Islanti - kielletty koirilta

muutan Islantiin

Kennelliiton mukaan roturajoituksia ei muissa Pohjoismaissa ole - kuitenkin koirarotuja on kielletty KAIKISSA Pohjoismaissa, paitsi Suomessa ja Ruotsissa.

Reykjavikissa Islannissa koiria ei sallita ollenkaan. Sen täytyy olla paratiisi koirien haitoista kärsiville. Olen aiemmin asunut kerrostalossa, jossa koiria ei sallittu. Mutta kokonainen kaupunki ilman koiria, kuulostaa melkein liian hyvältä ollakseen totta!

Saataisiinko Suomeenkin joskus tällaista oma-aloitteista rohkeutta, jotain, mikä toisi kenties jopa lisää matkailutuloja maahamme? Koiraton kaupunki! YES!

13

3052

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eevaliisaleena

      Tervemenoa! Tokihan koiravihaajillekin pitää oma reservaatti perustaa. Uskon, että viihtyisitte keskenänne loistavasti. Mutta mistäs te siellä puhuisitte?

      • heheheheheh

        Ha! Loistava :DDD


      • juttua piisaa

        ------ Mutta mistäs te siellä puhuisitte-----

        Osasta suomalaisia koiranomistajia, niistä k-päisistä, heistä kyllä riittää juttu vaikka missä asuisi.


    • Islanninpaimen

      Reykjavik on pelkkä turistikohde, jonne islantilaisten pääasiassa omistamat työkoirat eivät todellakaan kuulu. Seurakoirien määrä koko maassa on lähes olematon väkilukuun ja työkoirien määrään suhteutettuna. Itse Islannissa asuessani törmäsin koiriin myös Reykjavikissa - minnekäs ne 2008 maatilansa menettäneet vanhukset olisivat työkoiransa laittaneet? Islanti on hyvin suvaitsevainen maa ja ymmärtää kyseisenlaiset tilanteet. Inhimillisistä syistä voidaan joustaa monesta säännöstä ja "säännöstä". Näin ainakin vanhakantaisten islantilaisten parissa.

      Koirien sijasta keskussa voi nähdä paljon hevosia. Lähialueella on lukuisia talleja ja ratsukoille on jopa omat kulkuväylänsä (eli kevyen liikenteen väylien rinnalla kulkee sorapohjainen ratsukkoväylä). Aivan keskustan tuntumassa järjestetään valtavia hevoskisoja, joissa eläimiä kilpuutetaan niin nopeudessa kuin kauneudessakin.

      On jokaisen oma asia miettiä, mitä pitää tärkeänä. Jos haluat vaihtaa koiranhaukunnan ja kaiken tutun islantilaiseen maisemaan - kuten nicistäsi voi päätellä - jossa tuoksuu mätä kananmuna ja hevonen, niin siitä vain. Kukaan ei pidättele!

    • 3+18

      Koiraton kerrostalo olisi kyllä hyvä idea, mutta se ei taida Suomessa olla mahdollinen. Meillä on tämä älytön suuntaus, että kaikenlaisten ihmisten pitää asua sekaisin toistensa kanssa. En ole koskaan hyväksynyt tätä premissiä, vaan kannatan maksimaalista valinnanvapautta myös kaupunkilaisille. NIMBY is the way to go!

      • On mahdollista

        kunhan vain rakennat sellaisen ja valitset koirattomat vuokralaiset. Kannattaa kyllä itse asua siinä myös, niin voi nähdä ettei kukaan pidä koiraa tietämättäsi. Kyttäyksestäsi voi kyllä olla seurauksena vuokralaisten nopsa vaihtuvuus, mutta siitä kai viis jos saat itse asua kerrostalossa jossa ei ole koiran koiraa.


    • snakun isäntä

      >>Olen aiemmin asunut kerrostalossa, jossa koiria ei sallittu.

      • small pets allowed

        Yhtiöjärjestykseen kielto voidaan kyllä lisätä. Eri asia on, pitäisikö se, jos joku menisi asian oikeudessa riitauttamaan. En kyllä ymmärrä miksi menisi, en minä ainakaan koirallisena haluaisi ostaa osaketta yhtiöstä, jossa koirat on kielletty. Tällaisia taloyhtiöitä pitäisi saada, ei ole kenenkään etu, että koiralliset ja koirista kärsivät joutuvat asumaan yhdessä.


    • fdgergfgfd

      Juu menkää vaan sinne Islantiin, olisi meille koirakoillekin parempi, ettei teitä vihaajia olisi tiellä.

    • Aiden

      Muuta sinne ihmeessä, huolehdi vaan että sulla on rahaa tarpeeksi. Islanti on kallis maa :) halvempi olisi muuttaa Suomessa erämaahan. Ei näy koiria missään, susia kylläkin karhuja,

      • susifoobikot

        Miten Suomessa pääsee näkemään suden? Susia on alle 200 kpl, onko edes sataa yksilöä jäljellä. Piskejä sen sijaan juoksee vastaan hampaat irvessä vaikka menisi kuinka syvälle metsään. Susipelko on täysin irrationaalista, todennäköisyys joutua koiran hampaisiin on valitettavan todellinen.


      • Aidensfield
        susifoobikot kirjoitti:

        Miten Suomessa pääsee näkemään suden? Susia on alle 200 kpl, onko edes sataa yksilöä jäljellä. Piskejä sen sijaan juoksee vastaan hampaat irvessä vaikka menisi kuinka syvälle metsään. Susipelko on täysin irrationaalista, todennäköisyys joutua koiran hampaisiin on valitettavan todellinen.

        Todennäköisempi on kyllä jäädä auton alle tai saada puukosta HomoSapiens rotuisesta elukasta...


    • Anonyymi

      10 yllättävää faktaa Reykjavikista - ETIC-lehti https://share.google/0dxQOFGi8NVjgnTQq

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      194
      3869
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2752
    3. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      74
      1310
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      17
      1256
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1159
    6. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      20
      941
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      934
    8. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      42
      856
    9. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      213
      822
    10. Kyllä oli tuas maukkaan näköinen herkkupöytä

      Mehta Manin uudenvuoden vastaanottajaisissa: kaöjoo ja nakkia ainakin. Savukallookin tais olla ja sinkkua
      Tuusniemi
      56
      690
    Aihe