Kärppien SM-voiton merkitys sinulle?

Minulle ei ole mitään merkitystä kuka voittaa Kanada -pokaalin eli SM-kullan. En itse ollut pelaamassa eli mitä tuo minulle kuuluu ja miksi siitä riemuitsisin?
Olen kyllä ylpeä paljasjalkainen oululainen, en tarvitse mitään Kärppiä.
Minun ei tarvitse myöskään löytää mitään "omaa laumaa" kannattamalla jotakin tiettyä jääkiekkojoukkuetta jossa en itse edes pelaa.

Mielestäni jääkiekkofanit ovat ...no jätän sanomatta etten loukkaa. Mutta Kärppiäkin fanittaa juuri ne ihmiset jotka ovat muualta kuin Oulusta. Harva originaali oululainen on kiinnostunut koko asiasta.
28139
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Kova tarve sulla on toditella olevasi parempi kuin joku joka kärppiä fanittaa. Ja jos sulle asia olisi täysin yhdentekevä et olisi tänne tuollaista keskustelun avausta laittanut.

Mua huvittaa aina nämä kommentit jotka kirjoittaa, että ei voisi vähempää kiinnostaa yms. Jos ei kiinnosta niin et silloin kommentoisi.

Ei se ole keltään pois, eikä sinulta jos jotkut juhlii mestaruutta ja ovat siitä iloisia. TOiset taas tykkää vaikka teatterissa käymisestä ja saa siitä paljon, mutta sen halveksuminen taas ei näytä herättävän kenelläkään mitään tunteita. Joku tykkää fanittaa Kärppiä ja joku ei. Mitä sitten?

Äänestä
  • Olenko kommentoinut jotain? En! Olen sensijaan avannut jutun aiheesta, koska en oikeasti voi ymmärtää mitä wittua jotakin perseensä päällä mähivää fania katsomossa voi kiinnostaa toisten urheilu? Mikä siinä toisten voitosta voi tehdä juhlimisen arvoista, kun itse istuu läskisen perseensä päällä kotisohvalla tai katsomossa.

    Tuli vain mieleen. Niin no en minä töissä nähnyt kuin yhden ärsyttävän eteläsuomalaisen harvahammasämmän, joka muka tuuletteli jostakin syystä. Mutta monihan lähtee kadulle juhlimaan. Eikö voi enää kauempaa aihetta juhlaan ja ryyppäämiseen hakea kuin jonkun poikaporukan harrastuksestaan saamasta pokaalista :) Senkin pokaalin voisi laittaa kesällä Rotuaarille yleiseksi käymäläläksi, niin ihmiset saisi kusta siihen eikä kadulle.

    – oliko muuten yllätys se, kun ihmisillä on mielipiteet? Teillä Kärppä -faneillakin olisi samaan mahdollisuudet ;)

    Äänestä

Minua ei todella kiinnosta Oululaiset ja Kärpät.Lue keskustellu ketju Kärppä ja nimimerkki Näin Rukalla.Koko päivä on mennyt asian hoitamisessa.

Äänestä

Hyi hel,,,i koko kärppä vouhotus,,ilmanaikuista paskaa koko kärppä juttu

Äänestä

hyi1: Nää on parhaita =)

Elämäsi on hankalaa varmasti kun pitää näin vihata joidenkin menestystä ja joidenkin ihmisten aitoa onnellisuutta ja iloa mestaruudesta.

Otan osaa!

Äänestä
  • Elämä taitaa olla hankalaa näillä Kärppä- faneilla, kun elämässä ei ilmeisesti ole sisältöä.

    Äänestä

Ahaa, nyt huksasin. Tämä avaus olikin vain provo.

Kyllähän elämässä kuule on aika paljon muutakin kuin Kärpät. Urheilun seuraaminen ja fanitttaminen on vain pieni osa sitä.

Tyhmä saat olla, mutta idioottimaisuus onkin asia erikseen.

