Milloin voi pyytää rahaa kuvistaan tai...

elli7

... milloin voi perustaa oman kuvasivuston?
Olen miettinyt jo pidemmän aikaa omien kuvasivustojen tekemistä, mutten tiedä onko minun vielä järkeä tehdä sellaista. Kamerana toimii Nikon D3100 ja muutama objektiivi, pääasiassa olen kuvaillut hevoskisoja yms sekä muutamia juhlia ja tilaisuuksia esim. vanhojentanssit. Myös muutamat henkilökuvat olen ottanut. Olen saanut kuvistani positiivista palautetta.
Valokuvausta on tullut harrastettua lähemmäs 9 vuotta, mutta oma järjestelmäkamera on ollut vasta 2,5 vuotta käytössä. Tarkoituksena olisi myös ostaa viimeistään kesällä uusi runko, koska nykyinen ei vastaa enää sitä mitä kameralta haen. Olisiko järkevää odottaa vielä jonkin aikaa ja perustaa sitten vasta sivut kun kuvat oikeasti ovat hyvälaatuisia yms?
Olen myös miettinyt sitä, että milloin voisin pyytää vähän maksua ottamistani kuvista. Jokainen kuva kuitenkin " kuluttaa " kameraa. tässä vielä muutama ottamani kuva:

http://aijaa.com/FiWZd0
http://aijaa.com/XQo62J

3

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ghjrt

      Kuvasivusto kannattaa perustaa heti kun semmoinen on varaa harrastusmielessä maksaa vuodesta toiseen. Useimmat harrastajat käyttävät internetin ilmaismahdollisuuksia, muutamilla on maksettua verkkolevytilaa esim kuvat.fissä ja vain harvoilla on oma verkko-osoite ja sivut esim nebulalla. Valokuvaus on harrastus niin kauan kun kaikki mitä teet maksaa.

    • elli7

      Osaatko suositella mitään ilmaista sivustoa?

    • sdfs

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      146
      2444
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      175
      1681
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1578
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      69
      1533
    5. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      79
      914
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      6
      865
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      851
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      59
      815
    9. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      61
      798
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      152
      745
    Aihe