Sehän oli oiva tukiase etenkin kaupungissa. Kaikkialla muualla maailmassa sitä käytetään, miksi Suomessa luovuttiin hyvästä, halvasta, luotettavasti ja helppokäyttöisestä tukiaseesta?
Miksi pumppuhaulikoista luovuttiin?
En ymmärrä
35242
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
No, tietysti en tiedä virallista syytä, mutta voisin ajatella haulikolla olevan todellisuudessa varsin vähän käyttöä. Kun tuki-asetta tarvitaan, on tilanne yleensä on jo kehittynyt varsin vaaralliseksi tai sen pelätään sellaiseksi kehittyvän, käytännössä tämä varmasti tarkoittaa suurimman osan aikaa, että vastapuolella pelätään olevan myös tuliase. Haulikko on hyvä ase jos etäisyydet ovat lyhyitä ja kohteen saamien vammojen määrä ei ole korkealla prioriteeteissa. Itse uskon että Suomen poliisin lähestyminen asiaa lähtee eri lähtökohdista. Kohde henkilöitä on pyritty ampumaan raajoihin mahdollisimman vähin vahingoin ja etäisyydet ovat monesti olleet vähintää puolipitkiä. Halpuus taas on ainakin toivottavasti kohtalaisen alhaallaa tärkeysjärjestyksessä, luotettavuus on toki tärkeää, mutta itse en pidä pumppuhaulikkoa sen luotettavampana kuin konepistoolia.
KP:llä voi ampua kertalaukauksina konnalta polven p*askaksi, mutta ei haulikolla, sillä lähtee koko jalka.
Helsingissä sattui reilu vuosi takaperin kaksi vastaavanlaista tapausta, tosin jälkimmäisessä tapauksessa Länsisatamassa kohde maahan kaaduttuaan tappoi itsensä.
Poliisirikollinen kyllä tähtäsi päähän, mutta osui jalkaan. Vaihtimenkin oli tarkoitus olla sarjatulella.
Sarjatulikranaatinheitintäkään ei tarvita sarjatuli RPG.
Tuli mieleen tuossa, kun meillä on erittäin turvalliset paikat tehdä omia ampumakilpailuja, ammumme R10 yleensä, mutta 20-metrin matkalta kilpaa.
Mutta jos on tilaa eikä ole häiriöksi niin tuollainen on vain mukavaa harrastetta.
Siksi, ettei valtio joudu enää vastaamaan murhasyytteisiin, kuten Hirsalan murhassa.
Niin että jos Hirsalassa olisi ammuttu konepistoolilla päähän ei olisi tullut syytteitä? Sitä paitsi syytteet meni nurin, poliisi toimi oikein. Jos muualla maailmassa pumppuhaulikko on todettu hyväksi tukiaseeksi on aika ihmeellistä jos Suomessa oltaisiin viisaampia. Pidemmille matkoille sopii .223 kaliberin puoliautomaattikivääri mutta niille tarvetta on harvoin. Toki niitäkin on hyvä olla. Milloin muuten niitä hankitaan?
Suomi jäi EIT:sä tuomiotta vain tuomareitten korruption takia, maksoi kyproslaisille mafiatuomareille lahjuksia.
Kuten sanottua, haulikko sopii vain ihmisten murhaamiseen.
Poliisi ei ylipäätään saisi olla aseistettu, siksi henkisesti sairaita perverssejä poliisirikolliset ovat.
Tämä asejuttukin on poliisin fetissi, seksuaalinen kohdehäiriö.
Olisit sanonut suoraan, että olet rikollisten puolella poliisia vastaan ja teet kaikkesi nakertaaksesi yhteiskuntaa.
Sinähän sitä olet. poliisikopla on suomen suurin, vaarallisin ja tuhoisin rikollisliiga.
tyhmin se on, joka aina pyrkii sanomaan viimeisen sanan.
Suomessa voimankäytössä periaatteena on aina käytettävän voiman minimointi. Haulikko ei anna tähän mahdollisuutta. Karbiini antaa. Ei tätä tarvitse ajatella minkään syytteiden kautta vaan ihmiselämän säästäminen on arvo sinänsä.
Kun ihmiset sanovat "maailmalla" he todellisuudessa tarkoittavat USA:ssa. Siellä on aivan eri periaatteet voimankäytössä. Emme todellakaan halua niitä tänne. USA:ssa poliisi ampuu kuoliaaksi n. 600 ihmistä vuodessa, mikä Suomeen skaalattuna tarkoittaisi noin kymmentä. Täällä tapauksia ei taida olla kymmentä vuosikymmenessä.
http://jimfishertruecrime.blogspot.fi/2012/01/police-involved-shootings-2011-annual.html
"Suomessa voimankäytössä periaatteena on aina käytettävän voiman minimointi. Haulikko ei anna tähän mahdollisuutta. Karbiini antaa."
Oikeastaan päinvastoin: pumppuhaulikko on niin haluttaessa todellinen monitoimityökalu, kun sillä voi ampua perus-buckshotin lisäksi myös erilaisia ei-tappavia ammuksia. Maailmallahan baton roundeilla tai bean bageilla ladattu pumppuhaulikko on mm. mellakkatilanteissa perustyökalu. Lisäksi sillä voidaan ampua vaikkapa kyynelkaasua.
Pistoolikarbiinit ampuvat ainoastaan tappavia luoteja, eli ovat varsin yksiulotteinen vehje. Toki tietysti tarkempia kuin haulipanoksella ladattuu haulikko. Pistooli- ja kiväärikaliberin kumiluoteja ei Suomessa taideta käyttää ja ne ovat myös vaarallisempia kuin haulikolla ammuttavat vastaavat.
Tässä nyt ei puhuttu ei tappavista aseista. Siihen käyttöön on omat välineet. Sinänsä koko jako tappavaan ja ei-tappavaan voimaan on vieras. Täällä periaate aina on voiman minimointi. Minkäänlaiset ammuttaan lippaat tyhjäksi systeemit eivät täällä toimi. Suomella ei todellakaan ole opittavaa voimankäytössä USA:sta.
Ampuma-aseiden käyttö mellakantorjuntaan on laitonta.
Ei poliisienkaan tarvitse tumput suorina tappamistaan odotella. Kyllä he voivat silloin käyttää hätävarjeluna ampuma-asetta, kuten jokainen muukin.
Elikkä siis ei kansalaisienkaanen tarvitse tumput suorina tappamistaan odotella. Kyllä he voivat silloin käyttää hätävarjeluna ampuma-asetta poliisia vastaan, kuten jokainen muukin.
Miksi vaarallisen väkivaltarikollisen hengestä saati terveydestä pitäisi välittää? Sitä paitsi haulikolla voi ampua jalkaan, varmasti kaatuu. Shokkivaikutus on sellainen että vastarinta saadaan murrettua.
Ehkä siksi, että hän on ihminen. Oletko sinä? Poliisin tehtävä ei ole jakaa mitään kenttäkuolemantuomioita vaan ottaa tilanne hallintaan mahdollisimman lievin voimakeinoin. Haulikolla kun ampuu jalkaan on jälki hieman erilaista kuin pistoolikaliiperisella aseella.
"Tässä nyt ei puhuttu ei tappavista aseista"
Kun puhutaan voimankäytön minimoinnista, niin todellakin puhuttiin myös ei-tappavista aseista. Tappava ase, kuten pistooli ja konepistooli, kun ei ole minkäänlaista voimankäytön minimointia. Voimankäytön minimointia on se, että voidaan toimia porrastetulla asteikolla siten, että kulloiseenkin uhkaan voidaan vastata lievimmällä mahdollisella keinolla. Tätä varten on juurikin portaikko hallintaote - kaasu - patukka - baton round/etälamautin - koira - tuliase, joista viimeksimainittu on se last resort kun mikään muu ei tuo toivottua vaikutusta tai ole mahdollinen.
Ei-tappavat laukaukset ja aseiden käsistä ammuskelut ovat elokuvien juttuja. Oikeassa elämässä tuliaseen käyttöön liittyy aina erittäin suuri riski ja todennäköisyys kohteen vakavasta loukkaantumisesta tai kuolemasta.
Suomessa tämä voimankäytön suhteuttaminen on onnistunut erinomaisesti USA:han verrattuna, joten se siitä argumentista.
Hevonpaskat, murhamiehet.
Suomessa on epäonnistuttu voimankäytön suhteuttamisessa varsin totaalisesti, minkä seurauksena sitä jatkuvasti joko alisuhteutaan tai yliammutaan.
USA:ssa voimankäyttö on just oikealla tasolla, etenkin kun suhteuttaa sen maassa rehottavaan ampuma-aserikollisuuteen. Pehmeissä, ei-tappavissa keinoissa USA:n poliisi on maailman kärkeä, sieltähän nuo kaikki baton roundit, kyynelkaasut, erilaiset pamput sekä sähkölamauttimet on lähtöisinkin.
Poliisin tehtävän pitäisi olla tilanteen ottaminen hallintaan ja käyttää siihen tarvittavaa voimaa. Jos kohde tokenee puhumalla niin sitten käskytys riittää, jos mikään muu ei auta niin sitten ammutaan kuoliaaksi.
"Ehkä siksi, että hän on ihminen. Oletko sinä? Poliisin tehtävä ei ole jakaa mitään kenttäkuolemantuomioita vaan ottaa tilanne hallintaan mahdollisimman lievin voimakeinoin. Haulikolla kun ampuu jalkaan on jälki hieman erilaista kuin pistoolikaliiperisella aseella."
Aseistautunut rikollinen on vaarallinen ihminen joka pitää tehdä toimintakyvyttömäksi mahdollisimman tehokkaasti. Haulikko on tähän paras ase. Sillä voi ampua jalkaan.
Joo kyllä todellakin se kuuluisi polisien arkivarustukseen, kelatkaa miten radikaalisti vähentyisi mm. juoppokuljetukset, ku samantien voisi käyttää hyväksi niitä satoja ammuntaharjoituksia toteen! Eikä turhia sairaalakuljetuksia, kun pitää käteen ammuttu tai jalkaan, kuljetaa johonki helvetin hoitoon!! Siis haulikot kehiin .
Poliisikoplahan onkin Suomen suurin, vaarallisin ja tuhoisin rikollisliiga.
Poliisirikollinen halusi hieman kiillottaa äärimmäisen pahoin pascaan tahraantunutta kilpeään äärimmäisen väkivaltaisena ja murhanhimoisena kleptomaanien ja sadististen psykopaattien kiduttajien rikollisliigana.
Pumppuhaulikosta luovuttiin koska sitä olisi käytetty väärin. Poliisit käyttää pamppuakin muuten turhan paljon itsensä tyydyttämiseen.....
