Sulake kysymys

Minulla on kerrostalossa autotalli jossa on 1 pistorasia mutta sulake sijaitsee kerrostalon kellarin uumenissa, joten onko mahdollista asentaa sulakekaapin ja pistorasian väliin sulaketta niin että olisi autotallissa sulake, ei tarvitsisi soittaa huoltoyhtiötä vaihtamaan sulaketta jos sulake olisi autotallissa että itse voisi sen vaihtaa.
6728
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

On, mutta pitäisi olla paria pykälää pienempi, muuten on riskinä, että palaa silti kauimmaisempi sulake. Puhutaan selektiivisyydestä. Eli jos pistorasia on nyt 16A sulakkeen takana, pitäisi talliin pistää 6A nalli väliin, jotta vikatilanteessa palaa se, eikä kauempi 16A sulake.

Äänestä

Jos nyt on tulppasulake niin lisää talliin nopea automaatti joka on pykälää pienenpi.

Äänestä
  • Madollista. Vetää isompi kaapeli.

    siis mikä om sulake koko si nyt

    Äänestä

En ole varma mikä mahtaa sulake olla, vanha kerrostalo helsingissä.

Äänestä

Miksi sulake palaa? Onko jossain laitteessasi vikaa, vai kuormitatko vain sitä liikaa?

Jos autotallin päähän laittaa samansuuruisen sulakkeen, kuin lähtöpäässä, se ei auta tilannetta mitenkään. Jos laittaa pienemmän, sulake kestää entisäkin vähemmän.

Jos on vanha kerrostalo, niin autotallien pistorasiat ovat todennäköisesti jossain 10A ryhmässä, jossa on paljon muutakin, kuten valoja tms.

Kysele taloyhtiöltä voisiko talliisi vetää uuttaa ryhmää, omalla kustannuksella tietenkin. Tosin kun autotallien sähkö menee taloyhtiön sähköstä, niin uudet ryhmät pitäisi vetää tasavertaisesti muidenkin talleihin, ja sitten pitääkin olla jo taloyhtiö maksajana. Eli vaikeaksi menee.

Ainoa mitä voi yrittää, on pistää kutosen nalli väliin, ja katsoa mitä tapahtuu. Tosin sekin on sähkötyötä, ja sähköt kuuluu taloyhtiölle.

Yksi vaihtoehto on, jos löytää jostain jatkojohdon, jossa on sulake (en tiedä onko valmiina olemassa).

Äänestä
  • > Jos autotallin päähän laittaa samansuuruisen sulakkeen, kuin lähtöpäässä, se ei auta tilannetta mitenkään. Jos laittaa pienemmän, sulake kestää entisäkin vähemmän.

    Miksei auttaisi? Tulppasulakkeet kestävät aika reipasta ylikuomaa aika pitkän aikaa, joten erittäin suurella todennäköisyydellä automaatti laukeaa ylikuormitustilanteessa ensimmäisenä. Tästähän on näkynyt paljon valitusta, kun on putkiremontissa uusittu sähkönousut ja ryhmäkeskukset -> tulappasulakkeet korvattu automaateilla, jotka eivät kestäkään ylikuormitusta entiseen malliin (vaikka samat ampeerit) -> laukovat pois päältä, kun on liian monta laitetta samassa ryhmässä päällä. Näissä rempossahan ei yleensä asunnon johdotuksia uusita ts. koko asunno pistorasiat on kaikki 1 tai 2 sulakkeen takana.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sähköongelma kirjoitti:

Minulla on kerrostalossa autotalli jossa on 1 pistorasia mutta sulake sijaitsee kerrostalon kellarin uumenissa, joten onko mahdollista asentaa sulakekaapin ja pistorasian väliin sulaketta niin että olisi autotallissa sulake, ei tarvitsisi soittaa huoltoyhtiötä vaihtamaan sulaketta jos sulake olisi autotallissa että itse voisi sen vaihtaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu