traumaperäinen stressihäiriö

fightfirewithfire

Onko kellään ollut tai on? Itse olen parantumassa ja mulla on pstd, olis kiva kuulla muiden kokemuksia. Itse kamppailin sairauden kans yli 10v, kiva olla vapaa noista oireista pikkuhiljaa..En käytä lääkkeitä tai käy terapiassa.

4

395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • --H

      mulla diagnosoitiin noin kuukaus pari sitten :/ myös sosiaalisten tilanteiden pelko. olen vielä nuori joten käyn nuorispsykiatrian pkl:llä hoidossa ja syön Seronilia :) toivottavasti alkaa helpottaa, lääkkeen myötä on myös enemmän ja enemmän alkanut kiinostaa elämä ilman pelkoa!

    • On ollut ko diagnoosi vuoden alusta virallisesti. Vahvasti se oli tiedossa jo loppu vuodesta. Mulla on tän ohella lievä/ keskivaikea masennus. Kuulema pitkittynyt post-traumaattisen stressireaktion laukaisemana tullut. Lapsuus ajan traumatoista saanut alkunsa ja melko vaikea-asteinen on. Mää käyn tällä hetkellä psykiatrisella vakautus terapiassa. Myöhemmin siirtymässä trauma psykoterapiaan. Miten sulla on toi seronilia auttanut?

      Mulla on kans lääkkeistä ollut kova apu ja myöskin terapiasta, missä on pystytty helpottamaan rajuja pelkotiloja. Oon edelleen pahasti niiden vanki, mutta pikkuhiljaa :)

    • Anonyymi

      Ote kohdasta "Miten hoitaa PTSD:tä/Traumaperäistä stressihäiriötä?"

      "PTSD heikentää omaa toimintakykyä ja vaikeuttaa omaa elämää merkittävästi. Positiivinen asia on kuitenkin, että traumaperäistä stressihäiriötä voidaan hoitaa terapialla."

      "Ensisijaisena hoitona on altistaminen, jossa turvallisessa ympäristössä voidaan kohdata välteltyjä tilanteita, mielikuvia ja tunteita. Tämän seurauksena voimme oppia, että traumaattinen tapahtuma on ollut erillinen tapahtuma eikä kaikki siihen liittyvät mielikuvat tai tilanteet ole vaarallisia. Altistaminen ei kuitenkaan kaikissa tapauksissa ole sopivaa ja siksi olisi hyvä arvioida ammattilaisen kanssa omaa tilannetta. "

      "Koska häpeä toimii PTSD-oireiden ylläpitäjänä ja se on myös merkittävä tekijä monissa PTSD:n rinnakkaishäiriöissä, olisi hoidossa hyvä keskittyä myös häpeän tunteeseen. Voi olla hyvä pysähtyä miettimään, tunnistaako omaa häpeän tunnettansa ja millaisin keinoin ja missä tilanteissa sitä välttää."

      "Häpeän kohtaaminen vaatii turvallisen ympäristön, ja siksi on hyvä oppia rauhoittamaan itsensä ja kytkemään pakene ja taistele-tila pois päältä. Itsemyötätunnon opettelu itseä kohtaan voi auttaa häpeään liittyvien itsekriittisten ja kielteisten ajatusten kohtaamisessa. Näitä asioita ei kuitenkaan tarvitse yksin ratkoa ja opetella, vaan ammattilaisen avustuksella voidaan lähteä yhdessä kohtaamaan vaikeita ja kipeitä kokemuksia."

      Lähde: https://www.mielipalvelut.fi/artikkelit/traumatisoituminen-hapeaa-pelon-rinnalla-traumaperainen-stressihairio-ptsd/

    • Anonyymi

      Älä tee kuten pelko käskee
      Älä tee kuten pelon takana oleva käskee
      Ja näin löydät sen.

      2.älä tee kuten 'raivo' käskee
      Älä tee kuten raivon takana oleva käskee.
      Ja taas löydät sen.

      Luovuus kumpuaa vapaudesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      82
      3943
    2. 51
      3248
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      154
      2989
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      59
      2913
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      75
      2446
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      4
      2269
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      25
      1964
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      62
      1951
    9. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      161
      1902
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      91
      1301
    Aihe