Oletko ikä-rasisti?

Minä nyt en ainakaan ole.
Mutta minua oikeasti joskus alkaa kalloon ottaa nää teinien isottelu 10-12 vuotiaille.
Katsoin useita keskusteluita ja huomasin, kun lapsi oikeasti tarvitsee apua ja hänet haukutaan tyhmäksi ja sitten kehotetaan tappamaan itsensä.
Järjetöntä.
Ja kyllähän nyt ikäistään nuoremman kanssa voi olla eikö niin?
10312
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Tottakai nuorempien kanssa voi leikkiä! Itsellänikin enemmistö ystävistäni on minua nuorempia.

Äänestä

>ikä-rasisti

Äänestä

Pakko myöntää että toisinaan joo :D On mullakin yks 12v kaveri jonka oon vuoden tai kaks tuntenut, eikä sen iän suhteen ongelmaa, mutta kyllä olen "ikärasisti" siinä kohtaa kun nää tulee etsiin suomi24 pano- ja treffiseuraa tai tekee tietoisesti jotain typerää eikä kanna siitä vastuuta. Hyvänä esimerkkinä superpahikset jotka jää kiinni koulun tupakkanurkalta ja sitten itkee että "en mä ois halunnu mutta kun noi painosti". :)

Äänestä

Riippuu tyypistä. Voi olla järkevä ja tyhmä, mutta pitää olla myös ymmärtäväinen nuorempaansa kohtaan :)

Äänestä

Hmm... Mun pikkusisko on kolmoset, ja jotku neloset oli sanonu niitä vauvoiks vaikkei ollu ku jotain 3 kuukautta vanhenpii

Äänestä
  • mä oon ikärasisti vaa että mä en vois alkaa seurustelemaan itteeni nuoremman tai liian vanhan kaa

    Äänestä

ei oo välii onko nuorenpi vai vanhempi kuha on mukava tyyppi. mä voisisin ruveta seukkaa vuotta nuoremman tai pari vuotta vanhemmankaa

Äänestä

...korjaamaan aikani kuluksi että luulisin ton "rasisti" olevan väärä sano kun iästä puhutaan. Siis ihan vaan ottaen huomioon että rasisti viittaa sanaan racist joka viitaa sanaan race = rotu. Esim. Ikäsyrjintä tms. voisi toimia

Äänestä

Eihän teidän ikäisten vauvojen pitäisi täällä edes lässyttää mitään.

Äänestä

Joo mutta rasismi tarkoittaa rotusyrjintää minkä alueisiin ilmeisesti hikipedian mukaan kuuluu ikä. Mutta on ikäsyrjintäkin ihan käyttökelponen sana :)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Ei ison tarvii isotella kirjoitti:

Minä nyt en ainakaan ole.
Mutta minua oikeasti joskus alkaa kalloon ottaa nää teinien isottelu 10-12 vuotiaille.
Katsoin useita keskusteluita ja huomasin, kun lapsi oikeasti tarvitsee apua ja hänet haukutaan tyhmäksi ja sitten kehotetaan tappamaan itsensä.
Järjetöntä.
Ja kyllähän nyt ikäistään nuoremman kanssa voi olla eikö niin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu