München-tietoutta, kiitos1

Tietoa Münchenistä,

Menossa müncheniin pariksi päiväksi. Tiedossa konsertti ja toinen päivä vielä auki.

Mitä suosittelette? Dachau?

Miten lentoasemalta pääsee Olympiapuistossa sijaitsevaan hotelliin? Toki taksilla, mutta miten bussit ym. kulkevat?

2

579

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Via bahn

      Makukysymys mitä haluaa nähdä, sitä riittää moneksi päivää...
      http://www.pienimatkaopas.com/munchen/
      mm.
      Tekniikan immeisille Deutsches Museum pää-, liikenne- ja lentokonemuseot.
      Taidemuseot ja Linnat
      Keskusta, Marienplatz ja kellopeli.
      Eläintarha
      Dachau, ei kovin paljon nähtävää, lähinnä valokuvia (nopea kävijä käy siellä alle 3 h, juna S2 ja mm. bussi 726)
      http://www.kz-gedenkstaette-dachau.de/directions.html
      BMW Welt ja -museo, Olympia Turm (Sen Rock museo ei vakuuta) ja -puisto, mahdollisesti Sea Life, mutta lintsillä on parempi.

      Kuten lentopalstalla kerrottu S1/S8 ja U3
      http://www.mvv-muenchen.de/fileadmin/media/Dateien/2_Netze_Bahnhoefe/bilder/netz14_Version_DB_13.08.13.pdf

      BMWn viereinen ja Olympiaparkkia lähin metropysäkki on Olympiazentrum, googlemapsista selviää lisää.
      Junissa ja metroissa on näyttötauluja ja vanhemmissa metroissa ainakin jonkinlainen kuulutus ja metrokarttaa katsomalla missä mennään, selviää kyllä oikea asema. Turistikohteiden asemille, kuulutus yleensä myös englanniksi. Münchenin metrot ovat nopeita, toisin kuin Länsi-Berliinin.

      • Aikaa menee

        Lisäys että em. Deutsches Museumin päämuseon koko kierto reippaaseen tahtiin vie n 4 h ja kaksi muuta hoituu n. 1 h per paikka metrolla/junalla ajelut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      317
      8153
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      99
      6389
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      174
      3683
    4. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      72
      2569
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      40
      2470
    6. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      45
      2313
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2186
    8. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      103
      2026
    9. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      2024
    10. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      48
      1595
    Aihe