Äänestä

Itsekin olen sellainen ihminen, etten osaa lähteä urheilupeleistä riemuitsemaan, koska en seuraakaan niitä, enkä koe niistä jännitystä.

Tuttuja ja sukulaisia ei ole pelaamassa, enkä kyllä oikeastaan muutenkaan välitä hirveästi sukulaisista enkä välillä tutuistakaan xD

Itselläni on muita mielenkiinnon kohteita ja harrastuksia. On ihan mukavaa, Kärpistä iloitaan ja monihan siellä tietysti on semmoisia joita ei itseäkään kiinnostaisi (mitä aloittaja vihjasikin), mutta erilaisten suhteiden takia lähtevät mukaan. Eihän sitä moniinkaan uusiin kiinnostaviin asioihin tutustu ellei joidenkin toisten kautta. Eikä siinä mitään pahaa ole, kunhan eivät ala möykkäämään sellaisille jotka sanovat ettei niitä kiinnosta.

Tietysti suututtaahan se ketä tahansa, jos joillakin on niin vahvat mielipiteet että kun sanot pitäväsi jotakin asiaa arvossa niin toinen toteaa että "minusta se on perseestä revittyä paskaa!".

Mukavaa että on ilon aihe sellaisille joilla ei muuten olisi mitään kiinnostavaa tekemistä. Onhan varmasti mahtava meininki ja yhteenkuuluvuuden tunne peleissä ja baari/kotikatsomoissa jos siihen hommaan on "päässyt sisälle".

Äänestä
  • Sitä yhteenkuuluvuutta nämä hakeekin, ei siihen muuta selitystä ole. Ja Kärpät ottaa rahat pois.

    Äänestä

Uhheilijanuorukaiselle vielä sen verran, että kirjoitustesi taso kyllä osoittaa sen ylimielisyyden ja "muka paremmuuden" mitä koet kun et kärppiä kannata. Ja mitä omaan fanittamiseeni tulee niin enpä hirveämmin kärppiä seuraa enkä fanita. Poikani fanittaa ja olin kyllä iloinen hänen puolestaan kun Kärpät mestaruuden voitti. Minun elämääni se ei muuttanut, mutta toisalta ei se ole minulta myöskään pois jos jotkut saavat fanittamisesta iloa. Ei sen pitäisi olla sinultakaan pois, mutta joku asia tuossa näyttää sinua ärsyttävän kun aika ärhäköitä ja jopa provokaatisia viestejä laitat. Ja kyllä meilipiteitä saa olla ei siinä mitään. Silti vähän kummastuttaa tuollaiset kusemis kommentit. Ei hirveän tasokasta ei.

Äänestä
  • Saan kait minä nyt mielipiteeni sanoa? Moni ei siihen pysty, muuta kuin kahden kesken. Moni seuraa Kärppiä vain, jotta on joku puheenaihe vaikkapa työpaikalla ja ei ole erilainen. Nohevana istutaan katsomossa, vaikka itse ei olla edes luisteltu ikinä. Penkkiurheilu on oaskinta kansanterveyden edistämistä mitä on.

    Ja todellakin meillä oikeilla oululaisilla on omaakin elämää ja kuulumme jo porukoihin, niinpä Kärpät on meille yksi ja sama.

    Eli sinä fanitat Jörpp kun poikasi fanittaa? Vie poika lenkille, ettei hän paisu oikeaksi Kärppä-faniksi.

    Äänestä

Jotenkin tuntuu,että kun mediaa seuraa.Kaikkien suomalaiset pitäisi olla kiinnostunut lätkästä.Itse en seuraa kotimaan liigapelejä,enkä maajoukkueen pelejä.Eli en tiedä lätkästä mitään.Kaikki fanittaminen on sallitua,kunhan siitä ei ole vahinkoa muille henkilöille.

Äänestä

Jääkiekko on Suomen suosituin laji ja siksi media siitä eniten kirjoittaa. Ei se siitä kirjoittaisi jos se ei suurta osaa ihmisistä kiinnostaisi.

