Miten olette järjestäneet veden valumisen ilmalämpöpumpusta.Tuleeko putki sisäyksiköstä ja kuinka saitte putken liitettyä viemäriin kätevästi valmiissa talossa.Onko malleja jotka ei "tiputa" vettä lainkaan? Kokemuksia?
veden tulo
2
316
Vastaukset
- Osku
Minä olen ollut laittamassa velipojalle ja itselle viemäröinnit sisäyksiköstä ulos, eteisaulan oven päältä. !.
Laskua pitää olla riittävasti, min. 1sm metrillä vedin vaatehuoneen seinustaa melko jyrkästi 2,5 m matkalla lasku kivijalan -ja tiilen saumaan ja siitä ulos.
Itsellä kaivoin nurmen alla salaojakaivoon, velipojalla kukkapenkkiin. Kuitenkin riittävän kauaksi seinustalta.
Sisäyksiköstä vettä tulee vain kesällä kun on jäähdytystoiminto on päällä, minulla muuten tiputtaa -ja joskus oikein lorisee kaivoon!.
Omalle pojalle järjestin veden valumisen VC:n lavuaarin hajulukon yläpuolelle, putkiliikkeestä (myös tukevaa vesiletkua, joka käy tähän yhteeseen ) on saatavilla sopiva jatkopala, heti lavuaariin kiinni hajulukon yläpuolelle, pitää vaihtaa ruuvi pidenpään !.
Ulkoyksiköstä tulee vettä melkein aina lämmitettäessä 5 tä - 15 asti tämä on kyllä raja, kun sammutetaan pumppu.
Nyt sitten voi päästää mielikuvituksen valloilleen, velipojalla on 30-50 lt koneenlevyinen palju alla (rautakaupoissa musta noin 5-8 € ), jonka voi tyhjentää, jos vesi on sulana, tai kuljetat lämminvesiletkun lähelle, ja lämmität pohjaa, jää putoaa yllättävän nopeasti, toiset antaa koneen laskea alleen jäävuoren.
Itsellä -ja pojalla on järjestettynä ensitalvea silmälläpitäen putki suppilolla -ja itsesäätyvällä sulanapitokaapelilla varustettuna, "ans kattoo pelittääkö" !
Jos otat pumpun asennettuna ei sinun tarvitse kantaa näistä asioista huolta,?
PS. mene tätä ketjua taaksepäin siellä olen selittänyt muistaakseni kysyjälle "imeytys " oman ulkoyksikön sulamisveden viemäröinnin !- Osku
Jotta löytäisit Ko. kirjoituksen nopeammin ota oikeasta alareunasta " Seuraava" mene neljä sivua taaksepäin, päivämäärä 28.9, nimimerkki " imeytys " ja Ilmalämpöpumppu !.
Kysyit onko olemassa pumppuja, jotka ei tiputa vettä ?. Vastaus, ei tietääkseni tällä planeetalla, jotka on tarkoitettu Ko. tehtävään !
Kaikista tulee vettä, mutta vesi voidaan johtaa hallitusti mihin halutaan !
Rattoisaa puuhastelua asiasi parissa !
Voin kertoa lisää kolmen pumpun kokemuksella !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 925981
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804772Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv963025Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p262810Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262075Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191496Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351057Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125960- 48764