eestin tyttö ihan pihalla

mee tallinaan takas

Kirjailija Sofi Oksanen, joka on ah niin persoonallinen ja palkittu "suomalainen nainen", kaikkihan kulttuuri wannabeet kävi katsomassa puhdistus elokuvan.
Mitä pahaa on Dukinismissa ja Putinissa, Sofi?
Virokin on osa euraasian suurmannerta!
Sofi, vastaa, olet siis yksinapaisen maailman kannattaja jota, USA, johtaa, Juutalaislobbareineen?
Olet itsekin Viron juutalaisten jälkeläinen,
Mitä sinä olet suomalaista neuvomaan, olet pelkkä sionismin provokaattori.
AL, 25.4. ajatusissasi menevät puurot ja vellit iloisesti sekaisin. Valehtelet tosissasi että antifasistit ja fasistit toimivat kimpassa, haloo!
Putin on siis fasisti ja antifasisti,yhtaikaa, ja putin nuoret vainoaa ihmisiä euroopan joka kolkassa? Kultainen aamunkoitto ym. fasistiliikkeet ovat liitossa saatana Putinin Kanssa?????
Salaliittoteoriat ovat pääseet nyt uudelle korkeamalle taholle, mikäli Sofiin on uskominen!
Venäjän media ei ole ikinä sympannut lännen fasisti järjestöjä, ovat ainostaan iloinneet siitä että eri radikaalit paljastavat länsidemokratian demonisen luonteen. Joka perustuu rahanmarkkinoiden diktatuuriin ja ja haluaa poistaa kansallisvaltiot.

9

178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mette.soderman

      Ollaanpa sitä nyt herjaava. Sofi on Jyväskylän tyttöjä, jolla on suomalainen isä ja eestiläinen äiti. Lukion Sofi kävi Voionmaalla, mutta yliopiston Helsingissä.

      Mitä tulee Putiniin ja Euroopan äärioikeistolaisiin, hyvin moni kolumnisti on kirjoittanut äärioikeistolaisten liittoutumisesta Putinin propagandakoneiston kanssa. Sofi ei ole ainoa, joka on yhteyden huomannut. Aihe sopii tosin paremmin politiikkaosastolle, ei kirjallisuuspalstalle, joten --->

    • Suomen mies

      Joko ne slobo-mieliset pellet tunkevat mielipiteitään tännekin?

      Syvä kunnioitukseni Sotaveteraaneja kuhtaan. Suomen lippu liehuu salossa.

    • dää dädi

      Jaa mä en oo lukenut enkä katsonut mitään filmiään, sillä niin harvoin nää nykykirjat antavat mitään.

      Mut voi veljet, kun menee penkomaan antikvariaattejen aarrekätköjä ja löytää vanhoja kirjoja joissa asioista kirjoitetaan selkeästi ja ymmärrettävällä tavoin ilman liirumlaarumeita, niin tajuaa mikä kaikki on mennyt pieleen nykyajassa. Tietokirjat ihan ykkösiä sillä ne avaavat niin suuria mokia, että olis tyypeillä selvittelemistä miksi rahastavat jonninjoutavilla harhoillaan.

      Joo hyvä etten sitä halunnut lukea, kun ei ollutkaan mainiokaan. En tykännyt ulkonäöstä ja suuntautumisesta ja munsta sellaiset onkin ihan hyvä mainita, että voi jättää ei niin kiinnostavien kirjat tutkimatta. Suosittelisin yleiseksi tavaksi. Niin saa vapauden valita.

    • Viron tuntija

      Tietääkseni Sofi Oksasen äiti on virolainen. Täällä on outoa tietoa.

    • yujy6uk797

      Julkisuuteen tuli viidellä "raiskausilmoituksellaan", joista kolme mieskansanedustajia vastaan. Eivät menneet edes poliisissa läpi!
      Imbi Paju viimeistellyt kaikki kirjat 2011 saakka. Voidaan kysyä siis kuka ne onkaan kirjoittanut?

    • ugh_ri

      Naamastahan tuon näkee, että Sofi on valittua kansaa, ei mikään virolainen.

    • fdadfdfafaddafd

      Miksi ei nyt tule Imbi Pajun kirjoittamia kirjoja?

      • mediatietoa

        Syksyn odotetuin kirjatapaus! Sofi Oksanen, Norma. Ilmestyy 24.9.2015.
        Maaginen kertomus Normasta, jolla on harvinaisia ominaisuuksia. Norma joutuu petoksen ja paranoian verkkoon, josta hän yrittää pyristellä irti!
        No niin, se Sofin tulevasta huippuromaanista!


    • huusinalusta

      Olen luullut että moskanheitto-osasto ei ulottaisi lonkeroitaan tännä asti. Olin väärässä. Oksentakaa vaan, olkaa hyvä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4402
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2859
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2612
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      86
      1585
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1508
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1229
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1164
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      192
      1030
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    10. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    Aihe