kaikki on samasta laarista

Hjuvaa vappua

Niin se vaan on että oma mielipide on paras.
Xp joka oli bootcamppinä vanhassa minimacissa piti lopettaa, nyt kun sitten ajattelin tämän yhden koneen osalta alkaa iIhmiseksi niin eipä voi hurrata.
Ihan samanlaista säätämistäå tuntuu olevan McMaailmakin. Pirunmoinen kikkailu vanhan raudan kanssa (selaimet, päivitykset).
En sano mikä on paras, ovat erilaisia, ei näistä kyllä uskonnoksi ole mistään.
Hinta mäkkipuolella kiinan rojusta on kyllä kova.

6

208

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1stMacFinn

      Siinä mielessä hyvä että huomasit, koska se mini on tietokone, ei uskonto...

      Jos vanhaa rautaa ei ole pidetty ajan tasalla, säätämiseksihän se menee. Tulee vaan väkisinkin mieleen, että kenen syy se taas onkaan...

      Ja kuinka kova se hinta oikeasti onkaan selviää kun pistät sen minin vaikka Hopeiseen Omenaan myyntiin...

      • Hjuvaa vappua

        Mitäpä sitä myymään, sopii niin hyvin tohon telkkarin alle.
        Sitä vaan meinasin kun mulle on kerrottu että iOS ja kaikki sillä käyvät vehkeet on a-i-v-a-n mahtavia ja tuottavia ja helppoja.
        Pistin sen lumigepardin tillaukseen ja nyt lähden katsomaan ulos kun naakat nyhtää talvikarvaa hevosista pesänpehmikkeeksi.


      • 1stMacFinn
        Hjuvaa vappua kirjoitti:

        Mitäpä sitä myymään, sopii niin hyvin tohon telkkarin alle.
        Sitä vaan meinasin kun mulle on kerrottu että iOS ja kaikki sillä käyvät vehkeet on a-i-v-a-n mahtavia ja tuottavia ja helppoja.
        Pistin sen lumigepardin tillaukseen ja nyt lähden katsomaan ulos kun naakat nyhtää talvikarvaa hevosista pesänpehmikkeeksi.

        iOS ei toimi minissä, se on mobiililaitteiden käyttis.


      • Hjuvaa vappua
        1stMacFinn kirjoitti:

        iOS ei toimi minissä, se on mobiililaitteiden käyttis.

        Kauheesti anteeks, olin taas ulkona ja pihalla.
        Ajoin Valmetilla, toimii pihapiirissä löpöllä. Mini ei toimi, piiputtaa,
        Anyways, luulin pääseväni helpolla kun muutenkin tulee eläinten kanssa touhuttua mutta nää gepardit ei kyllä ikkunaa katselleelle kesyynny heti, täytyy antaa vaan aikaa ja kysyä vielä pingviininkin mielipide.


      • Hjuvaa vappua kirjoitti:

        Mitäpä sitä myymään, sopii niin hyvin tohon telkkarin alle.
        Sitä vaan meinasin kun mulle on kerrottu että iOS ja kaikki sillä käyvät vehkeet on a-i-v-a-n mahtavia ja tuottavia ja helppoja.
        Pistin sen lumigepardin tillaukseen ja nyt lähden katsomaan ulos kun naakat nyhtää talvikarvaa hevosista pesänpehmikkeeksi.

        Lumileopardi? Huh.. Nyt tainnut unohtua ylläpito täysin. Tietokonejärjestelmät tarvitsevat säännöllistä ylläpitoa, jos sen laiminlyö niin harmiahan siitä tulee. Sen Snow Leopardin kun saa laitettua niin varmista, että muistia on pari gigaa ennen kuin alat jatkamaan tuosta ja tietokone on seuraavanlainen:

        * iMac (Mid 2007 or newer)
        * MacBook (Late 2008 Aluminum, or Early 2009 or newer)
        * iMac (Mid 2007 or newer)
        * MacBook (Late 2008 Aluminum, or Early 2009 or newer)
        * MacBook Pro (Mid 2007 or newer)
        * MacBook Air (Late 2008 or newer)
        * Mac Mini (Early 2009 or newer)
        * Mac Pro (Early 2008 or newer)
        * Xserve (Early 2009)

        Ja ihan näillä näppäimillä tulee Mac OS 10.10, että siihen sitten viimeinen upgrade kannattaa tehdä ennen kuin alkaa rakentamaan mitään monimutkaista sen päälle. Tarkista kuitenkin tämän laitevaatimukset ensiksi.

        Tämän jälkeen, pitäisi onnistua pysymään pari vuotta ilman isompaa huoltoa ja käyttisasennusta, kerran kuussa vaan katsoo omenavalikosta turvapäivitykset ja päivittää kolmannen osapuolen ohjelmien turvapäivitykset.

        Suosittelen käyttämään Mac OS:n omaa Safari selainta, se toimii Mac OS:ssä ihan hyvin ja vaivatonta ylläpitää.


    • "Pirunmoinen kikkailu vanhan raudan kanssa (selaimet, päivitykset)."

      Minusta se on varsin vaivatonta se päivittäminen. Minimivaatimus on x86-64 prosessori ja 2Gt muistia. Selain on Mac OS:n mukana.

      Sitten jos on jotain erittäin vanhaa rautaa niin niitä ei sitten enää päivitetä, ja ne irroitetaan netistä. Kaikista vanhimmat laitteet ei sovellu nettikäyttöön.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1888
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      126
      851
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      123
      657
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      598
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      555
    6. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    8. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    9. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      63
      503
    10. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      267
      480
    11. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    12. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      9
      466
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      34
      463
    14. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      9
      439
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      31
      435
    16. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      425
    17. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    18. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      416
    19. Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.

      Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as
      Ikävä
      27
      406
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      6
      395
    Aihe