Itselläni on näitä projekteja mitkä ei vaan koskaan jää kuin ajatuksen asteelle. Unelmoin päässäni niiden menevän niin ja näin (sävellän musiikkia). On kuitenkin vaikea tarttua toimeen ja pysyttelen unelmissani. Onko tämmöinen sellaista maailmaa missä muodostan itsestäni jotenkin hyvän? Ja pelkäänkö tarttua toimeen koska jos epäonnistun, romahdan tai se satuttaa?
Olen aina vähän ollut aloitekyvytön ja masentunut, saamaton. Omassa päässäni saan aikaan kyllä asioita...
Olen aina vähän ollut aloitekyvytön ja masentunut, saamaton. Omassa päässäni saan aikaan kyllä asioita...
Vastaukset 4
Vanhimmat
Autismi
Ei kumpaakaan. Ehkäpä toteutat noita joskus omassa aikataulussasi. Ei ole olemassa mitään yleispätevää sääntöä tai määräystä, että musiikkia ei saisi säveltää täysin yksityisesti esim. vain itselleen tai vaikkapa isoäidilleen, kuka kenellekin haluaa. Myöskin saa haaveilla menestyksestä, ihan niin paljon kuin itse mielii. Siinä ei ole edes mitään pahaa. -Ainakaan minun mielestäni.
Nykyihmisellä on harhaisia kuvitelmia siitä että kuka tahansa voi olla Alexander Stubb tai Jyrki Katainen. Ei oikeasti voi. Suurin osa ihmisistä ei ole tarpeeksi älykkäitä siihen.
Jos saisi valita, niin luultavasti jokainen olisi oma itsensä, mutta ominaisuuksia tietenkin voisi toivoa lisää tai ehkä vähemmän. Nykyään ei juuri politiikan eikä sitä kautta myöskään politikkojen ihailua ole, ennemminkin halveksintaa ja vihailua.
"Nykyihmisellä on harhaisia kuvitelmia "
No en nyt tiedä. Kenellä on kenellä ei. Sillätavoin voi tietenkin olla ihan realistista ajatella, että kukaan ei kuitenkaan pysty tekemään enempää kuin yhden ihmisen työt... Joten perusteeton jalustalle nostaminenkaan ei nyt ihan järkevää ole.
Toisaalta, nyt tuntuu, että kaikki lapset ja nuoret eivät ole pääsykokeisiin lukemassa eivätkä suorittamassa lopputenttejä, joten matkaa monella on elämänsä päämääriin vielä iänkin vuoksi. Tällä palstalla se näkyy nyt selkeästi Kevät/Vappukirjoitteluna.