Kaikki varmasti muistavat tarinan Aladdinista, josta on myös tehty Disney -piirretty. Kertaus ei ole pahasta joten tiivistetäänpäs kertomus, jotta pääsen asian ytimeen
Olipa kerran, 1400-1500-lukujen vaihteessa, köyhä intialainen poika, jonka nimi oli Aladdin. Aladdinia ei työnteko kiinnostanut, ruokansa hän hankki varastamalla. Hänella ei ollut asuntoa, vaan hän nukkui milloin missäkin. Kun hän eräänä päivänä joutui varkaudesta kiinni jäätyään vankilaan, hän sai vankilassa sellikaveriltaan taikalampun. Hän hieraisi lamppua, jolloin lampun henki ilmestyi ja toteutti hänen toiveensa, millä Aladdin takasi itselleen lokoiset oltavat. Sen pituinen se.
Mutta 500 vuotta myöhemmin, Aladdinin jälkeläiset eivät ole edelleenkään kiinnostuneet työnteosta. Varastamisen taito on kulkeutunut isältä pojalle ja äidiltä tyttärelle. Myös taikalamppu on edelleen olemassa. Se tunnetaan nimellä "Sossu".
Totuus
Kallopää
3
1264
Vastaukset
- Lingua-Man
Keitä ne Aladdinit sitten ovat? Muuten hyvä vitsi.
- hmm
Tää on suora kopio jippiin vitsi-foorumilta. Muuten hyvä.
Ja Kallopääkin kävi jippiin foorumeilla tekemässä taiteellisia taidevitsejään.
Älä yritä kun et osaa. - liukastelija <3 -wil
hmm kirjoitti:
Tää on suora kopio jippiin vitsi-foorumilta. Muuten hyvä.
Ja Kallopääkin kävi jippiin foorumeilla tekemässä taiteellisia taidevitsejään.
Älä yritä kun et osaa.hahha nyt repsxdd
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1256227Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto635161SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun724290SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt1023864Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost133642Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213210SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522556Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352519Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT902258Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat672252