Olen huomattavasti ylipainoinen, mutta en kuiteskaan ole kasvoiltani hirveän pullakka, tai muutenkaan. Vatsa on vaan aika kamala moninkertainen kerros löllöä. Riittääkö pelkkä vatsalihaksien tekeminen ja miten paljon joutuu tekemään että saa jonkun 10 kiloa pois vatsasta?
Miten saisin kiinteän vatsan
5+3
6100
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Oisko näissä harjoituksissa mitään perää?
http://www.youtube.com/watch?v=8dXZr76b0uI
Ei liene mahdollista laihduttaa kohdistetusti, ja ymmärtääkseni vatsa/vyötärö on FILA (first in, last out) -periaatteen mukaisesti se, joka viimeisenä lähtee (näin myös jotakuinkin omat kokemukset).
Olen myös kuullut, että kiinteään vatsaan vaikuttaa enemmän kehon rasvaprosentti kuin vatsalihakset. Toki läskiäkin voinee muuttaa lihaksiksi osana painonhallintaa, mutta lienee turha kuvitella, että vatsasta pääsisi jotenkin taktisesti eroon tietyillä suoritteilla.
Vatsalihakset ei oikeastaan vaikuta vatsan rasvaan. Itse vedin numeroksi 10 liikunta tunnilla vatsalihaksista ja olen ihan normaalipainoinen mutta pullea. Vatsan seudulla eniten rasvaa ja yritetään saada pois. Miten? Liikunnalla polttamalla rasvaa. Luultavasti.
Kulutat enemmän mitä syöt. FILA-periaate pitää kyllä hyvin kutinsa. Ensin tuntuu lähtevät kasvoista, jaloista, käsistä.... rasvat, sitten vasta mahan seudulta.
Kiitoksia vastauksista, eli olette sitä mieltä ettei vatsan läskeihin pysty paljon vaikuttamaan, vaan paino putoaa ensin muualta ja viimeisenä vatsasta? :( Noh, ajattelin nyt kuitenkin edes yrittää jonkun aikaa tehdä juurikin vatsaan kohdistuvia harjoituksia ja katsoa jos se edes jotain auttaisi. Kuten tuossa aloituksessa sanoin ettei muu kehoni ole minusta niin kamalan näköinen, jaloista ehkä voisi ottaa kanssa joitakin kiloja.
Naisilla vatsalihakset näkyy kun rasvaprosentti on jotain 18%. Eli kyllä se litteä vatsa on enemmän kiinni rasvaprosentista. Kuitenkin, vatsalihaksia kasvattamalla saa vatsan näyttämään litteämmältä ja kiinteämmältä.
Jos olet ylipainoinen, et onnistu saamaan 10kg pois pelkästään vatsalihaksia treenaamalla! Joudut laihduttamaan aivan normaalisti ja treenaamaan kehoa monipuolisesti. Täsmälaihdutusta ei ole, keho ottaa energian sieltä missä sitä on. Jonkin verran se, mihin rasva varastoituu, indikoi elämäntavoistasi ja siihen voi vaikuttaa ruokavaliolla. Sekään ei poista sitä tosiasiaa, että vain syömällä hyvää ruokaa kulutustasi vähemmän poltat rasvaa.
Noin yleisesti vatsalihasten treenaamisessa pätee aivan samat säännöt kuin muussakin kehon treenissä. Monipuoliset liikkeet (kyykyt, mavet, lankut, rutistukset, kierrot), vaihtelevat toistot (6-20) ja lisäpainot.