Ja työparinsa:
Lääkäri: Anaaliseksin kuten hyvän työparisuhteenkin perusta on luottamus ja luottamuksen arvoisuus. Peräaukko tulee liukastaa perusteellisesti ja aloittaa varovasti jotta sfinkteri saa aikaa relaksoitua. Tulee olla herkkä työparin sanallisille ja sanattomille viesteille, koska kipu varottaa kudosvauriosta. Itse suolessa ei juuri ole tuntoreseptoreja kuin venytykselle, joten alkuun patukan tunkeutuminen voi tuottaa jomottavaa tunnetta, joka pian helpottaa kun patukan antaja rentoutuu ja yhdyntä käynnistyy hitain pehmein työnnöin. Kokemuksen turvallisuutta ja nautintoa lisää suolihuuhtelu, mutta vähintäänkin ulostaminen ennen anaaliyhdyntää jolloin pampun mukana ei kulkeudu ulosteen pahaa hajua pilaamaan tunnelmaa. Häntäluu kaareutuu ristiselästä peräaukkoa kohti, muodostaen peräaukolta selän suuntaan harjun jota kohti pamppua työnnellessä voi suoli puristua ja ärtyä. Paikalle tulee pieni inflammaatio josta johtuu tuo mahdollisesti jälkeenpäin tuleva jomottava kipu, jota voi helpottaa käsikauppatavarana saatavilla kortisonia ja puuduketta sisältävillä peräpuikoilla, tai sitten kollegoilta saatavilla varastetuilla/takavarikoiduilla huumeilla. Suurimmat vaarat liittynevät peräpukamien syntyyn mikäli liukastus on riittämätön/olematon jolloin sfinkterillä olevat laskimot vetäytyvät pampun mukana ja voivat muodostaa tilapäisiä ja palautuvia, tai joskus pysyviä suonipullistumia. HIV tarttuu myös herkimmin anaaliyhdynnyssä koska suolen limakalvo läpäisee helposti ravinnon lisäksi lääkkeitä ja viruksia, ja hutiloiden toteutetussa anaaliyhdynnässä syntyy helposti pieniä verenvuotoja. Oikein toteutettuna anaaliyhdyntä on täysin vaaraton. Anaalinen fiksaatio on yleisimpiä poliisien fetissejä ja useimmat poliisimiehet ovat valmiita hakemaan kuun taivaalta saadakseen anaaliseksiä, joten työparisuhteessa suurin vaara ja haitta lienee, että parisi palvoo sinua, ei saa sinua enää mielestään ja joudut hänen masturbaatiofantasiakseen.
Pumppuhaulikon piipun käyttäminen patukan asemesta työparin anaalisessa tyydytyksessä onkin paitsi turhaa myös varsin vaarallista
Haulikko on siitä hankala ase käyttää, että se on kyllä tuhoisa lähiaetäisyyksillä, mutta laukauksen kohteesta ei jää juurikaan muuta kuin verinen kasa riekaleista lihaa haudattavaksi ja puolet siitäkin pitää kaapia seiniltä.
Pistoolilla voi ampua sensijaan täsmälaukauksen jalkaan, mutta kohde ei leviä seinille eikä kuole laukaukseen, mutta pysähtyy taatusti.
Poliisinpalvojien mielestä jokainen pummi pitäisi lopettaa laukauksella silmien väliin, näin ei kuitenkaan voida toimia demokraattisessa, rauhan tilassa elävässä valtiossa, koska moinen toiminta kääntää kansan äkkiä poliisia vastaan täysin.
Maidanin aukiolla nähtiin se mitä tapahtuu kun poliisi ampuu tappaakseen. Raivostuneet ihmiset repivät poliisit ulos ampumapaikoiltaan ja teloittivat samantien kiinnijääneet poliisit niskalaukauksella tai riisuivat aseista ja karkottivat Kiovasta heidät.
"Haulikko on siitä hankala ase käyttää, että se on kyllä tuhoisa lähiaetäisyyksillä, mutta laukauksen kohteesta ei jää juurikaan muuta kuin verinen kasa riekaleista lihaa haudattavaksi ja puolet siitäkin pitää kaapia seiniltä."
Jaahas, katsottu liikaa toimintaelokuvia. Vain täydellinen tietämättömyys voi olla tuollaisen kirjoituksen takana.
Raajaan ammuttu rikollinen ei kuole kun pääsee sairaalahoitoon. Rintaan ammuttu kuolee mutta niin kuolee pistoolillakin ammuttu. Haulikko on tehokas ja hyvä tukiase, järjetöntä että siitä luovuttiin.
Raskas konekivääri on hyvä tukiase, järjetöntä että sitä ei käytetä.
Miksi Suomeea luovutiin maamiinoista? Nytähän sinne voi tulla kuka tahansa.