Itseäni hieman asia joskus ärsyttää, mutta en kuitenkaan alennu herjaamaan toisten fanittamista jääkiekkoa, muuta urheilua tai vaikkapa musiikin fanittamista kohtaan. Joku pitää jostakin ja joku taas toisesta - näin se menee.

Kunnioittakaa toisia!

Äänestä
  • Siis jääkiekko ja muiden urheilu ei todellakaan kiinnosta kuin muutamaa prosenttia kansalaisista, vaikka urheilusivuilla toki kirjoitetaan. Esim. itse e. Edes lue urheilusivuja. Yleensä eläkeläiset ja muut omasta liikunnasta ei niin kiinnostuneet penkkiurheilevat.

    Äänestä

Sotshin Olympialaisten Suomi-Ruotsi matsia seurasi päälle pari miljoonaa Suomalaista television kautta. Lisäksi ravintolat pursusivat porukkaa.

Eli se siitä muutamasta prosentista. Ja kyllä esim liikuntakeskus Hukassa puhutaan urheilusta hyvin usein kun siellä saunassa treenin jälkeen käyn. Erikoinen persoona tämä urheilijanuorukainen, mutta ehkä tuollaiset ehdottomat mielipiteesi tasaantuu kun vähän ikää tulee.

Äänestä
  • Sinä homopoju varmaan menet saunaan mieluusti jauhamaan sontaa, kun sinua ei minnekään odoteta ihmisten haitalle. Vedätte toisianne pyllyynkin siellä homojen rimpuloiden saunassa? Sotsin Olympialaiset vähän eri asia kuin joku vitu Kärpät. Ja sinä pelle seuraat Körppiä, jotta saat Hukan saunassa jutuntynkää homostelutapahtuman edesauttamiseksi.
    Koko Hukka on ihan pärseestä treeniä ajatellen, mutta aikaasiham sinä gay siellä kuluttelet ;)

    Hukassajkn käyt, kun muutkin...niin ja se sun homous tietty ..

    Äänestä

Urheilijanuorukaiselle: Poikani kyllä harrastaa liikuntaa ja on hyvässä ja hoikkassa kunnossa. Ei Kärppien fanittaminen estä häntä liikkumasta. Erikoisia yleistyksiä.

Ja minähän kirjoitin, että poikani fanittaa ja minun elämääni se ei hirveämmin vaikuta. Silti se ei ole minulta pois, että ihmiset fanittaa. Ei tämä luetun ymmärtäminen niin hankalaa voi olla. Ja mitä mielipiteisiin tulee niin tännehän niitä on juuri hyvinkin helppoa laittaa jos minkälaisia mielipiteitä anonyyminä. Kaikki tähän pystyy. Ei tämä paljoa vaadi.

Mutta joo - nyt nukkumaan. Menehän sinäkin äläkä täällä yöhön saakka notku. Netissä ja koneella roikkuminen on kansanterveydellisesti nuorten yksi suurimmista ongelmista - paljon suurempi kuin penkkiurheilu.

Äänestä

Luuletko oikeasti, että aikuiset ihmiset käyvät pelissä kuuluakseen joukkoon? Hei haloo teini-ikä meni jo.

Itse käyn peleissä välillä, koska haluan, mutta en mikään superfani ole. Mestaruus kyllä lämmitti mieltä.

Äänestä
  • Aikuiset todellakin tekevät asioita "kuuluakseen joukkoon". Aikuisissakin (25-50v). näkee aivan haista-paska-lapsellista käytöstä välillä, hyvinkin tienaavissa ja vastuullisissa työtehtävissä olevilta. Kaipa se on niin että jos on kova vastuu ja stressi, niin kun päästään lomalle niin paskotaan ja kustaan toisten päälle ja pannaan pattayalla 10v poikia.

