Menossa müncheniin pariksi päiväksi. Tiedossa konsertti ja toinen päivä vielä auki.
Mitä suosittelette? Dachau?
Miten lentoasemalta pääsee Olympiapuistossa sijaitsevaan hotelliin? Toki taksilla, mutta miten bussit ym. kulkevat?
München-tietoutta, kiitos1
2
590
Vastaukset
- Via bahn
Makukysymys mitä haluaa nähdä, sitä riittää moneksi päivää...
http://www.pienimatkaopas.com/munchen/
mm.
Tekniikan immeisille Deutsches Museum pää-, liikenne- ja lentokonemuseot.
Taidemuseot ja Linnat
Keskusta, Marienplatz ja kellopeli.
Eläintarha
Dachau, ei kovin paljon nähtävää, lähinnä valokuvia (nopea kävijä käy siellä alle 3 h, juna S2 ja mm. bussi 726)
http://www.kz-gedenkstaette-dachau.de/directions.html
BMW Welt ja -museo, Olympia Turm (Sen Rock museo ei vakuuta) ja -puisto, mahdollisesti Sea Life, mutta lintsillä on parempi.
Kuten lentopalstalla kerrottu S1/S8 ja U3
http://www.mvv-muenchen.de/fileadmin/media/Dateien/2_Netze_Bahnhoefe/bilder/netz14_Version_DB_13.08.13.pdf
BMWn viereinen ja Olympiaparkkia lähin metropysäkki on Olympiazentrum, googlemapsista selviää lisää.
Junissa ja metroissa on näyttötauluja ja vanhemmissa metroissa ainakin jonkinlainen kuulutus ja metrokarttaa katsomalla missä mennään, selviää kyllä oikea asema. Turistikohteiden asemille, kuulutus yleensä myös englanniksi. Münchenin metrot ovat nopeita, toisin kuin Länsi-Berliinin.- Aikaa menee
Lisäys että em. Deutsches Museumin päämuseon koko kierto reippaaseen tahtiin vie n 4 h ja kaksi muuta hoituu n. 1 h per paikka metrolla/junalla ajelut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs531625- 1741356
- 101335
- 761274
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli2901238- 171170
Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti98935Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä61928Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää33913- 347815