IHania

tyyrrrew

Kävin tänään kattoo mun kamun rottii, vähänkö ne on ihanii

1

149

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Paljonko rotta maksaa?"
      -Suomen Kesyrottayhdistyksen suositushinta on 25-35e, eli hyvältä kasvattajalta sen verran. Halvemmallakin löytyy, mutta kannattaa ennemmin mennä laadun perässä kun noi rahasummat on kuitenkin elävästä eläimestä halpoja :) Ja rottia pitää tietenkin olla vähintään kaksi!

      "Mutta kuinka usein rottien purut vaihettaan?"
      -Riippuu ihan rottamäärästä, pohjan koosta ja kuivikkeesta. Hyvä kuivike, esim Toa Lätt imee paljon paremmin kuin vaikka Mörtti Röpö, joka alkaa haista paljon nopeamin. Tavallista puruahan rotilla ei saa käyttää, koska se altistaa hengitysongelmille pölyävyytensä takia. Isommalla pohjalla on enemmän kuiviketta jonka sekaan sotku leviää, joten se imee paremmin. Jos rotat osaa tehdä tarpeensa siististi laatikolle nurkkaan, sitä voi siivota vaikka päivittäin ja koko kuivike täytyy vaihtaa harvemmin. Mut yleensä kerran tai kahdesti viikossa on sopiva määrä :)

      "Niitä on ihan hirveesti tyttörottii (10) ja niitten häkki on ihan hirveen iso:
      81x49x163cm"
      -Kivan kokoinen häkki kaverillasi :) Mulla on suunilleen samankoikoinen, 7 naarasta jotka myös ulkoilee miltei kaiken päivää.

      "vähänkö ne on ihanii

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      241
      2608
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      12
      2162
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      323
      1880
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      103
      1639
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      86
      1546
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1250
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1200
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1131
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      50
      1083
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      1016
    Aihe