Niin menee vappu kuin juhannuskin

miehen tenavia kaitsemisessa. Mies sanoi menevänsä ex vaimon vanhempien mökille veneen kunnostukseen, ja minä jään tänne hoitamaan lapsia siksi aikaa. Että kivaa vappua vaan.
Tulee sitten seuraavana päivänä sieltä kateellisen exänsä suvun luota. Mitähän mie saan palkkaa tästä?
13219
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Usko tai älä lässy, paha saa aina palkkansa!

Äänestä

Järkyttävää, että joudut toisten kersoja kaitsemaan. Mä en alkais ainakaan ja vielä juhlapäivänä! Sano sille naiselle, ettet ota. Ei sun ole pakko. Hoitakoot äiti itse, joka ne lapset on halunnutkin.

Juhli sinä vappua ja juhannusta ilman epämääräisiä naperoita, jos ei osaa kasvaa aikuiseksi ilman sinua, anna olla.

Äänestä

Enpä antaisi itseäni noin nöyryttää! Mitähän se sun rakkaan miehen päässä liikkuu?? Hänenhän, siis" miehesi" pitäis omat tenavat hoitaa, ei sinun! Miehesi on lasten isä! Hei haloo!

Äänestä

Vie ne kersat sinne ex vaimon vanhemmille.

Äänestä

On kurjaa jos mies unohtaa nykyiset lapset ja laittaa entiset lapset etusijalle, Hehän ovat saaneet jo aikaisemmin saaneet olla isän seurassa, nyt on uusienlasten vuoroolla isän kansas.
Ei saisi antaa kenenkään tulla uuden onnen väliin, uudet lapset tarvii sen isän kun ovat pieniä, isommat pärjää jo itsekki, ja saa sen puuron lautaselle ja mennä osaavat harrastuksiin ilman isää. Ja onhna heillä äiti, viekööt hän.

Ei kuulu uuden onnen hoitaa toisten lapsia jos ei saa palkkaa.

Äänestä

Kaikki muuttuu. äitiyskin. Nykymuodossa äidipuoli on se yleisin vastuuhenkilö. Mutta eri asia on se, miten se korvataan hänelle, siitä ei ole puhuttu.

Äänestä
  • Onneksi meidän lapsilla ei ole äitipuolikasta. On vain yksi ihan kokonainen äiti ja kokonainen isä.

    Äänestä

  • Glada vappen kirjoitti:

    Onneksi meidän lapsilla ei ole äitipuolikasta. On vain yksi ihan kokonainen äiti ja kokonainen isä.

    On on, et vaa tiedä sitä. Hyvin on vuodet pysyny salassa.

    Äänestä

Hei, kiitti tosi paljon, kun hoidat meen lapsia. Meille tulee tosi kiva vappu siellä vanhempien mökillä :)

Äänestä

Minulle yritettiin samantapaista kuviota kerran. Sanoin, että minulla on melkoinen tuntipalkka ja vielä viikonloppulisät. Ei yritetty uudestaan, vaikka mieheni lasten äidiltä jäikin sitten siltä viikonlopulta kapakkakierros ja "uudet poikaystävät" kokematta. Lapset pysyivät äitinsä luona ja me lähdimme reissuun ihan kahdestaan.

Äänestä
  • Me ei hoideta ikinä mieheni lapsia ilmatteeks, exä saa lapsilisät ja mieheni maksaa huimaa elaria, joten akka on velvollinen maksamaan meille tuntiliksaa jos otamme hänen lapset.

    Juhlapyhät on meidän perheelle varattu, silloin eivät saa tulla, ja me päätämme koskan kakarat tulevat, se on varma. Harvoin otamme ja silloinkin vaan siivuspäivänä, on hyvä että on apujoukkoja kun on niin iso talo.

    Äänestä

Onneksi ei ole koskaan tarvinnut pelätä lasten puolesta että mies toisi naikkoset meille tai lasten eteen haukkumaan.
Ei ole tarvnnut miettiä että lapset menisivät pilalle tai joku kanttura hankalaoittaisi heidän elämää, kun mies ei ole kehdannut tuoda naikkosia meille, niin paljon hävettää kun antoi perheenrikojan rikkoa perheemme.
Olisihan se todella julmaa ollutkin, että me ei lasten kanssa enää tunntettaisi toisiamme kun vastaan tulisimme, jos mies olisi pakolla pakottanut last sinne naikkosia katselemaan, huh huh.. minä jonka lapset ovat, ei tuntisi omia lapsiaan.

Onneksi mies sanoi itsekin että nänen kantturat ovat huonoa seuraa meille, eikä ole tuonut koskaan niitä pakolla meille, emmehän mekään ole menneet niitä katsomaan.

Miksi meidän olisi pitänyt ottaa sydänystäviksi ja meille syömään perheenrikkojat? Sitä emme ymmärrä, miski toiset ovat niin tehneet.

Olisi julmaa ollut lapsia kohta vielä se että pmies olisi pakottanut meidät näkemään anikoset, meille riitti että kanttura rikkoi perheemme. Anoppikin on samaa mieltä ja sanoo ettei ikinä uskonut että noin voi käydä, joku katkera nainen rikkoo onnellisen pehreen.

Onneksi se sattuu eniten mieheen, hän siitä kärsii eniten kun onvat nyt lapset hänet hylänneet, sitä mies sai mitä tilasi.
Kyllä minä äitinä olisin hävennyt sitä jos lapset olisi pakotettu naikkosien luokse, olisi ollut kauheata, kerrassaan julmaa.

Olemme niin etuoikeutetussa asemassa olleet, kun ei ole tarnnut koskaan jäädä naikkosten kynsiin, olemme saaneet olla rauhass ja latset kasvaa rauhassa, ja ilman haukkumisia ja hankaloittmista. Pitäkööt mies vaan kantturansa, me ei niitä tarvita meille sotkemaan kotiamme ja meidän elmää.

Äänestä

Niin en itse ole tekemisissä ex: ja sen suvun kanssa eron jälkeen ja ihmettelen kyllä mitä se mies ajattelee roikkuessa ex:nsä suvun kanssa. Meillä me liikumme avokin kanssa kaikkialla pariskuntana ja ex:t on poistettu meidän elämästä . Lapset ollessa meillä (sovittuina aikoina) niin me yhdessä hoidetaan lapset.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


äitipuoli, tärkein i kirjoitti:

miehen tenavia kaitsemisessa. Mies sanoi menevänsä ex vaimon vanhempien mökille veneen kunnostukseen, ja minä jään tänne hoitamaan lapsia siksi aikaa. Että kivaa vappua vaan.
Tulee sitten seuraavana päivänä sieltä kateellisen exänsä suvun luota. Mitähän mie saan palkkaa tästä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu