kertoisiko joku tietoja tästä näyttelijästä,
Linda Blair
oli manaaja elokuvan päähenkilö -> siis tyttö johon demoni meni.
tietoa minkä näköinen nykyään, mitä tekee nykyään yms.
netistä en paljoa löytäny, mutta jos joku on joskus kuullut tai lukenut jotain niin kertokaapa minullekkkin.
olen kuullut juttua että Linda Blair sekosi manaaja leffan jälkeen, mutta en usko että pitää ihan paikkaansa.
siispä
kertokaapa te jotka tiedättä hänestä jotakin:)
kiitti jo etukäteen:)!!!
Linda Blair
oli manaaja elokuvan päähenkilö -> siis tyttö johon demoni meni.
tietoa minkä näköinen nykyään, mitä tekee nykyään yms.
netistä en paljoa löytäny, mutta jos joku on joskus kuullut tai lukenut jotain niin kertokaapa minullekkkin.
olen kuullut juttua että Linda Blair sekosi manaaja leffan jälkeen, mutta en usko että pitää ihan paikkaansa.
siispä
kertokaapa te jotka tiedättä hänestä jotakin:)
kiitti jo etukäteen:)!!!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos Lindan leffatuotantoa etsit niin tsekkaappa Manaaja 2-Luopio leffa, vaikka leffassa ei kyllä ole kehumista, mutta jos Lindaa etsit niin siitä löytyy ja siinä on hän on jo vanhempi kuin ykkösessä. Muuta en tiedä, itsekin olen hänestä etsinyt jotain tietoa.. Tuon väitteen uskon olevan pötypuhetta, mutta ikinä ei voi olla varma.. Mutta jatketaan etsintää..
Quinlan`s Film Stars-teoksessa on maininta Linda Blairin huumausaine-ja alkoholiongelmista, mutta annettiin myös käsitys siitä, että hän on selvinnyt ongelmistaan, mutta come-backin tekeminen valkokankaalle ei ole onnistunut. Onhan hän aika persoonallisen näköinen henkilö, sellainen Lolita-tyyppi edelleenkin.
pari vuotta sitten ilmestyi Manaajasta dvd (se oli se leikkaamaton versio) Dvd:ssä oli myös niitten näyttelijöiden haastattelut. Ne on ihan muutama vuosi sitte tehtyjä. Linda Blair näyttää ihan hyvältä.
Linda Blair on syntynyt 22. tammikuuta 1958 St.Louisissa Missourin osavaltiossa USA:ssa. Hän näyttää olleen parrasvaloissa n. kuuden vanhasta lähtien.
Huumeongelma näyttäisi aiheutuneen siitä pettymyksestä, että häneltä evättiin palkinto "riivatun" -roolista. Huumeongelma ja epävakaat ihmissuhteet lähes tuhosivat hänen uransa.
Linda on erittäin eläinrakas ja hänellä on lemmikkeinään ainakin kanoja, hevosia ja koiria. Sen jälkeen kun hänen eräs lemmikkikoiransa varastettiin hän on aktiivisesti pyrkinyt vaikuttamaan siihen, että lemmikkien varastaminen lopetettaisiin.
Lisäksi Linda on vegaani so. kasvissyöjä, joka ei käytä eläinperäisiä tuotteita. Hän on kirjoittanut veganismiaiheisen kirjan "Going Vegan". Hän on myös saanut paljon tunnustusta toiminnastaan eläinoikeusaktivistina P.E.T.A:ssa yms. järjestöissä.
Mitäs vielä? Hän on 1,57m pitkä ja hänellä on lisäksi jokin oma vaatetusbisnes nimeltä "Linda Blairs Wlid West collection.
Tällä hetkellä hän näkyy filmaavan leffaa nimeltä "Cyber Meltdown".
joo,mäkin ostin just sen leikkaamattoman version manaajasta ja siinä oli lopussa haastateltu niitä näyttelijöitä.
ennen kun katoin ne haastattelut kuulin kaveriltani että linda blair olin tehny itsemurhan just sen takia että manaajasta jäi "traumoja"..en tuohon uskonut alkuunkaan vaikkei se tietenkään olisi mahdotonta että tuollaisen roolin esittämisestä jäisikin traumoja. mutta ihan hyvältä jän näyttii siinä haastattelu jutussa.
Miten niin tehnyt itsemurhan? Elää edelleen.
niin elääkin...sanoin vaan että olin kuullut eräältä kaveriltani etä olisi tenhyt itsemurhan.
hän oli siitä ihan vakuuttunut ..ei ilmeisesti ollut nähnyt manaajan kakkososaa.. :)