    Äänestä

  • pukumies2 kirjoitti:

    Aikuiset todellakin tekevät asioita "kuuluakseen joukkoon". Aikuisissakin (25-50v). näkee aivan haista-paska-lapsellista käytöstä välillä, hyvinkin tienaavissa ja vastuullisissa työtehtävissä olevilta. Kaipa se on niin että jos on kova vastuu ja stressi, niin kun päästään lomalle niin paskotaan ja kustaan toisten päälle ja pannaan pattayalla 10v poikia.

    Vähän tyhmä kirjoitus oli äskeinen :P

    Mutta jotkut aikuisista ovat sellaisia kuin kuvailin.

    Äänestä

Tuon lapsellisen käytöksen allekirjoitan kyllä täysin. Mutta sen, että mennään johonkin kärppäpeliin kuuluakseen joukkoon. Se olisi jo aika erikoista. Koska esim. Oulussa on huomattavasti hiemompaa olla kuulumatta kärppäläisten joukkoon. Suurin urheilulaji ja sen fanitus ei ole seksikästä. Sama Englannissa jalkapallo. On coolimpaa mennä katsomaan hevospoloa.

Äänestä
  • Kaljan, makkaran ja jutunaiheen perässä lihavat menee kärppäpeliin.

    Äänestä

Itse en ole kyllä lihava, mutta menen kuitenkin Käppäpeliin aina joskus. Kalja on kallista ja muovituopista, eikä makkaraa juuri tarjota. Juttua kyllä riittää muustakin. Eli ei osunut ja uponnut.

Äänestä

Olet pelle tyypille sen verran, että en ole missään verrannut Sotshin kisoja Kärppiin. Vastasin vain tuon urheilunuorukaisen(sinun?) kommenttiisi siitä, että urheilua seuraa vain muutama prosentti Suomalaisista.

Muuten sanaosin kommenttiisi, että se älähtää joho kalikka kalahtaa ja nuo fantasiasi on ihan omassa päässäsi. Voimia hoitajillesi!

Äänestä
  • "Se älähtää, johon kalikka kalahtaa" naurettava sanonta, jota käytetään kun ei muuta keksitä. Eli joka ainoa tähän ketjuun kirjoittanut on "kalikasta" saanut. Mitä sitten jos joku seuraa kiekkoa tai joku jalkapalloa?! Itse pelaan kiekkoa myös, mutta en lähellekkään tuolla tasolla. Ihan selvä provohan tämä ketjun aloitus oli. Mielipiteensä saa sanoa, mutta joskus kannattaa olla myös hiljaa.

    Äänestä

Hyvä sanonta se on. Ei ollenkaan naurettava. Mutta eikös tuo yllä ollut kommentti ollut tuolle nimimerkille: olet pelle!

Ja toisaalta ethän sinäkään tänne olisi kirjoittanut jos et olisi "älähtänyt", jos et olisi niin et olisi mitään kirjoittanut.

PISTE

Äänestä

Koko jääkiekkotouhu on vajaaälyisten ja vähälahjaisten hullutusta.
Mennään katsomaan, kun aikuiset hormoonihiiret luistelee kumilätkän perässä.
veikkaan että heidän keskiverto äo = 55

Äänestä

Voitto ei merkitse mitään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Urheilijanuori kirjoitti:

Minulle ei ole mitään merkitystä kuka voittaa Kanada -pokaalin eli SM-kullan. En itse ollut pelaamassa eli mitä tuo minulle kuuluu ja miksi siitä riemuitsisin?
Olen kyllä ylpeä paljasjalkainen oululainen, en tarvitse mitään Kärppiä.
Minun ei tarvitse myöskään löytää mitään "omaa laumaa" kannattamalla jotakin tiettyä jääkiekkojoukkuetta jossa en itse edes pelaa.

Mielestäni jääkiekkofanit ovat ...no jätän sanomatta etten loukkaa. Mutta Kärppiäkin fanittaa juuri ne ihmiset jotka ovat muualta kuin Oulusta. Harva originaali oululainen on kiinnostunut koko asiasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu