Auto kesäksi seisontaan

Auton seisottaja

Hei!
Pari kysymystä haluasin kysyä teiltä auton suojaamisesta kesän ajaksi.
Ois tarkotus viijä auto kesäksi mökille, jossa sille ei tulisi kauhean paljon ajoa. Kerran parissa viikossa ois tarkotus ajaa auto lämpimäksi, jottei aivan pilalle menisi.
Kosteuden poistajaa sisälle, auto kuivalle paikalle, pressusta tehdä pienimuotoinen talli, auton pesu ennen seisomista... Jne.

Mutta miten polttoainetankin ruostuminen?Auto on diesel ja ajattelin, että jos nyyt laittasin jo tankin täytteen, niin eipä sitten enää loppukesänä saata dieseli olla käyttökelpoista... Onko olemassa ainetta, joka pitää dieselin hyvänä, vai kannattaako tankkia laittaa täyteen? (Ovatko helppoja ruostumaan? Mopoissa ainakin ruostuu...)

Kannattaako renkaisiin lisätä ilmaa ylipaineiseksi?
Ruostuuko pohja kuinka helposti, jos jättää sen kuivaksi seisontaan? Auto on w202 mersu...
Itsellä vahempi auto, joka on seisonut kohta 7 vuotta ulkosalla, aina sillointällöin ajeltu, niin pohja on todella hyvässä kunnossa, ihmettelin kun kävin auton alla viimeksi...

Onko muita vinkkejä, joita kannattaisi noudattaa?
Kiitos neuvoista!

1

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joups,

      Moi,
      Auto tykkää kun sitä lämmitellään mieluusti jopa useammin kuin kerran viikkoon. Muista myös hurauttaa kone isoille kierroksille niin ei pääse venttiileihin ruostetta reunoihin.
      Kosteudenpoistaja, miksi? vunderbaumi on aika hyvä jos laittaa maaliskuussa sisään. Tuplapakkauksesta voi toisen laittaa peräkontiin.
      Aika hyväksi olen nykysinä biodiiisseliaikoina todennut, että kun laittaa tankkiin mukaan jotain bakteerin tappajajaa, vaikka rounduppia, niin starttaa nätisti. Ei osu ruostekaan jenkkiaineilla.
      Vaikka vanteet olisi vähän huonot, voi aina käydä vanteen ja renkaan reunan läpi penslaamassa oikealla vanhanajan voilla, silloin pysyy ilma sisällä, tai ainakin näkee mistä falskaa.
      Muut neuvot; Jos mujja huutelee, kannattaa lähteä rassailemaan sitä autoa. Sano vaan, että meen vaihtaa wunderibaumit.
      Hyvää kesän alkua ;-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      59
      2892
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      128
      2081
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      92
      1788
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      164
      1385
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      73
      1341
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      63
      1309
    7. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      79
      1242
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1122
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      73
      1059
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      33
      1007
    Aihe