Kertokaa kirjastoihmiset please, kuinka moni kirjavaraus todella haetaan lainaksi?
(Uskon, että teitä käy tällä palstalla.)
Otetaan esimerkiksi suurella mediakohulla julkaistu kirja. Monet ryntäävät varaamaan sitä kirjastoihin. Varausjonossa on satoja.
Kuukauden päästä kohu on laantunut ja muutaman kuukauden kuluttua ei ko. kirjaa juuri muisteta.
Ko kirjaa saatetaan myydä jo kirpputorihyllyssä muutamalla eurolla eikä se kelpaa kenellekään, mutta kirjastojen varausjono on edelleen pitkä.
Ovatko nämä kirjat varaushyllyssä melkein koko ajan? Siis, odotetaan seitsemän päivää, että se haettaisiin ja ilmoitetaan sitten seuraavalle varaajalle. Odotetaan taas seitsemän päivää.. jne.
Kirjavarauksien lunastaminen
3
234
Vastaukset
- pohdiskelija
Palaan vielä asiaan.
Kun on kirjautunut netissä maakuntakirjaston sivuille, niin voi varata samaa kirjaa kymmenistä eri kirjastoista. Siis, yksi ihminen voi tehdä kymmenien varausjonon kirjalle.
Nyt kun noita varausjonoja joidenkin kirjojen kohdalla mainostetaan,niin montako ihmistä niiden takana oikeasti on?- Glada vappen!
Kyseisen kirjan kirjoittaja itse omassa persoonassaan on suurimmassa osassa tapauksista varauksien takana. Tekevät sen ihan vaan egoaan pönkittääkseen.
- oikeita varauksia
Kas kummaa, ne kirjaston suosituimmat kirjat, joista on eniten varauksia, ovat ihan samoja kirjoja, joita myydään eniten. Eiköhän se perustu ihan siihen suosioon.
Paljon lukeva ihminen ymmärtää myös toisten lukunälän ja pyrkii noutamaan kirjan mahdollisimman nopeasti ja palauttamaan sen viipymättä. Tähän perustuu meidän kirjastojemme toiminta.
Kaupunkilaiset ovat tosi nuukia. Joskus seutukirjaston maaseutupaikkakunnilla on kirja vapaana, mutta kaupunkilaiset jonottavat oman kirjastonsa kirjaa. Se kirjavaraus omasta kirjastosta on noin euron, seutuvaraus taas olisi peräti 2 tai 2,5 euroa seudusta riippuen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1672814
- 2012097
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.501932- 711776
- 921658
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91541- 831251
- 811080
- 951039
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes1991039