiin. Se koskee osaa faneja. Toivon ja uskon, että Cheek aikanaan tuo naisystävänsä julkisuuteen taidokkaasti. Se on kaikkien etu.
Katsoin sen Jaheim -videon ja sietokykyni kesti vain hetken.
Kirjoittelit hutsuista ja ex:n kaihoilusta liittyen fanien kosiskeluun. Eiköhän monelle ole tuttua hyvin lyhyet suhteet ja myöskin ex:ien kaihoilut. "Parempi mies" siis vastaa vain kysyntään.
Pahoittelit, ettei hyvä musiikki kelpaa kaikille. Ja kyselit oomaperäisen musiikin perään. Arjessa kiinnostavuus kuitenkin ratkaisee. Jos omaperäinen on kiinnostavaa, niin kyllä niitä fanejakin tulee.
Moikat sinulle!
- dfh3
Keekki on ihan paska !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst20914122Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i555417Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58654782Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat2573839PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1133594Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1333576Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.852120Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis171457Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1581231Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3001165