Corolla -93 öljypohja

tiputtaa

Katsastus mies ehdotteli että olisi aika vaihtaa öljypohjan tiiviste corollaan. Joutuuko tuossa ottamaan pakoputken irti vai lähtee öljypohja välistä? Onko vaihdossa muuta huomioitavaa? Auto siis 1,3 4e-fe koneella.

5

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • corolla 1.6 2000

      3ZZ-FE Corollassa vm2000 pakoputki lähtee moottorin rintapellinpuoleisesta päästä, joten se ei ole edessä.

      Onko kone samoin päin selviää kun tunkasee lapasen koneen ja rintapellin väliin ja kokeilee tuntuuko lämpöä.

    • corolla1

      Vasta vaihdettiin öljypohja 1993 corollaan. Kyllä piti käyttää pakoputki irti pakosarjaan päin.

    • Toyota mekaanikko

      Kannattaa aloittaa ylhäältä. Eli konepelti irti ja siitä alaspäin, loppujen lopuksi käteen jää öljypohja.

      • 11v muttei 15v

        Vatipää, puristeletko niitä naaman finnejäsi peräaukosta käsin?


      • Toyota mekaanikko
        11v muttei 15v kirjoitti:

        Vatipää, puristeletko niitä naaman finnejäsi peräaukosta käsin?

        Nyt olet ihan hakoteillä, en puristele finnejä. Kerrotko ihan mielenkiinnosta tuosta peräaukko fantasiastasi. Lähinnä se, että onko vati päässäsi, kun tämä mieliteko tulee vai mitä tarkoitit pitäessäsi vatia päässäsi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      162
      7116
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4108
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      47
      3467
    4. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      142
      3166
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      2916
    6. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2306
    7. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      43
      2286
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      272
      2023
    9. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      55
      1975
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      1876
    Aihe