Olen ostamassa 323F 1.6. Mihin asioihin kannattaa kiinnittää huomiota? Onko millaisia tyyppi vikoja? Miten kori kestää? Onko mitään mikä tässä mallissa hajoaa järjestäen jollain tietyllä km määrällä? Mitä kuluttaa?
MAZDA 323F
vati
3870
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Melko huoletonta menopeliä olet ostamassa. Ruostekaan ei ole paha ongelma. Kaikki helmat ja muut reunat toki kannattaa tutkia huolella, pohjakin jos mahdollista.
Ainahan käytetty auto on yksilö ja viisainta olisi syynätä se huolella. Katso mitä huoltokirja kertoo ja varmistu että jakohihna on vaihdettu ajallaan. Jos remmin vaihdosta ei ole tietoa, mutta kuitenkin auton ostat, vaihda/vaihdata se pikimmiten.
Kulutukseltaan mazda ei ole paha, muttei mikään säästöpossukaan.
paljon muuten on 323:n hihnan vaihtoväli?
Tässä hiukan uudemmassa mallissa se on 100000km:iä, joissakin on ollut 90000km:iä. Eikä haittaa muuta kuin lompakkoa vaikka vaihtaisi hieman aiemminkin. Samalla tietenkin kannattaa vaihtaa kiristinrullat.